Отглеждането на ягоди от семена е интересен и икономичен начин да имате от любимия плод в градината. Въпреки че процесът може да изглежда сложен, с правилния подход и спазването на всички етапи, дори начинаещ градинар може да се справи.
Размножаването на ягоди чрез семена има много предимства пред вегетативния метод:
0 Спестявате средства, тъй като купуването на семена е по-евтино от това на готов разсад.
0 Изборът на семена е по-разнообразен от асортимента на разсад.
0 Отглеждането на ягоди от семена намалява риска от разпространение на болести и вредители, които понякога са нападнали разсада.
За да отглеждате разсад от ягоди у дома, трябва правилно да подготвите и засеете семената и след това да осигурите на разсада необходимите грижи. Ще ви дадем основните стъпки.
1. Стратификация
Семената на ягодите, особено на едроплодните сортове, покълват трудно. За да поникнат бързо и равномерно, подготовката трябва да започне с тяхната стратификация.
Най-просто обяснено стратификацията е процесът на третиране на семената със „студ". Този етап активира процесите на растеж вътре в семената. След като семената са подложени на студ, те започват да растат активно в топла почва.
Стратификацията на семена от едроплодни сортове продължава около четири седмици.
Как се извършва:
0 Поставете семената в топла вода за 2-3 часа. Това ще се омекоти семенна обвивка и ще улесни покълването им.
0 Подгответе субстрата. За стратификация можете да използвате мокър пясък или мъх. Памучните тампони също са много подходящи за тази цел. Субстратът трябва да е влажен, но не мокър.
Сложете семената в субстрата, като леко ги притиснете към повърхността. Ако използвате памучни тампони, наредете семената между два тампона.
0 Поставете субстрата със семена в пластмасов контейнер или торбичка с цип.
0 Дръжте съда в хладилника на долния рафт (температура около 1-4°C).
0 По време на стратификацията редовно проверявайте съдържанието на влага в основата: тя не трябва да изсъхва. Освен това контейнерът трябва да се отваря и проветрява, за да се предотврати образуването на мухъл.
2. Подготовка за сеитба
Самият процес на сеитба не е особено труден, но все пак има някои нюанси, които трябва да знаете.
0 Време за засяване
Стратифицираните ягодови семена се засяват във времето, посочено от производителя на опаковката със семена, или в края на февруари – началото на март. Това ще ви позволи да получите силни разсади, готови за засаждане в открита леха през май, когато времето стане постоянно топло и заплахата от повтарящи се студове изчезне.
За да сеете, освен самите семена ще ви трябват контейнери и почва.
0 Контейнери за разсад
За разсад от ягоди подгответе плитки контейнери, много удобни са разсадните табли с малки размери.
Може да се използват и отделни съдове, като пластмасови чаши и други, така ще избегнете пикирането. А още по-добре е да сеете семена в торфени саксии или други разграждащи се опаковки, тъй като ще ги поставите директно в ямката за засаждане.
0 Почвен субстрат
С какво да напълним контейнерите с ягоди? Почвата трябва да е лека и рохкава. Най-лесният вариант е да купите готова универсална почва за разсад или почва за теменужки и бегонии.
Почвената смес за посев можете да подготвите и сами. За да направите това, смесете: 1 част пясък, 1 част торф и 2 части почва.
Добре е да направите дезинфекция на почвата. Тя може да се извърши по различни начини: загрейте субстрата във фурната за един час при температура 40-45°C или го замразете навън, ако има силен студ.
0 Засяване
Стъпките са:.
- Изсипете подготвената почва в съда и я уплътнете леко.
- Разпределете семената върху повърхността на почвата на разстояние 2 см едно от друго. Удобно е тази работа да се извършва с пинсети, тъй като семената на ягодите са много малки. Няма нужда да ги покривате с почва, защото семената се нуждаят от светлина, за да покълнат.
- Напръскайте повърхността на почвата със спрей. Някои градинари до появата на кълновете поставят хартиена салфетка върху почвата и пръскат върху нея.
- Покрийте контейнера с фолио или стъкло, за да създадете парников ефект.
- Поставете го на светло място с температура 22-25°C.
3. Грижа за разсада
Младите кълнове на ягодите се появяват след около 2-4 седмици. Преди да стане това е важно да се поддържа оптимална влажност, температура и осветление.
0 Редовно отстранявайте покритието от контейнера, за да проветрите и да позволите на излишната влага да се изпари.
0 Следете продължителността на дневните часове. Трябва да е поне 10-12 часа. Тъй като през зимата няма достатъчно естествена светлина, осигурете допълнително светлина с фитолампи.
0 Поддържайте почвата умерено влажна. При първите признаци на изсъхване, навлажнете я с топла вода. Това трябва да се направи възможно най-внимателно, например с помощта на спрей.
0 Когато се появят първите кълнове, отстранете покритието, но го направете постепенно. В началото го махайте за 15-30 минути на ден. След това постепенно увеличете времето, през което разсадът остава без допълнително покритие.
0 Една до две седмици след като разсадът е свикнал със стайна температура, можете да започнете пикирането. По това време разсадът трябва да има 2-3 истински листа.
Най-лесният метод за пикиране е като растенията се отстраняват заедно с почвата около корените и се засаждат в отделни контейнери - диаметърът им трябва да бъде най-малко 9 см.
0 След като се появи втората двойка истински листа, можете да започнете да подхранвате ягодовия разсад. Торенето се извършва веднъж на 1-1,5 седмици. Като източници на допълнително хранене могат да се използват всякакви сложни минерални торове в течна форма.
0 Друга важна грижа за разсада е поливането. След появата на младите поници, те се поливат приблизително веднъж седмично. Когато на растенията се появят истински листа, честотата се увеличава до веднъж на всеки три дни. Използвайте вода със стайна температура. Поливайте разсада внимателно, за да не оголите корените. За тази цел е по-добре да използвате пулверизатор или спринцовка.
0 Няколко седмици преди засаждането на разсада на открито, започнете аклиматизирането му. За целта изнасяйте съдовете на открито в топло време, първо за кратко, след това за половин до един час, като всеки път увеличавате продължителността на престоя им на въздух. Поставете контейнерите на място, защитено от пряка слънчева светлина.
Подготвените по този начин разсади ще понесат по-лесно засаждането в открита леха. Обикновено презасаждането започва в края на май или началото на юни, когато премине опасността от замръзване.
...
Отглеждането на ягоди от семена е забавен процес, който изисква търпение и внимание. Резултатът обаче си заслужава: ще получите здрави, силни растения и след това ще можете да се насладите на вкусни и ароматни плодове.
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/509/Image_19886509_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/511/Image_19886511_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/513/Image_19886513_811_0.jpg)
Коментари