Прави се преди растенията да са излезли от покой

Един от най-лесните и ефективни начини за размножаване на ягодоплодни храсти е чрез резници. Обикновено те се вземат от растения през топлия сезон - пролетта и лятото, но това може да се направи и през зимата.

Зимните резници имат своите предимства. И един от основните е свободното време на градинаря. През пролетта и лятото, в разгара на сезона, времето все не достига. Така че защо да не започнете размножаването на касис сега, през зимата, по време на периода на покой на растенията.

Добиване на резници

Можете да събирате резници от касис през зимата по всяко време, започвайки от януари. Въпреки това е по-добре да е по-късно, когато не е толкова студено, но преди растенията да са излезли от зимния покой. В този случай разликата между външната и стайната температура ще бъде по-малка и резниците по-лесно ще понесат смяната на „климата".

Препоръка: За резници изберете издънки, които не са на повече от една година. Те се различават от по-старите по цвета на кората - тя е много по-светла.

С помощта на остър нож отрежете 2-3 резника с дължина 20-30 см от добре развити леторасли. Не забравяйте, че най-добрите резници се получават от долната част на клона. По-добре е да не използвате тънкия връх на издънката, който остава след рязане, тъй като от него няма да се получат силни и здрави растения.

Отрежете издънката, която планирате да използвате за резници, точно до повърхността на почвата. Обърнете внимание на разреза - трябва да е зелен. Издънки, които са почернели отвътре, не са подходящи за резници. Тъмният център може да показва, че касисът е засегнат от неприятели, т.е. в този случай резниците също не се използват за посадъчен материал.

Правила за размножаване

Нарязаните резници от касис се поставят веднага в съд с вода, като се потапя една трета от дължината им.

Внимание! Имайте предвид, че ако има твърде много вода, ще има недостиг на кислород в долната част на контейнера и резниците могат да изгният.

По-добре е да използвате непрозрачен съд, а не стъклен, защото образуването на корени става по-добре в него.

Хитринка: За да помогнете на резника да се вкорени по-бързо, добавете мед към водата (0,5 чаена лъжичка на 1 литър вода) или всеки стимулатор за образуване на корени (попитайте в агроаптеката).

Поставете контейнера с резници на светъл прозорец. За да ги предпазите от студения въздух на перваза на прозореца и да ускорите вкореняването, сложете някаква изолация под контейнера.

Докато водата се изпарява, постоянно добавяйте нова, като използвате такава със стайна температура.

Важно!

Опитните градинари препоръчват да не се сменя, а да се долива вода в тази, в която се вкореняват резниците. След пълна смяна на водата, дори тези резници, които вече са пуснали корени, могат да загинат.

Корените се появяват за около 25-30 дни. Изчакайте, докато достигнат 5 см дължина и ги засадете в почвата.

Почвата за резници трябва да е лека и рохкава. Може да се приготви от торф и пясък (1:1), торф и изгнили дървени стърготини (1:1), тревна почва и пясък (2:1).

За да предотвратите гниенето на резниците, поставете на дъното на саксията дренажен слой с дебелина най-малко 2 см.

Едно от основните условия за добро вкореняване на резници е субстратът постоянно да е умерено влажен. Не позволявайте почвата да изсъхне.

Мокрите стърготини също ще помогнат за поддържане на влажен микроклимат. За да направите това, след засаждането поставете всички съдове с резници в един голям контейнер и запълнете пространствата между саксиите с мокри дървени стърготини.

За да не се удължават прекалено резниците, използвайте допълнително осветление или ги дръжте в светло, но хладно помещение с температура не по-висока от 15°C.

Съвет: Ако се появят цветове по резниците, отстранете ги, за да не хаби растението енергията си за цъфтеж.