С интегрирането на технологии, материалът добива разградими, „смарт", и други свойства

Инес ЗЛАТАНОВА

Агротекстилът представлява специализиран текстилен материал, предназначен за различни цели в селското стопанство и градинарството. Чрез него може да се подобрят условията за отглеждане на растенията, да се защитят от плевели и неблагоприятни климатични условия - проблем №1 в земеделието, наравно с липсата на напояване. Също е и един от най-трудно разрешимите, защото темпото на развитие на иновациите изостава от хода на природните промени, а те са и до голяма степен непредвидими, заради непостоянния си характер. Катаклизми като градушките например обикновено са неприятна изненада във всяко стопанство. Други аномалии пък, като сланите и продължителни засушавания, могат да бъдат прогнозирани и до известна степен да се намали въздействието им върху почвите и културите, чрез предварителното подготвяне на геотекстил, засенчващи мрежи, мулчираща тъкан и т.н.

Различните видове агротекстил имат различни приложения, включително вече изброените, регулиране на почвената и атмосферна влага, и температура, и

защита от атмосферни

влияния и/или вредители

като птици при овощните дървета. Противоинсектните мрежи се използват за защита от насекоми и са подходящи за практикуващите екологични земеделски практики. Засенчващите мрежи защитават от слънце, вятър и регулират светлинния поток към културите. Мулчиращият текстил предпазва от плевели и опазва почвената влага, позволявайки преминаването на въздух и вода, блокирайки светлината без която вредната растителност не може да поникне. Покривните материали и геотекстилът защитават почвите и растенията от замръзване, слана и дъждове, увеличавайки температурата с няколко градуса в сравнение с външната, атмосферна такава. Предотвратяват се ерозии на почвата и се укрепва структурата ѝ, а геотекстилът често служи при напояване и създаването на дренажни системи. Основните материали от които се създава селскостопански текстил са полипропилен, полиестер и нетъкани тъкани, които са здрави, устойчиви на UV-лъчи, издръжливи на атмосферни влияния, вятър, превалявания и т. н.

Предимствата са много - бърз и лесен монтаж върху почвата или конструкциите, дълготрайност, задържане на влага, намалена употреба на хербициди, предпазване на почвата от прегряване или изстудяване. Колкото и прекрасно да звучи това, винаги има място за подобрение или с други думи - и при производството на агротекстил се наблюдават иновации. Те са насочени към подобряване на ефективността, устойчивостта и функционалността на текстилните материали. Обединяват напредъка в материалознанието, технологиите за обработка и интеграция на екологични практики в земеделието, градинарството и ландшафтния дизайн.

Биоразградим агротекстил

Изработва се от материали, произведени от естествени влакна като кокос, юта, лен или биополимери, като полилактична киселина (PLA). Предимствата включват намалена степен на замърсяване, тъй като материалите се разграждат в почвата по естествен път, те са подходящи за временна употреба, например при мулчиране или необходимост от сезонно приложение. Използват се най-вече за ландшафтно мулчиране, при органично земеделие и за едногодишни култури.

Устойчиви текстили на климатични изменения

Това са агротекстили с повишена устойчивост на екстремни метеорологични условия като високи температури, UV радиация и/или градушки. В технологията на производството им са включени добавки за UV-стабилизация и усилени влакна за устойчивост на разкъсване и абразия. Приложението им може да бъде както на открити насаждения, така и в парници и труднодостъпни зони.

„Умен" текстил

Също се нарича смарт агротекстил и означава такъв, който интегрира сензори и технологии за мониторинг на селскостопанските условия в околната среда. Функциите включват измерване на температура, влажност или нива на слънчева светлина и интелигентно управление на засенчването и напояването. Среща се във високотехнологични оранжерии и в стопанства на ориентираните към прецизно земеделие фермери.

Агротекстил с нанотехнологии

При производството на този вид земеделски текстил са използвани наночастици за подобряване на свойствата му, като тези с антимикробни свойства например защитават растенията от патогени. Също регулират водопропускливостта и задържането на хранителни вещества. Подходящ е за райони с ограничено количество на вода и при защита на чувствителни култури.

Многослоен текстил

Този вид комбинира различни слоеве с цел изолация и водоотблъскване, като например горният отговаря за непропускливостта на UV-лъчи, а долният задържа влага. Подходящ е за изграждането на парници и оранжерии, както и при временно покриване на културите.

Самопочистващи се текстили

Повърхности, обработени с хидрофобни или олеофобни материали, които предотвратяват натрупването на прах и замърсявания. Тези агротекстили намаляват разходите за поддръжка и запазват оптимална светлопропускливост.

С фотосинтетични технологии

Агротекстилите, които интегрират тези технологии са с полупрозрачност, което оптимизира проникването на светлина, полезна за фотосинтезата. Базират се на материали, които разсейват светлината, така че да придава различно осветляване и филтри за специфични спектрални дължини. Употребяват се в оранжерии с контролирани условия.

Друга иновация в изработката на селскостопански текстил е използването на рециклирани материали, като пластмаса и текстилни влакна, което спомага за намаляването на въглеродния отпечатък и поддържа кръговата икономика. Пример за такива продукти са мулчиращите платна и засенчващите мрежи. Ето и продукти, които илюстрират потенциала на описаните иновации, напредъка в областта, и повишават ефективността и устойчивостта на сектора:

BioWeedTex

Биоразградим мулчиращ текстил, изработен от полилактична киселина (PLA), който ефективно контролира плевелите и се разгражда естествено в почвата, без да оставя вредни остатъци.

