С оглед правомощията си и във връзка със започналото широкообхватно проучване, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) изиска информация от производители и търговци на бързооборотни хранителни стоки, за да установи начина на ценообразуване, условията на доставка и факторите, оказващи влияние върху изменението на цените в сектора. Фокус на проучването са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др., съобщиха от Комисията.
След анализиране на изисканите данни, при наличие на съмнения за извършени нарушения, представляващи забранени търговски практики и/или други нарушения на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), Комисията ще упражни своите правомощия и ще предприеме съответните действия и мерки съобразно компетенциите си за подобряване и/или възстановяване на конкуренцията в сектора.
По-рано днес председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова призовава веригите и останалите икономически оператори, които търгуват с хранителни стоки, да подадат без никакво забавяне поисканата от тях информация във връзка с проверката, която КЗП започна по отношение на цените.
КЗК е независим специализиран държавен орган, който прилага националното и европейското право на конкуренцията, напомнят от Комисията в прессъобщението си. ЗЗК, както и европейското законодателство изрично предвиждат, че институцията упражнява правомощията си самостоятелно и безпристрастно, без намеса и даване на инструкции в работата ѝ от страна на всички органи на държавната и изпълнителната власт, местното самоуправление, и други. Компетентността на КЗК не обхваща възможност за ценово регулиране, като правомощията ѝ не включват и установяването и санкционирането на спекула от страна на търговците, съответно овладяване на инфлационните процеси.
За пореден път Комисията изразява сериозното си притеснение от зачестилите случаи на популистка реторика от страна на различни публични фигури, които последователно и тенденциозно изразяват негативната си оценка спрямо КЗК, независимо от ползотворните резултати от дейността ѝ.
Неправилно и некоректно е правомощията и дейността на институцията да бъдат използвани за политически цели, както и да се внушава на обществото погрешна представа за специфичната дейност, която извършва регулатора с уклон, който показва сериозно непознаване на правомощията на Комисията, както и на процедурите, в рамките на които същите се упражняват, посочват от КЗК. В тази връзка от специализирания държавен орган напомнят, че ефективността на КЗК се доказа и с постановените знакови, по определение на КЗК, за историята и практиката на институцията решения, свързани със сектор "Горива", с които наложи рекордни по размер санкции на предприятията от Групата "Лукойл" в размер възлизащ на над 260 млн. лв.
Установените нарушения са свързани със злоупотреба с господство както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз след успешно и ползотворно сътрудничество между КЗК и Европейската комисия, която оцени високо знанията и експертизата на КЗК, напомнят от Комисията.
Само за последните две години Комисията разкри и санкционира няколко сериозни нарушения, свързани с манипулиране на обществени поръки под формата на картели, както и други забранени споразумения, за които наложи имуществени санкции общо в размер надхвърлящ 5 млн. лева, изтъкват още от КЗК.
Наложените санкции са съобразени с финансовото състояние на икономическите субекти, които оперират на територията на страната и същите имат не само възпиращ, но и дисциплиниращ ефект срещу евентуално бъдещо антиконкурентно поведение. Същите подлежат на съдебен контрол и при влизане в сила на решенията на Комисията събраните суми от санкции се внасят изцяло и единствено в полза на държавния бюджет.
Комисията отбелязва, че секторът на храните в страната е сред основните приоритети в дейността й, предвид което в рамките на своята компетентност КЗК ще продължи да осъществява постоянен мониторинг, с цел осигуряване защита и условия за разширяване на конкуренцията и свободната инициатива в стопанската дейност на участниците на пазара.
Коментари