Южна Африка вече е твърдо под прицела на президента на САЩ Доналд Тръмп, след като миналия петък (7 февруари 2025 г.) той подписа изненадваща изпълнителна заповед за ограничаване на цялото финансиране за страната. Експортната индустрия за плодове се готви за най-лошото, което предстои, като годишните около 110 415 тона цитрусови плодове, които се ползват с безмитен достъп до САЩ, са застрашени. Това се случва в момент, когато отношенията между Вашингтон и Претория се влошават още повече.

Указът на Тръмп е озаглавен: Addressing Egregious Actions of The Republic of South Africa (Адресиране на егрегиозните действия на Република Южна Африка) и в него се посочват незабавните действия и причините за издаването му. „В шокиращо незачитане на правата на своите граждани, Република Южна Африка (ЮАР) наскоро прие Закон за експроприация 13 от 2024 г. (закон), за да даде възможност на правителството на ЮАР да изземе без обезщетение селскостопанската собственост на етническото малцинство африканери. Този закон следва безброй правителствени политики, насочени към премахване на равните възможности в областта на заетостта, образованието и бизнеса, както и омразна реторика и действия на правителството, подхранващи непропорционално насилие срещу собственици на земя, които са в расово неравностойно положение.

„Освен това Южна Африка зае агресивни позиции спрямо Съединените щати и техните съюзници, включително обвинявайки Израел, а не Хамас, в геноцид пред Международния съд и съживявайки отношенията си с Иран за развитие на търговски, военни и ядрени споразумения", се казва в заповедта на Тръмп.

Опасенията са, че тази заповед, която изненада южноафриканското правителство, както и цялата страна, е първият залп срещу Южна Африка, традиционно най-големия съюзник на САЩ на африканския континент. Като се има предвид, че преди две седмици Тръмп бързо приложи мащабни мерки за натиск дори върху най-близките съюзници и съседи на САЩ - Мексико и Канада, Южна Африка не е пощадена.

Истинският страх сега е, че Южна Африка може да бъде изхвърлена от Закона за африканския растеж и възможности (Agoa), който осигурява безмитен достъп до печелившия американски пазар. Южноафриканските плодове и други отрасли, като автомобилния сектор, могат да загубят милиарди.

Отговор от Постоянния парламентарен комитет по земеделие на Южна Африка

Депутатът Ноко Масипа, председател на Постоянната комисия по земеделие, икономическо развитие и туризъм в парламента на Южна Африка, коментира следното:

„Демократичният алианс (DA) категорично се противопоставя на отчуждаването на земя без компенсация. Въпреки че подкрепяме трансформацията, тя трябва да бъде съобразена с раздел 25 от Конституцията. Настоящото законодателство, което позволява нулево обезщетение, е противоконституционно. Отбелязваме изпълнителните заповеди на президента Тръмп, които ще засегнат южноафриканските фермери, особено в Западен Кейп, които се ползват от Agoa. Загрижеността, изразена от южноафриканците и земеделските стопани като цяло, е основателна и изисква подход, обхващащ цялото общество".

99% от износа на цитрусови плодове от Южна Африка за САЩ влиза безмитно в рамките на Agoa, като от 2000 г. насам износът е над 1,2 млрд. долара. В периода 2021-2022 г. търговията със селскостопански продукти по Agoa е малко под 1 млрд. долара, което подкрепя хиляди работни места от фермите до пристанищата. "От тези работни места се възползват уязвими чернокожи южноафриканци и правителството трябва да приеме сериозно опасенията за вредни политики, основани на раса. Законодателството, основано на расова принадлежност, задълбочава неравенството и насърчава корупцията. Сега е моментът правителството да преосмисли политиките, които вредят на икономиката, и да приеме приобщаващи, ефективни алтернативи, съдържащи се в политиката на Прокуратурата за икономическа справедливост: Модел на целите за устойчиво развитие", заявява Масипа.

Голяма загриженост за кампанията на Южна Африка за летните цитрусови плодове в САЩ

Джъстин Чадуик, напускащ главен изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на цитрусови плодове в Южна Африка (CGA), също изрази голямата си загриженост и въздействието, което може да има върху годишната им кампания „Летни цитрусови плодове", ако Южна Африка бъде изключена от Agoa. „Несигурността за бъдещето породи голяма загриженост. Южна Африка ще загуби конкурентното си предимство, ако Agoa не бъде подновена. Agoa гарантира, че нашите цитруси не са обект на американските мита. А ние се нуждаем от конкурентно предимство. Южна Африка трябва да се конкурира с други страни от Южното полукълбо, като Перу и Чили, за място на рафтовете през лятото в САЩ. Тези страни вече имат предимства. Техните цитруси също влизат в САЩ без мита и поради по-краткото време за транзит се радват на по-ниски разходи по цялата верига на доставки. Тарифата за цитрусови плодове, внасяни в САЩ от държави без тарифни облекчения, е от порядъка на 9 американски цента на килограм. Търсенето на качествени цитрусови плодове от СА в САЩ е ясно показано от увеличението на износа на цитрусови плодове от СА за САЩ от 2017 г. насам - оттогава насам количеството на изнесените за САЩ цитрусови плодове се е увеличило почти двойно".

Хиляди работни места са застрашени

„Ако Южна Африка бъде извадена от Agoa, това може да засегне хиляди работни места в селските райони, както и да бъдат загубени приходи от износ в размер на над един милиард ранда. Понастоящем само цитрусови плодове от провинциите Западен и Северен Кейп се изпращат за САЩ. Това се дължи на ненужни фитосанитарни мерки, които могат спокойно да бъдат отменени и да обхванат всички останали провинции на СА. Напредъкът в тази насока обаче е спрян", предупреждава Чадуик.

Той настоява САЩ да запазят южноафриканските цитруси по рафтовете. „Добър начин за САЩ да гарантират устойчивостта на своя пазар на цитрусови плодове е да посрещат качествени летни цитрусови плодове от вносителите, тъй като това запазва лоялността на местните потребители на цитрусови плодове към продукта, поддържайки интереса им чрез постоянно предлагане. ЮАР не се конкурира с производителите на цитруси във Флорида или Калифорния, а точно обратното - те поддържат интереса на клиентите, когато местните цитруси са извън сезона, което е от полза за американските производители на цитруси. Цитрусовите сортове от SA могат да предоставят на потребителите в САЩ по-широк избор, което може да стимулира цялостния пазар на цитрусови плодове в САЩ. Разнообразието може да привлече повече потребители към категорията плодове, което в крайна сметка ще бъде от полза за местните производители на цитруси в САЩ", отбелязва Чадуик.

Джон Стенхюсен, министър на земеделието на Южна Африка и лидер на опозиционната партия Демократичен алианс, заяви в телевизионно интервю, че е изпратил земеделско аташе от своето министерство във Вашингтон. Той казва, че това отпадане дава възможност да се възстановят отношенията между двете страни. „В това има възможност Южна Африка да потвърди отново отношенията си с един от най-големите ни търговски партньори. Не можем да си позволим просто да отблъснем американския пазар. През 2023 г. изнесохме над 3,1 млрд. долара в САЩ, а през 2024 г. - още повече, не можем да си позволим да го махнем. Колкото по-скоро успеем да изпратим делегация във Вашингтон от името на правителството на националното единство, за да посочим какво правим, какви са плановете ни за развитие на икономиката и създаване на работни места и защо е в интерес и на Америка да има силен, стабилен конституционен партньор на южния край на континента", заключава Стенхюсен.