AgroSmart

Умен агротекстил, интегриран със сензори за мониторинг на почвената влага, температура и други параметри, предоставяйки данни в реално време за оптимално управление на културите.

Lumite Shade Cloth

Засенчваща мрежа с UV-филтрация, която предпазва растенията от прекомерно слънчево облъчване, като същевременно позволява достатъчно светлина за фотосинтеза.

NanoAgri

Агротекстил, обработен с наночастици с антимикробни свойства, които предпазват растенията от патогени и намаляват необходимостта от химически препарати.

EcoMulch

Мулчиращ текстил, произведен от рециклирани материали, който комбинира устойчивост и ефективност в контрола на плевелите, като същевременно подпомага опазването на околната среда, разграждайки се биологично в почвата.

Изменението на климата увеличава риска от щети, причинени от късни слани, които могат да застрашат реколтата още в началото на годината. В критичния период, когато растенията излизат от зимния покой, фермерите трябва да са подготвени за борба с неблагоприятни метеорологични условия чрез активни методи за защита. Такива са продуктите на водещия италиански производител на агротекстил Arrigoni, за които е доказано, че намаляват щетите от измръзване, слани и заплахи като градушки, насекоми, слънчева светлина и т.н. Контролират температурата, влажността и сянката според условията на отглеждане. Някои от най-силните страни на техните продукти са лесното приложение и дълготрайността на материалите, от които са изработени.

Ефективна в силно ветровити райони е иновативната система Protecta, за която тестовете доказват, че нощем температурата под филма е с 2 градуса по-висока от обичайно, което предпазва от слани. Друг техен много успешен и използван продукт е многофункционалният текстил Arricover, който намалява конденза, комбинира циркулацията на въздуха и елементите в него, и предотвратява развитието на болести. Поддържа суха среда и подпомага фотосинтезата, докато не пропуска слана, вятър, UV-лъчи, насекоми и птици.

Компанията представи своята нова гама топлоотразяващи покрития Prisma и Robuxta на международното изложение за плодове и зеленчуци в Берлин - Fruit Logistica в първата седмица от месец февруари. Тези решения са предназначени за ефективен контрол на температурата, пестене на вода, по-енергични култури и да гарантират оптимален микроклимат. Описвани са като иновативни, високоефективни решения, създадени да се справят успешно с предизвикателствата на климатичните промени. Правят възможно производството на повече продукция по по-устойчив начин, с по-малко вода и изкуствени продукти. Това е едно от техническите препятствия, с които земеделието на бъдещето цели да се пребори, чрез подобни решения. Компанията използва опита си в производството на текстил за растителна защита, за да предложи на пазара специфични решения както за култури на открито, така и за закрити среди като оранжерии и тунели, където се отглеждат картофови култури (домати, чушки, патладжани и др.), бейби листни зеленчуци и меки плодове.

Текстилът Robuxta е предназначен за употреба върху опънати конструкции, гамата включва бяла версия с допълнително разсейване на светлината LD, която отразява инфрачервената радиация за ефективен контрол на температурата, с намаляването ѝ с до 5 градуса през летните месеци и увеличаване на добива с до 70%. Нещо повече, този контрол на температурата позволява подобряване на ефективността на използването на вода с 20-30%.

Prisma, от друга страна, е гама от защитни екрани, които осигуряват оптимизирано разсейване на светлината, съчетано с контрол на температурата, за високотехнологични оранжерии. Това решение разпръсква светлината по-равномерно около растението, дори и в долните му части. Това намалява риска от увреждане от изгаряне и подобрява съдържанието на полифеноли в зеленчуците. Освен това по-ниските температури подобряват условията на труд за персонала и спестяват значителни количества вода. Тригодишно изпитване показва, че тези засенчващи екрани

намаляват нуждите от поливане с до 50%

Това е нещо, от което българските зеленчукопроизводители биха могли да се възползват, независимо дали са с оранжерийно производство, или на открито. Установено е, че температурата в оранжериите, защитени с Prisma, е с до 10 градуса по-ниска, отколкото в контролния тунел.

Агротекстилът може да бъде изготвен и по поръчка, чрез компании като френската Subrenat например. Дизайнерите в компанията са експерти по агротекстил, който създават по поръчка спрямо специфичните нужди на производителите и екологичните изисквания за опазване на околната среда. Интересното от историята на този бранд е, че зимните и фортификационни продукти били в ролки от 250 м, което предизвикало проблем с логистиката – били твърде широки, за да се натоварят оптимално в камионите и следователно увеличили транспортните разходи, затруднили работата с тях, разтоварването и монтажа за потребителите. Вследствие на този лош опит, екипите на компанията намерили техническо решение за сгъване и разгъване на материалите, така че да се получат ролки с транспортна ширина 160 см за двата модела с експлоатационна ширина от съответно 4,25 м или 28,5 м. По избор на потребителите, продуктите им могат да бъдат от полипропилен, полипропилен Биколор или от полилактидна киселина (PLA) от царевично нишесте. Предназначени са за повишаване на производителността, ускоряване на растежа, защита на културите, намалена употреба на химикали, предотвратяване на поникването на плевели, предотвратяване на кръстосаното опрашване, поддържане на влагозапасите в почвата както на открито, така и в оранжерии.

Lumite Shade Cloth
Lumite Shade Cloth
Засенчващо покритие
Засенчващо покритие
Биоразградимо покритие EcoMulch
Биоразградимо покритие EcoMulch
Биоразградимо покритие EcoMulch
Биоразградимо покритие EcoMulch
Агротекстил на марката Subrenat
Агротекстил на марката Subrenat