Идва времето на пищно цъфтящите едногодишни цветя. Време е да засеем семенцата им, но още е рано да се разхождаме из градинските центрове за летните красавици. Все пак, който обича цветя и умее да им се радва, със сигурност е спирал погледа си на ярките и наситени цветове на вербените.

И така, вербените са голямо семейство растения с интересни цветове и разнообразни приложения. Сред тях има лечебни и много украсни видове. Някои са едногодишни за нашите условия. Например Verbena × hybrida. Това е най-разпространената представителка. Предлага се в бордюрен и каскаден вариант. Други са многогодишни. Такава е Verbena bonariensis. Тя е повече от впечатляваща и за разнообразие ще ви разкажем повече за нея накрая.

Едногодишната вербена обича

пълно слънчево греене

Ако балконът или градината ви са с изцяло слънчево изложение и трудно намирате издръжливи на жега и пек цветя, опитайте с нея тази година.

Растението обича вода, а също и редовно подхранване, предвид бързия растеж и обилния неспирен цъфтеж през топлата част от годината. Въпреки това, няма да се разсърди много, а и ще прости бързо, ако забравите да полеете някоя сутрин. Важно е да отбележим, че растения, отглеждани в контейнер се нуждаят от много повече внимание, спрямо тези, засадени директно в градината. Логично, нали?

При добри грижи, вербените се чувстват еднакво добре, както в саксия, така и в леха.

Обикновено се препоръчва семената

на вербената да се засеят на закрито

в съдове 8 до 10 седмици преди да е преминала опасността от повратни мразове. Предвид обаче, че покълването може да отнеме 20-30 дни, добра идея е сеитбата да се извърши по-рано. Друг вариант е семенцата да се стратифицират (да се държат в хладилника поне 24 часа) преди сеитбата. Така се гарантира по-бързо и дружно поникване.

Използвайте фин торф. Задължително да е обеззаразен. Не сейте прекалено дълбоко, а само леко покрийте семенцата. Ако пък искате да станете свидетели на покълването, не ги покривайте изобщо. Осигурете им оптимална влажност. Става лесно с похлупак. Също, трябва им тъмнина. А на вас – търпение.

Веднага след образуването на стъбълце и листенца, осигурете разсеяна на първо време светлина. А впоследствие – ярка, директна.

Младите растения трябва да се разделят

или пресадят в отделни съдове,

когато започнат да си пречат. В този период се поддържа умерена температура и влажност. Щом времето позволи, могат да излязат навън. Не забравяйте, че ако не им стига слънчева светлина, ще цъфтят малко и ще имат болнав вид.

Вербените са любимки на белокрилките. Следете зорко за вредителя. Иначе не се нападат от други вредители или това се случва рядко.

За да постигнете оптимален ефект, изберете каскадни сортове за балкона и бордюрни за цветната леха в градината. Без проблем ще се впишат в цветни комбинации с други цветя със сходни изисквания.

Обещаната Verbena bonariensis. Тя е разкошна. Висока и в същото време феерична и нежна. 

Мястото ѝ отново е на слънце,

но не в предните редици на лехата,

а на заден план. Височината и разклоняването на растенията налагат да ѝ се отреди повечко място.

Многогодишна и непретенциозна, сухоустойчива и издръжлива, тази вербена е перфектна за вилата или за градинари, които искат да създадат максимален ефект без много усилия.

Когато я настаните в градината си, ще забележите, че цветчетата се посещават от много и различни полезни насекоми и птици. Още нещо, здравите стъбла и дълготрайния цъфтеж я правят перфектна за ваза с вода.