Интересни рецепти и съвети за готвене

Доскоро спокойно хапвахме всякакви лакомства, притеснявайки се само за количеството захар и масло. 21-ви век донесе нови знания, включително за продуктите. Оказа се, че някои зърнени култури съдържат глутен - протеин, който повдига много въпроси.

Много лекари смятат, че глутенът причинява наддаване на тегло и съветват да се избягва, за да отслабнете. Оказва се, че можем да говорим и за непоносимост към глутена, когато спазването на безглутенов режим е основно условие за здраве и нормален живот.

Къде се намира глутенът? 

Глутенът се съдържа в много зърнени култури - пшеница, овес, ръж, ечемик, лимец, перлен ечемик и други. Тоест, може да се открие в хляб, пица, пайове и спагети.

Той е комбинация от протеинови аминокиселини, ензими и пептиди. Аминокиселините, съдържащи се в глутена, не се синтезират в човешкото тяло. Ето защо са особено важни - те участват в синтеза на хемоглобина, в регенерацията на тъканите, във функционирането на стомашно-чревния тракт и други важни жизнени процеси.

Глутенът има благоприятен ефект върху имунната система, костната тъкан, помага за възстановяване след тежки наранявания и заболявания, като доставя необходимите витамини и микроелементи. Именно той прави тестото пухкаво, вкусно и ефирно. Ако имате непоносимост към глутена сте ограничени в избора на хляб и печива – само безглутенови.

Тайните на приготвянето на печива без глутен 

Ако решите да овладеете приготвянето на безглутенов хляб и други печива, ще трябва да запомните някои тънкости.

1. Препоръчва се използването на специален бакпулвер, който се приготвя от сода бикарбонат, нишесте и винен оцет. В краен случай добавете към обикновения бакпулвер сода бикарбонат, „загасена" с лимонов сок.

2. Водата или кравето мляко може да се заменят с минерална вода или ядково мляко. Вкусът ще стане много по-интересен!

3. Преди готвене поставете тестото в хладилник за известно време, за да може хлябът да запази формата си по-добре.

4. Направете плитки разрези върху повърхността на тестото, в противен случай печивата ще се напукат.

5. Докато хлябът се пече, не отваряйте фурната, за да не „спадне" - няма да можете да го вдигнете отново. За деликатна текстура на мъфини и пайове, поставете тавичка с вода на дъното на фурната.

6. Не изваждайте веднага готовия хляб от фурната - първо изключете, отворете леко вратата и го оставете да престои. В този случай той няма да спадне и ще остане пухкав и нежен. По-добре е да препечете безглутеновите печива, отколкото да ги оставите недопечени – това ще подобри вида и вкуса им. И не се страхувайте да загреете фурната повече – печивата без глутен харесват горещата фурна.

Кифлички от царевично брашно с билки 

Кифлите от царевично брашно са много нежни, с лек жълт оттенък, а ароматните билки им придават приятен аромат. Тази рецепта дори не съдържа яйца или масло, така че кифлите са хипоалергенни и диетични.

Продукти: 600 мл прясно мляко, 500 г царевично брашно, 80 г ленено брашно, 2 ч. лъж. захар, 1 пак. суха мая, 2 суп. лъж. провансалски билки, 1 суп. лъж. смес от смлени пипери, сол на вкус.

Приготвяне: Загрейте леко млякото, добавете захарта и маята. Прибавете царевичното брашно и брашното от ленено семе, последвано от сместа от черен пипер, провансалските билки и солта. Омесете тестото и го оставете за един час, покрито с влажна кърпа. Отново омесете тестото с ръце, оформете топка, покрийте и оставете да бухне.

Загрейте фурната до 220°C и покрийте тавата за печене с намазнена хартия. Разделете на топки, натиснете ги леко с длан и наредете в тавата.

Изчакайте леко да бухне и печете около 30 минути. Всичко зависи от мощността на фурната, така че сами преценете времето. Оставете кифличките да изстинат във фурната и едва тогава извадете тавата.

Оризово-картофен хляб в хлебопекарна 

Съвременните хлебопекарни имат специална опция за „хляб без глутен". При по-старите модели използвайте режима за кифли или диетично печене.

Рецептите за хляб могат да бъдат различни, но е важно да следвате правилната последователност на прибавяне на продуктите в купата. Първо се сипва течността, добавя се сол, следва брашното с останалите съставки и отгоре се слага маята.

Питката с ориз и картофи е с интересен вкус, не пропускайте да я опитате!

Продукти: 300 мл топла вода (може и бадемово мляко), 450 г оризово брашно, 150 г сухо картофено пюре, 2 суп. лъж. кафява захар, 2 суп. лъж. растително масло, 1,5 ч. лъж. сол, 1,5 ч. лъж. суха мая.

Приготвяне: Поставете съставките в хлебопекарната, задайте програма за печене без глутен, омесете тестото и спрете програмата след 15 минути. Проверете консистенцията на тестото и ако е необходимо, добавете течност или още брашно.

Включете отново избрания режим и повторете месенето. Спрете програмата и оставете тестото да втаса за час. След това включете режима за печене и гответе за 60 минути. Оставете хляба да се охлади в хлебопекарната за около 20 минути и след това сервирайте.

Сладки от елда с мед 

Лесна и интересна рецепта с безглутеново брашно. Бисквитките са много нежни, вкусни, ароматни, с шоколадов цвят и изискан орехов аромат.

