Развитието на услуги в малките населени места ще бъде подпомогнато с близо 96 млн. лева чрез нов прием по интервенцията „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027. Това обяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на заседание на тематична работна група, където беше обсъден проектът на насоките за кандидатстване по процедурата.
„Нашата цел е да разнообразим икономическите дейности в селските райони и да насърчим развитието на услуги в различни сектори. Това ще спомогне за икономическото оживление и ще създаде нови възможности за бизнеса и местните общности", подчерта д-р Василева.
Една от целите на интервенцията е да бъде стимулирана диверсификацията на икономиката, като се подпомогне създаването и развитието на предприятия, които не са свързани със земеделие, но допълват или подкрепят аграрния сектор, с което ще бъдат осигурени допълнителни доходи за земеделските стопани, които искат да развиват и други бизнеси в рамките на своите стопанства.
Процедурата е насочена към микропредприятия и земеделски стопани, като над 70% от бюджета е предназначен за малкия бизнес, който играе ключова роля за икономическия растеж, разкриването на работни места и повишаването на конкурентоспособността в селските райони. Допустими кандидати са еднолични търговци и юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, със седалище на територията на селските райони.
Останалите 30% от бюджета ще бъдат насочени към земеделски стопани, които са регистрирани най-малко 24 месеца без прекъсване преди кандидатстването. Те също трябва да са вписани като еднолични търговци или юридически лица и да притежават стопанства с икономически размер от минимум 8 000 евро стандартен производствен обем (СПО).
Финансовата помощ ще се предоставя безвъзмездно за покриване на действително извършени и платени разходи. Минималният размер на подпомагането за едно заявление е 29 337 лева, а максималният – 782 320 лева. Одобрените проекти ще се изпълняват в срок до 24 месеца, а за такива, изискващи строително-монтажни работи (СМР), срокът ще бъде до 36 месеца, но не по-късно от 31 декември 2028 г.
Очаква се насоките за кандидатстване да бъдат публикувани за обществено обсъждане, за да могат заинтересованите страни да дадат своите предложения и коментари. Заявленията за подпомагане ще се подават изцяло онлайн чрез Системата за електронни услуги (СЕУ), като срокът за кандидатстване ще бъде не по-кратък от 90 дни.
Коментари