Embrapa започна безпрецедентен експеримент за космическо земеделие със сладки картофи и нахут, отглеждани в суборбитални условия с помощта на мисия на Blue Origin, изстреляна на 14 април. Изследването е част от Бразилската мрежа за космическо земеделие - партньорство между Embrapa и Бразилската космическа агенция (AEB), насочено към производството на храни в среда извън Земята.

Полетът носи на борда сортовете сладки картофи Beauregard и Covington и семена от бразилския сорт нахут BRS Aleppo, информира Cultivar Magazine. Експериментите ще бъдат проведени от астронавта и инженер Айша Боу от Държавния университет в Уинстън-Салем, САЩ.

Двата вида са избрани заради хранителните им качества и адаптивността им към екстремни условия - основни характеристики за отглеждане на растения на места като Луната, Марс или космическите станции. Целта на изследването е да се разработят по-устойчиви растения, които могат да растат ефективно при ниска гравитация, недостиг на вода и висока радиация.

Според участващите в изследването учени резултатите могат да ускорят генетичното усъвършенстване на сортовете тук, на Земята, в допълнение към създаването на технологични иновации за бразилското селско стопанство, особено в условията на предизвикателствата на изменението на климата.

Понастоящем мрежата „Космическо земеделие в Бразилия" обединява 56 изследователи от 22 национални и международни институции. Проектът отбелязва и включването на Бразилия в програмата на НАСА „Артемида", насочена към изследване на космоса в глобално партньорство.