Развъждането на пуйки носи много проблеми, но се отплаща с висока производителност. Ако спазвате правилата за отглеждане на птици и предприемете навременни превантивни мерки срещу инфекциозни заболявания, полученият резултат ще оправдае изразходваните средства.
Специфичността на отглеждането на пуйки
се състои в необходимостта от създаване на специални условия за тях и необходимостта от голямо количество фураж.
Но на първо място са
правилата за избор на добри индивиди
За да получите здрава популация от пуйки, първоначално трябва да изберете индивиди за разплод. Родителското семейство трябва да се състои от един мъжки и 3-4 женски. Признаци за добри продуктивни качества на пуякът са неговото надуто тяло и обърнати надолу крила. По този начин той демонстрира значимостта си, което привлича вниманието на пуйките.
За разплод се предпочитат неагресивни женски с чисто, лъскаво оперение и здрав вид. Имайте предвид, че появата на млади птици е в рамките на 28 дни след началото на яйцата за люпене. Важно е избраната от вас птица да отговаря на характеристиките на породата, която ще отглеждате.
Поддръжка и грижа в домашни условия
Продуктивността зависи от разположението на птицефермата, температурата и влажността на въздуха в нея, както и от хранителните запаси на птиците.
Развъждането на пуйки носи много проблеми, но се отплаща с висока производителност. Специфичността на отглеждането на пуйки се състои в необходимостта от:
- създаване на специални условия за тях;
- необходимостта от голямо количество фураж.
Опитните птицевъди знаят, че
домашните птици растат зле в хладни помещения,
тъй като храната, която консумират, не се използва за изграждане на мазнини и мускулна маса, а за допълнително отопление.
Но прекомерната топлина също е противопоказна, тъй като това е основната причина за:
- намаляване на производството на яйца;
- спад на живото тегло на птицата и влошаване на качеството на яйцата.
За да създадете удобни условия, погрижете се за:
- оптималната температура;
- елиминирайте влагата;
- подредете уютни кацалки;
- осигурете правилно осветление.
Оптимални условия за отглеждане
Пуйките растат добре, ако се отглеждат при:
- температура +12-16 °С;
- влажност на въздуха 55–60%;
- пълна липса на течения и влага (това изисква не само добра вентилационна система, но и дебел слой постелки от сено, торф или дървени стърготини);
- дневна светлина за най-малко 14 часа (през зимата, при ясно време, препоръчително е да пуснете пуйките на разходка);
- те не се страхуват от замръзване и внезапни температурни промени, но ако останат при такива условия за дълго време, могат да получат измръзване на крайниците и да настинат.
Основната грешка на
начинаещите птицевъди
е, че държат различни птици в една и съща стая или помещение.
Запомнете: Пуйките трябва да живеят отделно, така че се нуждаят от индивидуални помещения с определени отделения за женски и мъжки.
Най-добрият вариант за отглеждане на пуйки през зимата е отопляема плевня. Препоръчително е да поставите пуешките гнезда в тъмните ъгли на плевнята. Не инсталирайте червени лампи над тях, тъй като агресивното осветление ще провокира птиците да счупят яйцата.
Внимание! През зимата не забравяйте да почиствате заграждението от сняг и не забравяйте да поставите груб фураж (сено, клони) в плевнята.
Подреждане на птицефермата
За да осигурите на пуйките комфортни условия, ако сте начинаещи птицевъди, трябва правилно да оборудвате отделните стаи/помещения отвътре. На този етап трябва да обърнете внимание на:
Кацалките: Трябва да са под формата на стълбове с диаметър около 6 cм, поставени на ниво 70-75 cм от пода в сенчестите зони на помещението срещу входната врата. В случай на многоетажна инсталация, поддържайте вдлъбнатините, така че птиците, които седят отгоре, да не оцветяват съседите отдолу с изпражнения. Когато монтирате кацалки, осигурете пространство от 60–65 см за всеки индивид.
Колко гнезда ви трябват
Ако имате 5 женски, едно гнездо е достатъчно на 1,50 метра върху носеща стена. Дизайнът трябва да е дълбок 45-50 cм, висок 35-40 cм.
Някои собственици използват готови кутии, като ги съединяват на няколко нива. В този случай е необходим скатен покрив отгоре. Това ще предотврати нежеланото настаняване на птици. Вътрешността на гнездото се покрива със слама или сено.
Хранилки и поилки
В помещението за пуйки не трябва да се поставят повече от 4 пилета на квадратен метър. Ако са твърде близо, младите птици ще спрат да се развиват. При избора на хранилки и поилки трябва да се обърне специално внимание на тяхната форма, тъй като малките правоъгълни форми са насочени към пилета, а коритовите са за възрастни.
Птиците се нуждаят от 3 хранения на ден
Препоръчва се да се дават фуражи и зърнени смески сутрин и вечер. Те се храносмилат дълго време и доставят на организма необходимите вещества. За дневна употреба са подходящи мокра каша и сочна храна. Те се изсипват в хранилки, поставени на закрито, тъй като такава храна може да замръзне навън.
Внимавайте с храненето!
Имайте предвид, че само зърното не е достатъчно за птиците. Важно е през зимата да консумират висококачествено сено, което е предварително запарено във вряща вода, както и витаминни добавки под формата на жълъди, кестени и борови иглички.
И още за храненето:
Хранителните изисквания на пуйките пилета зависят от възрастта и от породата. Тяхната диета е от извара, мая, варени яйца, картофи и зелен лук. Всички тези продукти са налични през зимата.
Имайте предвид, че около 90% от храната, която ядат пуйките, се изразходва за жизненоважни процеси в тялото и само 10% се изразходва за образуването на мускулна маса
![За дневна употреба са подходящи мокра каша и сочна храна. Те се изсипват в хранилки, поставени на закрито, тъй като такава храна може да замръзне навън.](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/735/Image_19886735_811_0.jpg)
![Важно е през зимата пуйките да консумират висококачествено сено, което е предварително запарено във вряща вода, както и витаминни добавки под формата на жълъди, кестени и борови иглички.](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/737/Image_19886737_811_0.jpg)
Коментари