Защо ябълковото дърво не цъфти и не дава плод? Причината за това може да са вредители, които унищожават образуващите се цветове. В по-голямата част от случаите това е дело на ларви на някои неприятели, които снасят яйца в цветните пъпки. Те се излюпват от тях и изяждат вътрешността на цвета. В резултат на това пъпките спират да се развиват и изсъхват.

Освен това процентът на повредените цветове може да достигне 90% или повече, до пълното унищожаване на всички пъпки.

Причината за увреждане на цветните пъпки може да бъде и банална пролетна слана.

Какво да правите:

  • Вземете мерки, с които да защитите дърветата от внезапно застудяване.
  • За борба с вредителите, в началото на цъфтежа, внимателно прегледайте пъпките и цветовете - има ли черни сухи петна, капчици „захарна" течност, повреди или паяжини отгоре. Ако има, тогава има голяма вероятност това да е дело на неприятели и трябва да се вземат спешни мерки.

0 Поставяне на пояси, които се навиват в долната част на ствола (това се прави в началото на пролетта, преди да набъбнат пъпките). Те могат да бъдат много различни: лепкави, фуниевидни или покрити с отрова. Основната им задача е да попречат на насекомите да се изкачат по ствола на дървото.

0 Използване на инсектициди, с които ябълковите дървета трябва да се третират два пъти - когато пъпките започнат да се отварят и веднага след цъфтежа (в тези моменти ларвите са по-чувствителни към въздействието на химикалите).

Важно! Забранява се пръскането на дървета с химикали директно по време на цъфтеж! Това най-вероятно ще доведе до унищожаването на полезните опрашващи насекоми заедно с вредителите.

Цветните пъпки не се развиват

Ако ябълката цъфти, но не дава плод, възможната причина може да е лошото развитие на вече набъбналите пъпки. В резултат на това те образуват слаби цветове, които бързо губят способността си да се опрашват, а яйчниците (и в крайна сметка плодовете) практически нямат време да се образуват.

Може да има няколко причини за тази ситуация. Ето най-често срещаните:

0 избран е грешен сорт;

0 излишък от азотни торове (прекомерно прилагане на амониев сулфат, амониев, натриев или калциев нитрат, птичи тор, урея, пресен оборски тор).

Азотните торове, когато са в по-голямо количество или са приложени в неподходящо време (през втората половина на лятото или през есента), стимулират растежа на издънките. Развитието на цветните пъпки е потиснато и те нямат време да узреят достатъчно.

Имайте предвид, че дори обилното мулчиране на кръга на ствола на дървото с окосена трева може да причини излишък на азот в почвата.

Какво да правите:

0 Първо проверете дали избраният сорт ябълка е подходящ за отглеждане във вашия район; ако не, заменете го с по-подходящ.

0 На второ място, контролирайте състава и количеството на внасяните торове: прилагайте азотно торене преди младото дърво да започне да дава плодове, след което е препоръчително да използвате торове, съдържащи повече калий и фосфор. За зрелите ябълкови дървета азотните торове също трябва да се прилагат само през пролетта и в малки количества, а не през есента, когато всички усилия трябва да се изразходват за подготовка за зимата и полагане на основите.

Твърде много цветни пъпки

Тази причина за провал на реколтата е характерна предимно за млади дървета, които с изобилие от завръзи може физически да не могат да се справят с развитието на всички тях в пълноценни плодове. В резултат на това повечето просто не узряват и падат.

Ако ситуацията не бъде решена, тя ще се повтаря година след година, плододаването ще се влоши и плодовете ще станат по-малки.

Какво да правите: Ако искате да събирате пълна реколта всяка година, включете се в нормиране - изкуствено регулиране на броя на завръзите. В този случай през първите 2-3 седмици след цъфтежа отстранете излишните завръзи. Обикновено централният цвят на съцветието се оставя като най-силен, а страничните, повредените и най-малките се отстраняват. На една средно голяма клонка се оставят около 10 цвята (или не повече от 2/3 от първоначалния брой).