Комбинира се кореново внасяне с листно, особено при спешна нужда от даден микроелемент
Овощните дървета консумират големи количества хранителни вещества от почвата, което съответно я изтощава. За да се попълнят тези резерви, градината трябва да се подхранва редовно.
Как тази грижа може да бъде опростена и по-ефективна? Ще ви напомним за най-популярните методи за хранене на овощните дървета и храсти.
При кореновото подхранване хранителните вещества се добавят към почвата и достигат до дървото през кореновата система. Това е ефективен и най-често използван метод за наторяване на дървета и храсти. Понякога градинарите използват и листно подхранване - в този случай короната на дървото се напръсква с течен разтвор.
Торене чрез поливане
Най-лесният начин за подхранване на дървета в корените е да поливате кръга на ствола с разтвор на течен тор. Най-често течният тор се използва през пролетния и есенния период. Целта му е да насити почвата в началото и в края на вегетационния период с всички хранителни вещества, от които се нуждае дървото. Поради течната си форма, такива торове се усвояват по-добре от растенията, отколкото сухите торове. Важните макро- и микроелементи се абсорбират от малките коренчета на кореновата система, разположени по периферията на кръга на ствола на дървото.
Това продължава за доста дълъг период от време – основната разлика между кореновото и листното подхранване. В последния случай растенията усвояват внесения върху тях тор през листата само за няколко дни.
Приготвеният разтвор се излива върху предварително навлажнения кръг на ствола на дървото.
Внимание!
0 В никакъв случай не трябва да се използват течни торове върху суха почва, тъй като това може да причини изгаряния на корените.
0 Освен това разтворът не трябва да влиза в контакт с листата на дърветата и храстите.
Торене в ямка
Много градинари използват метода за торене на дървета в ямка.
Каква е същността на този метод на кореново хранене?
Начертайте плътна линия върху повърхността на почвата по ръба на короната (това е разстоянието от ствола, където се намира по-голямата част от абсорбиращите корени на дървото). На получения кръг изкопайте 9-10 ямки (това количество е напълно достатъчно за възрастно дърво), като те да са на еднакво разстояние една от друга. Дълбочината им е равна на едно острие на лопата, т.е. 25-28 см. Поливайте обилно всички ямки и изчакайте, докато водата се абсорбира. Разделете цялото количество тор, изчислено за едно дърво, на 9-10 части и поставете по една част във всяка ямка. Смесете тора с почвата и запълнете отвора.
Поставянето на торове в ямки се счита за най-ефективният начин за подхранване на дървета и се използва както за минерални, така и за органични торове.
Торене в канавка
Друг популярен вариант за торене на овощни дървета е поставяне на торове в изкоп. По този начин можете да прилагате както органични, така и минерални торове. Изкопайте изкоп с дълбочина около 20 см в земята по периметъра на проекцията на короната Добавете към него половината от количеството минерален или органичен тор. След това, като използвате лопата или мотика, смесете тора с почвата (това ще помогне за по-равномерното разпределение на тора по цялата площ на жлеба) и го покрийте с малък слой почва. След това добавете останалата половина от тора и също го покрийте с пръст. Поливайте щедро канавката.
Торене в тръба
Опитните градинари знаят, че подхранването на корените ще бъде по-ефективно, ако торът не се разпределя по повърхността на почвата, а се насочва директно към корените. Това може да стане с помощта на тръби.
Подходящи са обикновени пластмасови тръби с диаметър 5 или 10 см. На ръба на проекцията на короната изкопайте 2-4 дупки, като те да са на еднакво разстояние една от друга. Дълбочината на дупките трябва да бъде приблизително равна на дълбочината на основната маса на корените на дърветата - 0,5-0,8 м.
Съвет: За да създадете тесни и дълги дупки в почвата, по-добре е да използвате градинска бормашина. Поставете подготвените тръби във вдлъбнатините, така че да стърчат леко над повърхността на почвата. Подгответе капаци за покриване на тръбите, за да ги предпазите от отломки.
За подхранване пригответе течен тор, разпределете цялото количество на толкова части, колкото тръби има около дървото, и изсипете тора в тръбата. Торът ще отиде направо в корените, което означава, че ефектът от хранителните вещества ще дойде по-бързо.
И още:
Можете да използвате и тръби за поливане на дърветата, които са вкопани в периметъра на короната.
Листно подхранване
Листното подхранване е необходимо в следните случаи:
0 Когато трябва бързо да осигурите на растенията полезни микроелементи, като тази нужда най-често възниква през лятото.
0 В случай на студено или дъждовно време, когато хранителните вещества от почвата се усвояват слабо от кореновата система.
0 Ако съставът на почвата затруднява усвояването на полезни микроелементи.
По време на активния растеж на младите растения: слабата коренова система не може да насити дървото с необходимото количество хранителни вещества.
Важно!
0 Листното подхранване се извършва рано сутрин или вечер след залез слънце. Ако навън няма слънце, пръскането може да се направи по всяко време.
0 Дърветата получават най-голям ефект от листното подхранване при температура 18-25°C и висока влажност на въздуха. Ако термометърът се покачи над 27-28°C, листното подхранване не се извършва.



Коментари