Възможността за определяне на пола на домашните птици позволява на стопанина на фермата да получи повече ползи.

Професионалните методи са:

  • определяне на пола по външни отличителни белези;
  • определяне на пола по разликите в цвета на перата;
  • определяне на пола по дължината на перата на крилото;
  • определяне на пола въз основа на структурата на репродуктивните органи.

В ежедневието си птицевъдите използват няколко метода, които се основават на наблюдение на рефлексите на пилетата. Дори в млада възраст те се различават при мъжките и женските.

Идентификация по цвят

На генетично ниво разликите в оцветяването на оперението на женските и мъжките се появяват от ранна възраст. Това позволява бързо и лесно

разделяне на домашните птици по пол

Ако в едно стадо има птици от различни породи, пилетата ще наследят гените на родителите си.

Цветът на оперението на породата на майката или бащата може да се отрази в оцветяването и тогава няма да е възможно да се определи пола по цвета на пуха.

Ако фермерът се занимава с развъждане на домашни птици на професионално ниво, има смисъл да се изучават различните породи. Определянето на пола се прави през първите 3 дни след раждането на пилетата по цвета на пуха:

  • мъжките пилета имат черна ивица на главите си, ясно видима на фона на лимоненожълт пух;
  • на възраст от един ден пилетата имат различни нюанси на перата на крилете, перата на мъжките са по-светли, а тези на женските са малко по-тъмни;
  • на гърба на пилетата се виждат 3 тъмни ивици: при женските те са ясно изразени, при мъжките са замъглени;
  • пилетата имат тъмен пух и светло петно ​​на главата; при женските петното е малко и ясно очертано, при мъжките е по-широко и размазано;
  • еднодневните петлета имат светло петно ​​на главите си;
  • жълтият пух на мъжките е забележимо по-светъл от този на женските, крилата на женските също са по-тъмни, има петно ​​или ивица на главата;
  • еднодневните пилета имат различни цветове пера на крилете, петлите имат почти бели пера, кокошките са с петнисти пера, кафяво и бяло, с тъмно петно ​​на главите;
  • новородените петлета имат светъл пух, кокошките имат кафяв пух.

Гъските

Еднодневните мъжки гъски имат светлосив пух, докато малките гъски имат тъмносив пух. При поддържане на чистотата на породата е лесно да се разграничи полът на пилетата при белите гъски. Мъжките гъски имат жълт или светъл пух, докато женските имат сив пух.

Патиците

При кръстосване на различни породи птици цветът се предава диагонално: от баща на дъщеря и от майка на син. По този начин може да се отглежда в задния двор чрез кръстосване на мускусна патица с кафяво оперение и мускусни патици с черно оперение. Малките могат лесно да бъдат разделени по цвета на пуха: черни за мъжките патета и кафяви за женските патета.

При новородени пилета от 1-ви до 4-ти ден

полът може да се определи по скоростта

на растеж на перата на крилата

Това е един от най-точните и лесни за изпълнение методи. Например на крилцето на пилето има два реда пера. Долният ред се нарича първични или махови пера, горният ред се нарича покривни. В първите дни след раждането се забелязват значителни разлики в структурата на оперението при мъжките и женските.

При малките кокошки покривните пера са значително по-къси от долните махови пера. Дължината на покривните пера варира от ½ до ¾ от дължината на маховите пера. Впоследствие летателното перо расте по-бързо и до 3-седмична възраст покриват само една трета от основните пера.

При мъжките пиленца, непосредствено след раждането, покривките са малко по-дълги от маховите пера. До 3-4-дневна възраст дължината им става еднаква, а след това летателното перо ги изпреварва по растеж и крилата на мъжките и женските стават сходни.

Ето защо е важно да се извърши изследване на перата в първите дни от живота на пилетата, когато разликата в дължината на покривните и маховите пера на петлите и кокошките е очевидна.

За да разгледате пилето, дръжте го с главата нагоре в едната си ръка, а с другата използвайте показалеца и палеца, за да прищипете крилото и леко да го разтегнете, сякаш пилето се опитва да разтвори крилата си. На светлината ясно се вижда разликата в структурата на оперението на новородените пилета.

