Кои са най-вероятните причини и какво е препоръчително да правите
Ябълковото дърво в градината ви цъфти обилно всяка година, но все още не сте опитали плодовете? Или то дава плодове, но не обилно, или пък нередовно? Даваме ви отговорите на тези и много други въпроси.
За да се гарантира, че ябълковите дървета ще дават плодове всяка година, достатъчно е да следвате някои прости правила при засаждането и грижите за тях.
1. Ябълковото дърво е твърде младо, или твърде старо
Да, колкото и да е странно, много начинаещи градинари не вземат предвид простия факт, че едно младо дърво просто трябва да „извърви" път, за да стигне до реколта. То трябва да стане по-силно, да образува мощна и добре развита коренова система и корона и едва след това да изразходва енергия за образуването на плодове.
Ябълковите дървета започват да плододават добре едва на определена възраст и това зависи от сорта. Обикновено са необходими около 4-5 години, но за някои сортове са достатъчни 2 г., а за други 6-8 г. Има дори ябълкови дървета, които дават плод едва на 14-20-ата година (например неприсадени на диви ябълки)!
Важно! Когато купувате посадъчен материал, не забравяйте да попитате продавача през коя година започва да дава плодове избраният от вас сорт, за да не останете разочаровани.
Интересно е, че ранното и, обратно, късното влизане в плододаване са сортови характеристики, но тяхното проявление зависи и от условията на отглеждане. Например потенциалното ранно плододаване може да изчезне, когато дърветата измръзнат, а използването на определени агротехники (присаждане, огъване на клони и др.) може да ускори узряването на плодовете при първоначално късноплодните сортове.
Обратно, ако ябълково дърво вече е „напреднало" в развитието си, то може да спре да дава плодове просто поради възрастта си.
Какво да правите:
0 Бъдете търпеливи и изчакайте, докато ябълковото дърво влезе в периода на плододаване, или проучете продуктовите листи на разсадниците и изберете друг, по-ранен сорт.
0 Дивите растения трябва да се присадят отново с пъпки или резници.
0 Старите ябълкови дървета могат да бъдат временно „подмладени" чрез резитба, но това е условно и временно средство. Най-рационалното решение в този случай би било дървото да се изкорени и да се замени с млада фиданка.
2. Лошо избран сорт
Трябва да знаете, че някои ябълкови дървета дават плод през година не защото пропускате някоя грижа, а просто защото това е генетично определено за някои сортове.
Освен това, поради незнание, можете просто да изберете сорт, който не е подходящ за вашия район - с други думи, тук е твърде горещо или твърде студено за него. В този случай дърветата не понасят добре високи или ниски температури, податливи са на болести и атаки от насекоми, цветовете са слаби и остава малко време за опрашването им.
Какво да правите:
Когато избирате посадъчен материал от ябълково дърво, не забравяйте да попитате продавача за характеристиките на сортовете, които харесвате, в кои региони са зонирани, както и къде са отглеждани тези растения.
3. Неправилно засаждане
За да накарате едно ябълково дърво да даде плод в бъдеще, трябва да започнете да се грижите правилно за него още от самото му „детство". Правилното засаждане е пряко свързано с по-нататъшното успешно развитие на дървото.
Най-честите грешки при засаждане на ябълково дърво са:
0 По-дълбоко засаждане на кореновата шийка. Това води до загниване и загиване на кората и в крайна сметка до забавяне на растежа и впоследствие до изсъхване на цялото дърво.
0 Засаждане на дръвчета в северна, силно засенчена или постоянно ветровита зона - ябълковото дърво буквално ще трябва да се „бори" за съществуване. Тук не може да се говори за бърза и обилна реколта.
0 Засаждане на ябълково дърво в неподходяща почва - в тежка, неплодородна, в която то често се разболява и се развива много слабо.
0 Засаждане на място с високо ниво на подпочвените води (дълбочина по-малка от 2 м). При такива условия има голяма вероятност корена на младо ябълково дърво да изгние.
0 Засаждане на фиданката под ъгъл. Това също пречи на нормалното развитие на дървото.
Какво да правите:
0 Купувайте здрави и силни дръвчета с добре развита коренова система и право стъбло.
0 Избягвайте гореспоменатите грешки. Когато вече сте направили някоя, ако е възможно, презасадете фиданката на друго подходящо място или внимателно коригирайте формата ѝ, като вземете предвид съветите по-горе.
При засаждане се уверете, че кореновата шийка (мястото, където надземната част на ствола преминава в корените) е малко над повърхността на почвата - засадете дървото в ямката, която вече е наторена, уплътнена, улегнала, напоена.
За да коригирате ситуацията с високи нива на подпочвените води, опитайте се да направите дренажен ров, за да източите излишната вода от корените. Деформацията на ствола може да се коригира чрез завързване на дървото към опора. Променете лошия състав на почвата чрез своевременно прилагане на торове.
4. Неправилно формиране (резитба) на короната
Важно е да се следи плътността и разположението на клоните: неправилно оформената корона е честа причина за образуването на твърде малки плодове или малък брой. Удебеляването на короната (много клони, пречещи един на друг) в началото може дори да доведе до голям брой плодове, но дървото няма да има достатъчно сила, за да образува големи сочни ябълки. Скоро те започват бързо да стават по-малки и губят вкуса си. Освен това в такава ситуация долните клони с течение на времето нямат хранителни вещества и изсъхват.
Какво да правите:
Редовно (веднъж годишно, през пролетта или есента) правилно извършвайте санитарно подрязване на короната - премахвайте стари, слаби, повредени, криви клони, които пречат на другите. Третирайте отрязаните места (особено дебели клони) с дезинфектанти, например смес от меден сулфат и вар (1:10), след което покрийте с овощарски мехлем.
Въпреки това, не трябва да се увличате твърде много - ако прекалите с броя на отстранените клони, ябълковото дърво може да прекара следващия сезон в развитие на повече клонки, без да се „разсейва" с плододаване. Отстранявайте своевременно вертикално растящи клони, които не дават плод. Ако е възможно, постепенно наклонете дебелите вертикални клони в хоризонтално положение, като използвате тежести или други способи.
5. Липса на опрашване
Може би просто сте забравили, че ябълковите дървета се нуждаят от кръстосано опрашване. Тоест, за нормалното плододаване е необходимо поне още едно (и по-добре - 2-3) ябълкови дървета да растат наблизо, цъфтящи по едно и също време.
Внимание! При ниска или много висока влажност, когато има по-малко насекоми, опрашването на дърветата може да е по-лошо.
Какво да правите:
Създайте условия за нормално опрашване на дървото. Засадете няколко дървета заедно или се уверете, че наблизо има други ябълки. Имайте предвид, че сортовете, дори тези, които узряват по едно и също време, могат да се различават по време на цъфтеж. Друга възможност е допълнително да отглеждате в градината медоносни растения, които привличат насекоми - череша, малина, астри, далии, минзухари, слънчогледи, мащерка, пирен и др.). В краен случай можете дори да присадите клон от сорт опрашител в короната на проблемно ябълково дърво.



Коментари