Предстои един от най-големите празници за пчеларите - най-меденият ден, както казват. На 10-и февруари се почитат св. мъченица Валентина и св. Харалампи. Св. Харалампи е избран за покровител на пчеларите и точно това е причината днешната тема да е посветена на пчелите и медоносните растения. Имен ден празнуват Валентина, Валентин, Валя, Вальо, Валерия, Валери, Харалампи и техни производни. На този ден се носи мед в църквата, освещава се и се използва при специални случаи, защото се смята, че има лековити сили.

Всички ние от време на време чуваме или четем, че ако пчелите изчезнат, на нас също не ни остава много. Знае се, че именно жужащите работнички отговарят за опрашването на огромен брой културни растения, а от тук и за качеството на плодовете и семената, с които се храним. Следователно няма нужда да ви убеждаваме колко важни са не само пчелите, но и всички насекоми, нали?

Ако се разтърсите, ще намерите доста любопитна информация за пчелите. Например, че няма точни данни кога е възникнал видът, но се смята, че това се е случило преди повече от 150 милиона години. Еволюцията на пчелите е пряко свързана с тази на цъфтящите растения. В кошера има ясна йерархия и всяка пчела си има роля – стражи, строители, чистачи, кърмачки, работнички, придворни. Дали една пчела ще бъде майка или не се определя от това с какво и колко дълго кърмачките я хранят. Т. нар. „танц" е начинът на комуникация между пчелите. Телцето на пчелата има положителен електрически заряд, а на прашеца е отрицателен. Така се случва пренасянето на прашеца, а следователно и опрашването на цветовете. За благодарност, цветовете отделят сладък нектар, който пчелите превръщат в полезен мед.

Пчелите произвеждат още няколко продукта, за които се знае, че имат повече от положителен ефект за човешкия организъм. Това са клей, перга, пчелен восък, пчелно млечице, пчелна отрова и други. Дори въздухът в кошера има лечебен ефект.

Нека вмъкнем, че

всички насекоми могат

да се нарекат опрашители,

но пчелите са най-добри в тази така важна работа. Трябва също да отбележим, че освен добре познатата ни медоносна и одомашнена пчела, има и диви такива. Някои от тях водят доста интересен начин на живот. Например земните пчели или листорезите.
Всички насекоми са застрашени. Не само пчелите.

Причините за това са много (урбанизацията, индустриализацията, селското стопанство и др.), а главен виновник за съжаление е основно човекът и неговата дейност.

Вярваме, че тези тъжни факти могат да се променят и то преди да е станало късно. Апелът ни към градинарите е да са отговорни не само за растенията и градините си, но и за заобикалящия ги свят.

Хайде сега да ви разкажем за някои медоносни растения, а също и да ви убедим защо трябва да ги отглеждате.

Преди да започнем, нека обърнем внимание на някои аспекти на градинарството, грижата за растенията, биологията на самите растения и влиянието на климатичната обстановка върху тях.

Сигурно ви е направило впечатление, че пчели се суетят около зюмбюлите в градината само, ако цветовете са огрeни от слънцето. При маргарита жужат почти през целия ден, независимо дали е облачно, хладно или слънчево и приятно. Една и съща слънчогледова пита се посещава многократно и т. н. Това е така, защото различните цветове отделят нектара и прашеца си при различни условия и в различен часови диапазон от денонощието.

Ето защо е важно да се осигури разнообразие от цъфтяща растителност.

Фацелия 

Който и пчеларски форум или която книга за пчелите да отворите, веднага ще прочетете, че фацелията е специално растение. Тя отделя големи количества нектар и прашец, при това през целия ден и най-вече през обедните часове.

Фацелията се отглежда лесно, а и е много красива и нежна. Тя е едногодишна култура. Семената могат да се засяват от ранна пролет до средата на лятото.

Цъфтежът започва 40-50 дни след сеитбата и може да продължи повече от месец. Метеорологичните условия могат да удължат или скъсят цъфтежния период, както и да повлияят на количествата нектар и прашец.

