У нас единствено челните товарачи запазват ръст в продажбите

828 са новорегистрираните трактори у нас за периода 1 януари-30 септември 2024 г. Това показва последният доклад на дирекция „Контрол и техническа инспекция" към Министерството на земеделието и храните. От тях най-много са на марката John Deere (145), следвана от 102 броя на японската Kubota и 91 от графата „други". Най-много нови притежатели на трактори за първите девет месеца на годината има в област Пловдив - 104, като разликата с останалите населени места е осезаема - на второ място по инвеститори в агротехника е област Стара Загора със 60 души. За сравнение, през същия период на 2023 г. са придобити 984 трактора в страната, като разликата с последните данни от тази година е цели 156 единици. Трите водещи марки не са се променили особено от тогава, запазвайки челните позиции на пазара за трактори в България.

Новопридобитите у нас за последните 9 месеца комбайни са 96 на брой, което е с 53 по-малко от миналогодишните 149 за същия период. И двете години марката CLAAS води, следвана на второ място от John Deere и на трето от New Holland. Потреблението по области е съсредоточено предимно в северната част на България, в областите от Дунавската равнина - Добрич, Плевен, Монтана.

Лек спад се наблюдава и при телескопичните товарачи, които за първите 9 месеца на 2024 г. са 245, със 17 броя по-малко в сравнение с периода през 2023 г. 967 от регистрираните телехендлери са на JCB, а на второ място е марката Manitou с 47 продажби в страната. Това са водещите производители и за първото деветмесечие на предходната година. Положителната тенденция от първото полугодие за нарастващ брой на челните товарачи остава валидна, като за първите 9 месеца от годината са придобити 271 броя – с 58 повече от същия период на миналата година, когато са били 213. Предпочитани марки остават Bobcat и Caterpillar.

Продължителният спад не изненадва експертите и свързаните браншове. Европейският пазар също продължава да отчита негативна тенденция при селскостопанската техника, каквато се наблюдава и у нас. През октомври общият индекс на бизнес климата за индустрията на агромашини в Европа се повишава леко от -54 пункта до -52 пункта (по скала от -100 до +100), но остава в дълбините на отрицателните стойности, предават от Европейската асоциация за агротехника CEMA. Нейното проучването потвърждава многократно, че преките клиенти на производителите, дилърите, все още не са успели да предадат многобройните си поръчки на крайни клиенти. Според проучването наличностите на дилърите остават на много високи нива на почти всички европейски пазари. На този фон, въпреки леките подобрения, все още няма нито един европейски пазар с положителни нива на доверие от гледна точка на производителите. Пазарите, които са отбелязали най-големи спадове до момента, като Испания и Италия, са в горната част на регионалната класация, което означава, че по-малко участници в проучването имат отрицателни очаквания за оборот за тези страни през следващите шест месеца. Германия, Австрия и други страни от Централна Европа, обратно, се намират в долния край на тази класация на доверието.

Италианският пазар все още отчита сериозни спадове, сочат данните на националната федерация на производителите и търговци на агромашини FederUnacoma. При тях, данните за регистрации в страната през първите девет месеца на годината показват спад за всички видове техника. Повишаването на каталожните цени, заедно със спада на селскостопанските доходи и очакването на нови стимули, са причините за настоящия пореден спад. Според данните италианският пазар на селскостопанска техника е отбелязал отрицателните нива още в края на септември. Балансът за първите девет месеца на годината всъщност показва спад за всички видове техника, като процентите не показват подобрение в сравнение с първата половина на годината. Регистрациите на трактори, обобщени от FederUnacoma въз основа на данни, предоставени от Министерството на транспорта, показват 15,6% спад на тракторите в сравнение със същия период на миналата година (11 851 регистрирани единици), 31,9% намаление при комбайните с 246 регистрирани единици и 18,7% надолу при тракторите с товарни платформи (405 единици). Телескопичните товарачи са намалели с 18% (751 регистрирани единици), докато спадът при ремаркетата е по-малък ( -2,8% с 6034 единици).

Федерацията на производителите отново посочва как спадът в продажбите е свързан с повишаването на каталожните цени, трудностите при достъпа до кредитиране и ниските доходи от селското стопанство. Пазарът се задържа и от забавянето на предоставянето на нови стимули (PNRR - италианският аналог на НПВУ, Фонд за иновации, Указ 5.0), които местните се надяват скоро да започнат да функционират пълноценно. Новината за предстоящи стимули, напомня федерацията, винаги води до забавяне на покупките, тъй като предприемачите спират инвестициите в очакване на по-благоприятни условия. С оглед на това е необходимо новината за нови стимули да бъде последвана от бърза прецизна настройка на системите за разпределение на средствата, именно за да се избегнат смущаващи ефекти върху нормалната тенденция на пазара.

Мащабното селскостопанско изложение Sommet de l'Elevage 2024 във Франция
Мащабното селскостопанско изложение Sommet de l'Elevage 2024 във Франция
Демонстрация на агротехника на Farm Progress Show 2019 в САЩ
Демонстрация на агротехника на Farm Progress Show 2019 в САЩ