Държавен фонд „Земеделие" (ДФЗ) публикува Индикативния график за предстоящите оторизации по интервенциите на директни плащания за Кампания 2024. Това съобщи изпълнителният директор на ДФЗ Ива Иванова.
Тя уточни, че графикът е достъпен на сайта на ДФЗ и обхваща предстоящите оторизации от февруари до юни тази година.
„Оценяваме необходимостта от наличието на такъв график, който да даде предвидимост на земеделските стопани при управляваните от тях стопанства", каза още Иванова.
Плащанията за тази година ще започнат с Агроекологичните и Биологични интервенции, свързани с животни и пчелни семейства, които ще бъдат преведени през последната десетдневка на месец февруари, информира Иванова.
За началото на месец март е предвидено плащане по Преходно национално доплащане за тютюн (ПНДТ).
През март ще бъдат разплатени и средствата по интервенциите на площ, по които стопаните са заявили най-голям интерес – по Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост (ДП-ОПДУ) и Плащания за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения (НР).
Агроекологичните и Биологичните интервенции, свързани с площи, са планирани за периода от средата на месец март до средата на месец април.
Деветте интервенции за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци ще бъдат разплатени до края на месец април. Дотогава се предвижда да бъде извършено и окончателното плащане на Основно подпомагане на доходите за устойчивост (ОПДУ).
През май е планирано да започне изплащането по 8–те екосхеми. Разчетите сочат, че оторизациите ще започнат първо по интервенциите с най-голям интерес – Еко-РОК, Еко-НИП и Еко-ЗВПП, заяви изпълнителният директор на ДФЗ.
През юни ще бъдат преведени сумите по интервенцията Плащания за земеделски земи в зони от Натура 2000 (Натура 2000) и Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност (ХЖ-АМР).
„Стремежът на фонд „Земеделие" е след преодоляването на възникналите през първата кампания от прилагане на интервенциите, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СП 2023-2027) затруднения, да навакса натрупаните закъснения и да приключи оставащите проверки и плащания по интервенциите на кампания 2024 в сроковете на предходните кампании (30 юни)", каза Иванова.
По думите й, с извършените оторизации през декември 2024 г. на 10–те интервенции за обвързаното подпомагане на животни, мерки 10 и 11 от ПРСР 2014-2020, както и на най-голямото плащане по ОПДУ, може да се отчете, че затрудненията в голямата си част са преодолени, а ритмичността на плащанията – възстановени.
„Изразяваме увереност, че тази ритмичност и предвидимост ще се запазят и фермерите ще имат спокойствие и увереност, че ще получават необходимите им средства навреме", каза в заключение изпълнителният директор на ДФЗ.
Коментари