До 70% се увеличава интензитетът на подпомагането

Застраховането на земеделската продукция от 2025 г. ще става по интервенцията „Инструменти за управление на риска – финансов принос за премиите по застрахователните схеми" от Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Вече са разписани годишни бюджети до 2027 г. (Виж Таблица 1. Източник: Второ изменение на СПРЗСР 2023–2027 г.), а намерението на Министерство на земеделието и храните е да прилага интервенцията до 2029 г.

Таблица 1
Таблица 1

Това става ясно от доклад на зам.-министър Лозана Василева, която предлага за обществено обсъждане до 5 март проект на Наредба за условията и реда за предоставяне на подпомагане по интервенцията по чл. 76, параграф 3, буква „а" от Регламент (ЕС) 2021/2115, както и реда за налагане на административни санкции.

Според МЗХ, целта на интервенцията е да засили стимулиращия ефект върху селскостопанските производители, а и всяка година се увеличавали кандидатите за държавна помощ за застраховане на земеделската продукция. Справка в Аграрния доклад на МЗХ обаче показва, че броят бенефициери по държавната схема за съфинансиране на застраховките на селскостопанска продукция през 2023 г. намалява до 246 на годишна база, като усвоеният финансов ресурс е в размер на 883 734 лв., което може да се сравни с 547 бенефициери и 1 826 283 лв. усвоени през 2022 г.

В предложения за обществено

обсъждане проект

е предвидено увеличение на интензитета на подпомагане до 70% за всички допустими бенефициенти. Приемът на заявления по схемата ще се извършва със заповед на министъра на земеделието и храните, подобно на останалите ИСАК базирани интервенции, финансирани от Европейски земеделски фонд за развитие на земеделието и селските райони. В заповедта може да се съдържат допълнителни условия, включително по отношение управлението на годишния бюджет по интервенцията. Ще се използва Системата за електронно управление (СЕУ) за заявяване на застрахованите имоти, ведно с общото заявление за подпомагане по директни плащания.

По смисъла на наредбата „неблагоприятно климатично събитие, което може да бъде приравнено на природно бедствие" означава неблагоприятни метеорологични условия като слана, бури и градушка, заледяване, пороен или непрекъснат дъжд или тежко засушаване.

„Други неблагоприятни климатични събития" означават неблагоприятни метеорологични условия, които не попадат в обхвата на определението за неблагоприятно климатично събитие, което може да бъде приравнено на природно бедствие.

Кои култури подлежат на подпомагане

Според наредбата, на подпомагане подлежат следните групи култури: овощни култури над 0,5 ха, встъпили в плододаване и в период на експлоатация на насажденията към момента на кандидатстване; зеленчукови култури, отглеждани в оранжерии над 0,1 ха; зеленчукови култури над 0,3 ха; етерично-маслени и медицински култури над 0,5 ха; тютюн над 0,1 ха; зърнени култури над 5 ха; маслодайни култури над 0,5 ха. Земеделските стопани, отглеждащи зърнени и маслодайни култури, се подпомагат за първите 1000 ха от площите си.

Кандидатите трябва да са застраховали реколтата си в избрана от тях застрахователна компания за неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия, или за други неблагоприятни климатични събития.

Допустими кандидати по интервенцията

са активни земеделски стопани,

които са подали заявление за директни плащания за стопанската година, за която имат застрахователна полица. Важно условие е, кандидатът да не е осъждан с влязла в сила присъда по Наказателния кодекс, да няма аналогични на тези престъпления в трети страни, с които България не е сключила двустранни договори. Кандидатът не бива да има изискуеми задължения към Държавен фонд „Земеделие", освен ако е допуснато разсрочване, отсрочване или обезпечение на задълженията. Също така кандидатът не бива да се намира в открито производство за обявяване в несъстоятелност или да е обявен в несъстоятелност, да не е в производство по ликвидация и да няма изискуеми данъчни задължения.

Не са допустими за подпомагане земеделски стопани, членове на признати организации на производители и асоциации на производители, с включена в оперативния си фонд за съответна година кризисна мярка „Застраховане на реколтата и на продукцията" от Стратегическия план.

Намерението за участие по интервенцията

се посочва в заявлението за директни плащания, чрез изрично отбелязване в Таблица на използваните парцели срещу всеки идентифициран земеделски парцел. След приключване на периода на прием кандидатите предоставят чрез СЕУ, в срок до 31 юли следните документи: искане за плащане по образец; договор със застрахователна компания, който е сключен за срок, изтичащ след датата на отбелязване на намерение за участие по интервенцията в заявлението за подпомагане; влязла в сила застрахователна полица, включително, когато е приложимо - приложени добавък/анекс; платежен документ, доказващ изцяло платен размер на застрахователна премия по банков път. Кандидатите декларират тези обстоятелства към момента на подаване на документите.

В случай на установено изкуствено създаване на условия, необходими за получаване на помощта, с цел осъществяване на предимство или облага в противоречие с целите на интервенцията или с приложимото в областта право на Европейския съюз и националната нормативна уредба, финансова помощ не се предоставя, а получената такава се изисква обратно.

Кога се предоставя подпомагане

Подпомагането се предоставя само за покриване на загуби, които надвишават над 20% от средногодишната продукция на ниво стопанство или доход на даден земеделски стопанин за предшестващия тригодишен период.