Лофант 

Не много известен сред градинарите, но пък сред пчеларите лофантът е звезда. Многогодишен, студоустойчив и лесен за отглеждане, непретенциозен, че и с декортивен ефект и божествен аромат. Растението е известно с медоносните си и лечебни свойства.

Семенцата на лофанта са изключително дребни. Затова се препоръчва да се направи гъста сеитба през март, пониците да се пикират в отделни саксийки и след преминаване на опасността от мраз да се изнесат и засадят на постоянно място.

Цъфтежът започва през юни и продължава през целия август. При благоприятни условия от разклоненията се разтварят цветове и след септември. Може да се срещне и с наименованието агастаче.

Асклепиас 

Известен сред пчеларите като едно от най-медоносните растения, асклепиасът, е цъфтящ храст с декоративна стойност. Цветовете привличат пеперуди, пчели и други полезни насекоми.

Цъфтежният период трае най-малко месец, а доста често и до късна есен. След прецъфтяване се образуват шушулки със семена, обвити в копринени нишки. Имайте предвид, че асклепиасите имат склонност към самозасяване. Ако не искате това да се случи, взимайте мерки на време.

Всички части на растението отделят млечен сок при нараняване, а той е силно отровен.

Семената на асклепиас се засяват през март на закрито или през април в лехата при зеленчуците. След преминаване на опасността от повратни мразове може да се извърши разсаждане. Мястото да е слънчево, а почвата с добри дренажни свойства.

Ехинацея 

Всички я знаем като красиво цвете и ценна билка, но тя е много повече от това. Цветовете ѝ отделят нектар през целия ден, което я прави изключително важна за пчелите и другите опрашители.

Като многогодишно растение нейното развитие и достигането на цъфтежна фаза може да отнеме повече време, ако се стартира от семена. Веднъж обаче настанена на подходящо място, ще цъфти неуморно и изключително дълго.

Ехинацеята би се чувствала чудесно на слънце в цветната леха, а също и сред овощни дървета, други билки със сходни изисквания, зеленчуци, храсти и други.

Бял маргарит 

Не, не бъркайте маргаритът с маргаритки. Растението представлява многогодишен храст, чийто цъфтеж продължава от пролетта до първите слани наесен. Това е едно от най-големите му предимства и ценни качества. Нека добавим, че дребните цветчета отделят голямо количество нектар и то с високо съдържание на захари. А също и, че пчелите посещават храстите през целия ден.

Посадъчен материал може да се намери в градинските центрове, а също и при специализирани производители на медоносни растения.

Независимо, че тук отделихме повече внимание на едни от най-добрите и доказани медоносни растения, не бива да пропускаме, че всички цъфтящи видове могат да бъдат от полза за пчелите. Достатъчно е да не са третирани с химични препарати. Ето няколко примера, които може да ви изненадат или пък да отговорят на въпроси, които сте си задавали:

Ягодите и другите ягодоплодни култури са ценни медоносни растения, защото цъфтят рано, отглеждат се с цел добив на продукция, от което следва, че площите са сравнително големи. Цветчетата дават освен нектар и прашец.

Тиквовите култури имат два вида цветове – мъжки и женски. Женските отделят големи количества нектар. Затова в един цвят понякога могат да се видят 3, 4, 5 и повече пчели. Мъжките пък са изключителни производители на прашец. Тиквите, дините, пъпешите се считат за отлична паша за пчелите.

Към дългия списък с медоносни растения са добавени лавандулата, ментата, анасона и резенето, кориандъра, синап, салвия, исоп, босилек, риган, маточина, бораго, оман, цветята с прости цветове и още, и още...

За да бъдете максимално полезни на пчелите и другите жужащи, летящи и пълзящи приятели на градината и растенията, не забравяйте освен храна:

  • да осигурите и вода – плитък съд с камъчета и плаващи листенца е подходящ;
  • да им осигурите подходящи места за създаване на домове;
  • да изключите третирането с химични препарати или поне да подхождате отговорно към него.