Продукти: 170 г брашно от елда, 6 пъдпъдъчи яйца, 50 г захар, 70 г мед.

Приготвяне: Разбийте пъдпъдъчите яйца със захарта до гладкост. Добавете меда и брашното. Разбъркайте добре тестото, покрийте с влажна кърпа и оставете за 30 минути.

Намажете тава за печене с масло. Разделете тестото и го разточете на малки питки. Сложете сладките в предварително загрята на 160°C фурна за около 20 минути. Бисквитките от елда могат да се сервират с мляко, чай или кафе. Стават леки и много вкусни!

Вегетарианска пица 

Безглутеновата пица на базата на брашно от нахут се приготвя много лесно. С рецептата могат да се справят и начинаещи.

Продукти: За тестото: 200 г брашно от нахут, 100 мл студена вода, ½ ч. лъж. сол, 1 ч. лъж. провансалски билки.

Още: 100 г доматено пюре, 5 гъби, чушка, 2 домата, глава лук, 50 г маслини, 40 г твърдо сирене, 2 суп. лъж. зехтин, сол на вкус.

Приготвяне: Смесете сухите съставки за тестото: брашно, сол и билки, сипете студена вода, разбъркайте добре и оставете получената вискозна смес за 30 минути да набъбне.

Намажете тава за печене с растително масло, поставете тестото върху нея и оформете с мокри ръце блат.

Изпечете зеленчуците и гъбите във фурната. Поставете ивици чушки, тънки филийки гъби и домати върху хартия за печене, поръсете със зехтин и сол. Печете от двете страни по 10 минути.

Намажете нахутения блат с доматено пюре, наредете зеленчуците с гъбите, добавете малко лук на полумесеци и маслини на половинки. Отгоре можете да поръсите настъргано твърдо сирене.

Поставете пицата във фурната за 10 минути, предварително загрята до 180–200°C. Тестото от нахут е малко необичайно, по-плътно и хрупкаво. Гарнирайте готовата пица с листенца рукола или магданоз. Яжте топло.

Тиквен пай 

Тиквеният пай, приготвен с бадемово брашно, ще се превърне в истинско гастрономическо откровение. Важно е да се поглезите с такъв пай през есента и през студения сезон.

Продукти: За тестото: 150 г бадемово брашно, 2 суп. лъж. кокосово масло, 1 суп. лъж. мед.

За пълнежа: 400 г тиква, 2 яйца, 200 мл кокосово мляко, 4 суп. лъж. мед, сол и канела на вкус.

Приготвяне: Смесете яйцата с бадемовото брашно, добавете кокосовото масло и меда. Замесете тестото и го оставете да почине малко под влажна кърпа.

През това време пригответе тиквената плънка. Тиквата се настъргва на ситно ренде, прехвърля се в дълбока купа и се добавят яйцата, кокосовото мляко, меда, щипка канела и сол. Разбъркайте добре до гладкост.

Разстелете тестото в силиконова тава, сипете отгоре плънката и поставете тавата във фурната, предварително загрята на 160°C. Печете 50 минути, като за да не загорят краищата, покрийте запечените места с фолио 20 минути след началото на печенето. При сервиране можете да украсите пая с бита сметана.

Зелен хляб от елда 

Печенето на безглутенов хляб изглежда трудна задача. Нека се опитаме да направим хляб, използвайки най-простата рецепта.

Продукти: 200 г зелена елда, 1 суп. лъж. ленено семе, 200 мл вода, 2 суп. лъж. растително масло, 1 суп. лъж. ябълков оцет, 1/2 ч. лъж. сода, слънчогледови и тиквени семки на вкус, черен и бял сусам на вкус, смлян сух босилек.

Приготвяне: Измийте елдата и я оставете във вода за една нощ. На сутринта накиснете ленените семена във вода за 15 минути, така че водата да ги покрие напълно. Смелете елдата в блендер с малко количество от водата, в която е била накисната. Добавете оцет, растително масло, сода и сол. Ако желаете, добавете семена и сушени билки. Смесете добре. Прибавете набъбналите ленени семена и разбъркайте отново.

Загрейте предварително фурната на 180°C. Прехвърлете тестото в тава и украсете с останалите семена. Покрийте тавата с фолио и поставете във фурната за 20 минути. Отстранете фолиото и печете още 40 минути. Изключете фурната и оставете готовия хляб да престои още 30 минути.

Кекс с извара 

Невероятно вкусен хрупкав кекс, който ще ви зареди с добро настроение. Можете да го украсите с горски плодове и плодове по ваш вкус.

Продукти: 100 г извара, 100 г царевично брашно, 50 г оризово брашно, 100 г бадемово брашно, 100 г масло, яйце, 50 г бадеми, 50 мл ябълков сок, портокал, 50 г тръстикова захар, 1 ч. лъж. бакпулвер, сол.

Приготвяне: Смелете бадемите в блендер до получаване на едри трохи. В дълбока купа смесете всички видове брашно, бакпулвера, ядките и солта.

Смесете разтопеното масло, захарта и яйцето, добавете ябълковия сок и изварата, разбъркайте всичко отново добре. Прибавете към сухата смес и разбъркайте до гладко тесто. Прехвърлете тестото в тава за печене и поставете във фурната за 40 минути на 180°C. Нарежете портокала на кръгчета и украсете готовия десерт.