Крайната дата на периода, за който е сключен застрахователният договор следва да е след датата на отбелязване на намерение за участие по интервенцията за застраховане в заявлението за подпомагане.

В застрахователния договор/полица/добавък следва да са идентифицирани застрахованите имоти по начин, който да позволява да се установи идентичността им с парцелите, включени в общото заявление за подпомагане по директни плащания. Посочената в застрахователната полица земеделска култура следва да съответства на декларираното в общото заявление за подпомагане.

При кандидатстване едновременно

за култури от различни сектори,

за които се прилагат различни максимални стойности на подпомагане, е необходимо застрахователните полици да са издадени отделно. Не се покриват разходите за застрахователни премии за едни и същи застрахователни рискове и едни и същи площи по полици с друг застраховател.

Покриват се само разходите за застрахователни премии по застрахователни полици, в които са включени само определените застрахователни събития.

Допълнителна информация от застрахователя се изисква при договаряне в полицата на бонус за контролирана квота на щетите „Участие в положителния финансов резултат", т.е. възстановяване на определен процент от платената премия при определени условия, касаещи ниска щетимост, след изтичане срока на застраховката.

Максималните стойности на подпомагане на хектар са: 420 лв./ха за култури, отглеждани на открито, овощни култури, зеленчукови култури, тютюн, етерично-маслени и медицински култури; 1260 лв./ха за оранжерийно производство; 54 лв./ха за зърнени и маслодайни култури.

Застрахователната премия следва да бъде изплатена изцяло от кандидата към застрахователната компания към момента на подаване на искане за плащане. Дължимият данък, съгласно Закона за данък върху застрахователните премии, се плаща изцяло от земеделския стопанин и не подлежи на подпомагане.

Цанка Нацева,

Сдружение на зърнопроизводителите - Ловеч:

Миналата година в царевицата

имахме „тотал щета"

Условията за кандидатстване по интервенцията за застраховане от Стратегическия план за земеделието и селските райони бяха обсъдени на среща между браншови представители с експертите на Министерство на земеделието и храните. „Всички наши опасения бяха изказани и мисля, че са взети под внимание, това поне е моето впечатление при бърз прочит на проекта на наредба", каза за „Български фермер" Цанка Нацева, председател на Сдружение на зърнопроизводителите – Ловеч. Значително улеснение е предвиденото заявяване на подпомагане чрез СЕУ, като е предвидена и възможност застраховката да се изплати на вноски, допълни земеделският производител. Възможността за входиране на застрахователна полица в срок до 31 юли също е много важен момент за стопаните, които губеха подпомагане заради разминаването в сроковете, които обявяваха Държавен фонд „Земеделие" и застрахователните компании.

Множество зърнопроизводители в страната изпитаха разочарование при работата си със застрахователните компании, но има и случаи, когато застраховането се оказва спасителният пояс при тотални щети в полетата засети със зърнени култури. Цанка Нацева сподели своя опит:

„Зърнопроизводството е високорисково и съответно премиите са високи. През годините сме имали множество откази от страна на застрахователните компании да изплатят застраховките. Не сме пропускали година, в която да не сме застраховали, работили сме с различни кампании. В нашия регион имаше опустошителна градушка, платиха ни щетите, които бяха много големи, и на следващата година застрахователната компания просто отказа да ни застрахова с аргумента, че сме високорискови, въпреки че документите ни през годините са били изрядни. Така минаха 4-5 години и впоследствие компаниите отново започнаха да застраховат, но в момента работим с брокер, който търси най-добрите условия за нас, а впоследствие при комуникация със застрахователя той може да защити нашия интерес. Мога да кажа, че съм изключително доволна от новата австрийска компания, с която работим. Миналата година застраховахме за всички рискове, като мога да кажа, че премията за суша е доста висока. При царевицата имахме „тотал щета". Първоначално бях разколебана, защото застраховането беше на добив, т.е. за да признае компанията щета от суша, добивът трябваше да е под 200 кг. Ние сме малка компания, засяваме с царевица от близо 30 години, имаме около 5000 дка. Най-ниският ни добив дори в сухи години е бил малко над 300 кг, никога не бяхме имали добив под 200 кг. Миналата година добивът ни беше 160 кг/дка. Застрахователят дойде, снима щетите, изчисли и каза „На това поле няма да имате 200 кг/дка". Влязоме да жънем и добивът ни беше 160 кг/дка. От неговото идване до изплащането на обезщетението минаха 10-ина дни, бяха много коректни. Конкуренцията между застрахователните компании стана голяма и мисля, че има развитие в положителна посока. Едно е сигурно - застраховането е много скъпо, но пък си заслужава, защото рисковете са големи."

„Смятам, че с увеличеното финансиране по новата интервенция колегите ще имат стимул да се застраховат", отбеляза Цанка Нацева и допълни: „Странно е, че в проекта на наредба пожарът не е включен като застрахователно събитие. Доста колеги пострадаха от пожари в есенниците и мисля, че е редно това събитие също да бъде включено за подпомагане. Миналата година ние се застраховахме отделно срещу пожар, т.е. през Държавен фонд „Земеделие" пуснахме за всички рискове, а отделно се застраховахме срещу пожар."

Застраховането е много скъпо, но пък си заслужава, защото рисковете са големи, казва Цанка Нацева.
Застраховането е много скъпо, но пък си заслужава, защото рисковете са големи, казва Цанка Нацева.