Старите кучета, също както възрастните хора, могат да изпитат промени в мозъка, които влияят на паметта. Не е необичайно любимците с деменция да изпитват симптоми като объркване, раздразнителност и дезориентация. Дори леки случаи, като куче, което забравя обичайния маршрут за разходка, могат да бъдат индикатори за това прогресивно заболяване.

Деменцията при кучета може да засегне различни породи, но е по-честа при малките. Въпреки че няма известна причина за заболяването, различни опции за лечение като медикаменти, физически упражнения, добавки към храната и установяване на редовни рутинни процедури могат да помогнат за управление на симптомите.

Деменцията при кучета основно засяга паметта, ученето и разбирането, подобно на болестта на Алцхаймер при хората. Когнитивната дисфункция, както е официалното наименование на състоянието, засяга доста голям брой възрастни четириноги. С напредването на годините може да започнете да забелязвате тревожни поведенчески признаци, които сочат към неврологични проблеми. Въпреки това, с подходящо лечение и грижи, можете да помогнете на вашия любимец да остане здрав и щастлив, колкото се може по-дълго.

Симптомите на деменцията са прогресивни, което означава, че с времето те се влошават. Докато тези признаци се развиват постепенно, те също така могат да изглеждат, че се появяват бързо по време на стресови събития. Всяко куче, показващо симптоми на деменция, трябва да бъде прегледано от ветеринарен лекар, за да се изключат други здравословни проблеми като слепота, глухота, инфекции на пикочните пътища, бъбречни заболявания, артрит, тумори, инфекции или възпаление на мозъка.

Симптомите включват:

Объркване и дезориентация

Може да забележите, че кучето ви върви към грешната страна на позната врата, изглежда объркано – гледа в пространството като „няма никой вкъщи", или обикаля и броди из дома ви. Това общо объркване и дезориентация могат да засегнат всеки аспект от живота му, като например забравяне къде са купичките за храна или ходене по грешния път по време на обичайните разходки.

Инциденти вкъщи

Деменцията при кучета може да причини необясними инциденти в дома. Обучението по хигиена изисква последователност, подобно на другите рутинни действия вкъщи, които кучето ви може да забрави, докато заболяването прогресира.

Тревожност

Объркването често води до тревожност. Кучето ви може да се стресира през деня и да изпадне в паника, когато бъде оставено само, да вие или да се тресе поради некомфортното си състояние. Лекарствата могат да помогнат за контролиране на тревожността.

Неправилни модели на сън

Деменцията при кучета може да наруши циркадния ритъм на кучето ви. Това води до нарушени модели на сън, като неспокойствие през нощта, въртене и мърдане, викове или стоене „на пост".

Промяна в темперамента

Други симптоми на когнитивна дисфункция при кучета могат да включват промяна в личността или темперамента, липса на ентусиазъм за игри и намалена интеракция с близки. Вашето куче може също да проявява агресивно поведение или лесно да се изплаши поради объркване.

Окончателната причина за деменция при кучета все още не е установена, но има два фактора в мозъка, които могат да доведат до това заболяване. Следните фактори може да са причина:

Изчерпване на допамина: Когнитивната дисфункция при кучета може да е свързана с изчерпването на невротрансмитера допамин, въпреки че причината за изчерпването не е установена.

Друга възможна причина е натрупването на протеини или образуването на плака (подобно на болестта на Алцхаймер), което нарушава нервните импулси.

Ако вашето куче показва признаци на старческо слабоумие или деменция, насрочете ветеринарен преглед и консултация. Вашият ветеринар ще разгледа здравословната му история и ще извърши подробни тестове. Препоръчват се диагностични тестове като кръвни изследвания и анализ на урина, за да се провери за други здравословни проблеми при възрастни кучета. Въз основа на тези резултати може да бъдат извършени допълнителни тестове, включително рентгенови снимки, КТ или ЯМР.

След като бъдат изключени други здравословни проблеми, ветеринарят може да определи, че кучето ви има когнитивна дисфункция. Въпреки че диагнозата деменция може да бъде трудна за понасяне, много кучета продължават да водят щастлив и здравословен живот, когато получат подходящи грижи.

Медикаментите може да помогнат за облекчаване на някои симптоми на когнитивна дисфункция при определени четириноги. Те действат, като удължават активността на допамина в мозъка. Добавки като омега-3 мастни киселини, SAMe, средно-верижни триглицериди (MCT), антиоксиданти, Denamarin, силибин, витамин Е, Cholodin, Solliquin и мелатонин могат да подобрят когнитивната функция или качеството на живот при някои кучета. Консултирайте се с ветеринаря си за дозировка и помощ в избора на подходящи добавки за вашето куче.

Допълнителни практики включват разработване на ежедневен рутинен график за хранене, упражнения и други дейности. Рутината трябва да се спазва последователно. Осигурете на кучето си достатъчно физическа активност на слънце, и достатъчно вода. Това помага за управление на нивото на тревожност и подпомага съня през нощта.