Кои вредители не трябва да се подценяват през август
Ябълки
При наличие на зараза от струпясване по листата и плодовете трябва да се направи пръскане. Чрез третирането се намалява и опасността от късни заразявания, които могат да доведат до увеличение на степента на нападение, съответно до по-значителни повреди по плодовете.
При сортовете ябълки, които са чувствителни на брашнеста мана, пръскането срещу болестта трябва да продължи. Препоръчително е да се използват фунгициди, които са подходящи за едновременна борба срещу двете важни болести.
При устойчиви или слабо чувствителни на брашнеста мана сортове се третира само срещу струпясване.
Внимание! При високи температури не трябва да се използват фунгициди, които съдържат сяра, защото могат да причинят пригори по плодовете.
Съвет! За да се избегне появата на устойчивост на гъбата, причинител на струпясването, е препоръчително да се използват фунгициди, които са с различен механизъм на действие.
Сортовете като Флорина, Прима, Либърти, Джонатан, Джонафрий и други, които са устойчиви на струпясване, се третират само срещу брашнеста мана.
За комбинирано третиране срещу двете болести се използват: делан 700 ВДГ- 50 г/дка, делан ПРО - 250 мл/дка, децибел макс ВГ - 30 г/дка, дифкор 250 ЕК - 15 мл/дка, полирам ДФ – 0,2%, силит 544 СК – 125 мл/дка, скаб 80 ВГ капетан – 188 г/дка, тиовит джет 80 ВГ – 600 г/дка, флинт макс 75 ВГ – 0,02%, фонтелис СК – 75 мл/дка, хорус 50 ВГ – 30-50 г/дка и др.
През първата половина на август се пръска срещу второ поколение на ябълков плодов червей. Обикновено се извършват две третирания през 10-12 дни. Второто пръскане може да се комбинира с това срещу калифорнийската щитоносна въшка.
При нападение на миниращи молци е препоръчително да се използват инсектициди, които действат и на тях, и на плодовите червеи.
Срещу неприятелите трябва да редувате инсектицидите, за да се избегне появата на резистентност.
Важно! Ябълките, които зреят в края на август, се третират еднократно срещу неприятели. Използват се инсектициди с къс карантинен срок.
Круши
И при крушата се следи за повреди от струпясване. Ако няма – не се третира. В случай на зараза дръвчетата продължават да се пръскат.
През месеца се следи за обикновената крушова листна бълха. При нужда се извежда борба с неприятеля. Използват се: дека ЕК – 75 мл/дка, делегат 250 ВГ – 30 г/дка, децис 100 ЕК – 12,25 мл/дка, натуралис -100-200 мл/дка, синеис 480СК – 30-43,7 мл/дка, суми алфа – 0,03% и др.
Крушовите дървета се пръскат и срещу ябълковия плодов червей, по същата схема както при ябълката. Третиранията срещу двата основни неприятели за периода може да се комбинират с подходящи инсектициди.
Дюли
Този овощен вид през август се третира срещу кафяво гниене и кафяви листни петна от болестите и срещу плодовите червеи при неприятелите.
Коментари