Днес Комисията представя своята визия за селското стопанство и храните — амбициозна пътна карта за бъдещето на селското стопанство и храните в Европа. Тази пътна карта поставя основата за привлекателна, конкурентоспособна, устойчива, ориентирана към бъдещето и справедлива агрохранителна система за настоящите и бъдещите поколения земеделски стопани и оператори в хранително-вкусовата промишленост.
По-нататъшното опростяване на нашите политики и увеличаването на навлизането на иновациите и цифровизацията са предпоставка за всички действия, очертани във визията. По-късно през 2025 г. Комисията ще предложи всеобхватен пакет за опростяване на настоящата законодателна рамка в областта на селското стопанство, заедно с цифрова стратегия на ЕС за селското стопанство в подкрепа на прехода към готово за цифрови технологии селско стопанство.
Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, заяви: „Нашите земеделски стопани заемат централно място в системата на ЕС за производство на храни. Благодарение на ежедневната си упорита работа всички ние имаме безопасна и висококачествена храна. Въпреки това нашите земеделски стопани са изправени пред нарастващите предизвикателства на глобалната конкуренция и изменението на климата. Ето защо днес предлагаме всеобхватна стратегия, която прави селското стопанство по-привлекателно, по-устойчиво и по-устойчиво."
Визията очертава четири приоритетни области:
Атрактивен сектор: Селското стопанство трябва да има необходимата стабилност, за да насърчи младите хора да навлязат в професията, включително чрез справедливи доходи и по-целенасочена публична подкрепа. Те също така трябва да бъдат активно подкрепяни, за да се възползват от предимствата на иновациите и новите бизнес модели, включително от въглеродните и природните кредити, като допълнителни източници на доходи. Комисията се ангажира да гарантира, че земеделските стопани не са принудени систематично да продават продуктите си под производствените разходи, и ще предприеме конкретни действия за тази цел, включително чрез преразглеждане на Директивата за нелоялните търговски практики. През 2025 г. Комисията ще представи и стратегия за обновяване на поколенията с препоръки относно мерките, необходими както на равнището на ЕС, така и на национално/регионално равнище за преодоляване на пречките пред младите и новите хора, които навлизат в професията.
Конкурентоспособен и устойчив сектор: ЕС ще продължи да отдава приоритет на продоволствената сигурност и суверенитет по различни начини. Търговските преговори и споразумения ще се използват в пълна степен, като същевременно се защитават интересите на европейските земеделски стопани. Визията отговаря и на исканията на земеделските стопани, гражданите и обществото като цяло за по-голямо привеждане в съответствие на производствените стандарти за вносни продукти, за да се гарантира, че амбициозните стандарти на ЕС не водят до неблагоприятно конкурентно положение, като същевременно са в съответствие с международните правила. Поради тази причина през 2025 г. Комисията ще започне да предприема стъпки за оценка на въздействието на по-голямата съгласуваност на стандартите по отношение на опасните пестициди, забранени в ЕС, и върху хуманното отношение към животните. Освен това стриктното прилагане и контрол на стандартите за безопасност на храните остава неподлежащ на договаряне приоритет. Комисията ще засили акцента си върху животновъдството, за да насърчи дългосрочното бъдеще на сектора.
Ориентиран към бъдещето сектор: Селскостопанският сектор наЕвропа играе важна роля в прехода към нисковъглеродна икономика. Визията отчита необходимостта от съчетаване на действията в областта на климата с продоволствената сигурност и специфичните предизвикателства, пред които е изправен секторът. Земеделските стопани следва да бъдат възнаградени за възприемането на благоприятни за природата практики. В този контекст Комисията ще разгледа внимателно всяка по-нататъшна забрана на употребата на пестициди, ако не са налични алтернативи в разумен срок, и ще рационализира достъпа до биопестициди на пазара на ЕС. Комисията също така ще разработи доброволна система за сравнителен анализ,т.е. „компас за устойчивост в стопанствата", за да помогне на земеделските стопани да измерват и подобряват резултатите си на ниво земеделско стопанство. Ще бъде подготвена и стратегия за устойчивост на водните ресурси, за да се отговори на належащата необходимост от по-ефективно използване на водата.
Справедливи условия на живот и труд в селските райони: Комисията ще представи актуализиран план за действие за селските райони, за да се гарантира, че селските райони остават жизнени, функционални и дълбоко свързани с културното и природното наследство на ЕС. Ще бъде стартиран ежегоден диалог по въпросите на храните с участието на широк кръг участници, включително потребители, земеделски стопани, промишлеността и публичните органи, за да се намерят решения на въпроси като достъпността на храните и иновациите. В бъдеще Комисията ще разгледа внимателно и намаляването на разхищението на храни и преодоляването на опасенията на обществото във връзка с хуманното отношение към животните.
В перспектива бъдещата обща селскостопанска политика (ОСП), като част от предстоящото предложение за МФР, ще бъде по-опростена и по-целенасочена, като подкрепата ще бъде насочена в по-голяма степен към земеделските стопани, които активно участват в производството на храни, със специален акцент върху младите земеделски стопани и земеделските стопани в райони с природни ограничения. Стимулите, а не условията, ще бъдат предпочитани.
Визията за селското стопанство и храните беше предложена като приоритетна инициатива за първите 100 дни от мандата на настоящата Комисия, ръководена от изпълнителния заместник-председател Fitto и члена на Комисията Hansen, под ръководството на председателя Фон дер Лайен. Въз основа на доклада от Стратегическия диалог относно бъдещето на селското стопанство на ЕС и в консултация с Европейския съвет по земеделие и храни, визията има за цел да гарантира дългосрочната конкурентоспособност и устойчивост на селскостопанския и хранителния сектор на ЕС. Въз основа на последните резултати от Евробарометър гражданите на ЕС са изключително съгласни, че осигуряването на стабилно снабдяване с храни в ЕС по всяко време е от съществено значение.
Коментари