Много читатели ни питат в тези дни защо при овошките наблюдават признаци на пожълтяване и опадване на листата.

Отговор:

Най-често по това време явлението се дължи на недостиг или излишък на микроелементи в даден почвен тип.

Кои овощни видове към кои микроелементи са най-чувствителни?

Ябълка, череша, вишна, праскова, слива - на манган. Круша, праскова, череша, слива, ябълка - на желязо и на цинк, както и на бор.

При леки почви, бедни на хумус, и при обилни валежи или прекомерно напояване борът лесно се измива. Започва да липсва и при по-обилно фосфорно и калиево торене. При силен борен недостиг се забавя образуването на леторасли, а листата остават дребни и деформирани.

Във влажни години оплакванията от хлорози и видима проява на жълти листа са по-силни, особено на места, където храненето на овошките с някои елементи е занемарено
Във влажни години оплакванията от хлорози и видима проява на жълти листа са по-силни, особено на места, където храненето на овошките с някои елементи е занемарено

При черешата се наблюдават голям процент напукани плодове. При кайсията, прасковата и сливата плодовете се напукват, набръчкват и не зреят едновременно.

Излишъкът на бор пък се проявява с

пожълтяване по главния

и по-големите странични нерви на листата

При костилковите се явява смолотечение.

Недостигът на бор се отстранява с борна киселина или боракс. Когато е силно изразен се внасят 250 г боракс на дърво, но през есента.

Добър ефект дава листно пръскане 3 пъти с 0,5% разтвор на боракс - след цъфтежа и после през 2 седмици. Ако се използва борна киселина концентрацията на разтвора е 0,15- 0,25%.

При недостиг на мед предимно при леки почви с кисела реакция, както и при торене с високи норми фосфорни торове се намалява подвижността на медта в почвата и се затруднява постъпването й в растенията. При слаб недостиг се задържа растежа и се намалява добива.

При силен недостиг се получава внезапно лятно изсъхване на леторастите, след което се образуват само малки, остри листа, които падат преждевременно.

Първо се засягат връхните листа на леторастите, които се завиват.

При ябълката и крушата първият признак е некроза по листата, при крушата стават като черни, при ябълката- червеникави. При прасковата и сливата - тъмнозелени, а по- късно - жълтозелени.

Добри резултати в борбата с медния недостиг дава пръскане меден сулфат /син камък/. Ранното пролетно пръскане с 3-4% бордолезов разтвор и двукратно през вегетацията с 1% осигурават нужното количество мед. Първото пръскане се извършва в началото на интензивния растеж, последвано от две пръскания на интервал от 10- 12 дни.

Хлороза - липса на химични елементи

Хлорозите най-често са причинени от липса на химични елементи, но преди да се пръска, това трябва да се провери
Хлорозите най-често са причинени от липса на химични елементи, но преди да се пръска, това трябва да се провери

При недостиг на манган, особено на леки почви, богати на органично вещество, признаци се появяват върху развити листа - като бледозелена до жълта хлороза

Това се проявява след цъфтежа или през летните месеци.

При крушата листата пожълтяват.

При черешата най-младите листа стават масленозелени.

При прасковата се появяват малки петна, които по-късно изсъхват и отпадат от здравите тъкани.

Срещу манганов недостиг се използват водоразтворими манганови съединения - 0,1-0,2% разтвор на манганов сулфат или 0,5% разтвор на манганов сулфат плюс 125 г гасена вар за 100 л вода.

Излишъкът на манган се появява чрез грапавини по кората на ствола и клоните.

Недостиг на цинк се проявява при недостатъчна почвена влага, обогатяване на почвата с угнила органична маса, торене с висока доза фосфорни торове.

Най-чувствителни към недостиг на цинк са черешата и ябълката.

При слаб недостиг младите листа са дребни и тесни, а в случаите на по-силен се появява розетъчност на връхните листа.

При черешата новите листа са малки и жълти

При прасковата в края на лятото се развива точкова хлороза.

Плодовете на прасковата и кайсията остават дребни.

Най-ефикасното средство за преодоляване на цинковия недостиг са 2 пръскания в началото на вегетацията с 0,1-0,2% разтвор на цинков сулфат.

Недостиг на желязо се наблюдава на почви, богати на карбонати, но и ако почвата е уплътнена и е внесен повече фосфор или оборси тор. Тогава младите връхни листа пожълтяват и стават жълто-бели и окапват преждевременно.

Най-силно реагират на железен недостиг праскова, круша на дюлева подложка, слива, дюля, ябълка, кайсия и череша.

Железният недостиг се лекува трудно, особено на карбонатни почви. При слаба степен на хлороза ефект има от пръскането с 0,3% железен сулфат, а при листно третиране - с железен хелат - 0,15-0,2%.