Определяне на пола на патетата

При еднодневните патета мъжките могат да бъдат идентифицирани чрез външен преглед въз основа на структурата на ларинкса. При домашните патици ларинксът има разширение, което функционира като резонатор. На ларинкса има сферично уплътнение, което условно може да се нарече „адамовата ябълка".

Преглед на пате: хванете го в едната си ръка на гърба с главата нагоре, като го държите за гърдите с пръсти. С другата ръка леко повдигнете главата на патенцето нагоре и с пръста си напипайте триъгълното пространство на шията, между местата, където ключицата се прикрепя към лопатките и киловата кост. Мъжките имат малка, подвижна бучка под кожата.

Определяне от структурата на гениталиите

Това е най-точният метод, но и най-трудният. Изисква опит, ръчна сръчност и внимание към детайла. По този начин в птицефермите опитни специалисти могат да проверят триста пилета в рамките на половин час с диагностична точност от 90-95%.

Определянето на пола на пилето

се усложнява от факта, че диагностиката трябва да се извърши в първия ден, между 6 и 15-18 часа след излюпването на пилето. При по-късен преглед диагнозата става по-трудна, тъй като първичните полови белези стават трудни за разграничаване.

Внимание! Тук е важно да се разбере, че е много лесно малкото телце на пиленцето да бъде притиснато малко повече, отколкото може да понесе, което води до нараняване и вероятно смърт на пиленцето. Освен това при изследване на репродуктивните органи е възможно да се въведе инфекция, с която крехката имунна система на пилето няма да може да се справи.

За да разгледате пилето, вземете го в лявата си ръка, с корема нагоре и главата надолу. Необходимо е да фиксирате главата на пилето между безименния пръст и малкия пръст и да държите лапите между показалеца и средния пръст. Със свободния палец натиснете леко корема. Необходимо е първо да почистите клоаката от екскретираните изпражнения с чист памучен тампон. С палеца на дясната ръка леко отворете клоаката, като я разтегнете към опашката.

При леко натискане на корема се открива вътрешната повърхност на клоаката, от долната страна (по-близо до корема) се виждат първичните полови белези:

  • мъжките имат малка червена подутина - не повече от един милиметър в диаметър;
  • докато женските имат гънки.

Ясно е, че малкият размер на зачатъка на половия орган затруднява диагнозата. Освен това са възможни различни отклонения от нормата. Въпреки това, при по-късно изследване разликата става още по-малко очевидна.

При пуйките

Процесът на определяне на половите характеристики е приблизително същият, но диагностиката е по-лесна. Няма строга връзка с първите дни от живота, напротив, по-лесно е да се определи пола на по-възрастните пуйки.

Пуйките се държат в едната ръка, с корема към вас, с главата надолу. С два пръста на свободната си ръка леко разтегнете клоаката в страни, не към опашката, както при пилетата, а хоризонтално. При опъване вътрешната повърхност става видима.

  • при мъжките две червени издатини са ясно видими от долната страна на клоаката;
  • при женските на това място има хоризонтални гънки.

Начинаещите птицевъди могат да приемат гънките за неравности - тук също трябва да се съсредоточите върху цвета.

  • при мъжете зачатъците на гениталиите са яркочервени;
  • при женските са бледорозови.

Патици и гъски

Много по-лесно е да се определи полът на патета и гъски. Мъжките водолюбиви птици имат малък копулативен орган със спираловидна форма от раждането си. С напредването на зрелостта полът на патиците и гъските става все по-очевиден. Проверката на породите, при които мъжките не се различават по външен вид от женските, се прави на всяка възраст.

Поведението на женските и мъжките птици се различава още от „детството". Най-лесно ще видите разликата, когато женската е в стресова ситуация или в неудобна поза. При всяка неясна ситуация женските се плашат и се свиват на топка. Мъжките – петлите, проявяват повече смелост и любопитство. В случай на опасност те са по-склонни да проявят бойни качества.
Поведението на женските и мъжките птици се различава още от „детството". Най-лесно ще видите разликата, когато женската е в стресова ситуация или в неудобна поза. При всяка неясна ситуация женските се плашат и се свиват на топка. Мъжките – петлите, проявяват повече смелост и любопитство. В случай на опасност те са по-склонни да проявят бойни качества.