Дървоядите са сред най-опасните неприятели по дръвчета. Срещат се в овощните градини в цялата страна. Гъсениците им се хранят с кората и дървесината на дърветата. Към дървоядите се отнасят миризливият дървояд, дървесницата, ябълковата стъкленка и др.

Миризлив дървояд

Напада ябълки, круши, череши, орехи, тъй като дървесината е по-богата на захари.

Едно поколение се развива за 3 години и зимува като гъсеница. Пеперудите се появяват през юни-юли и летят нощем до началото на септември. Снасят яйца по дърветата в основата на стъблото, до отворите, прогризани от гъсениците. Излюпват се след около 2 седмици, като малките гъсеници живеят групово, плитко под кората. Това е и най-подходящият период за борба с тях.

Дървесница

Поврежда ябълката, крушата, черешата, дюлята, касиса и др. Предпочита по-тънките клони и младите дръвчета, в които дълбае надлъжни ходове.

Вредите по дърветата са същите като тези от миризливия дървояд. Нападнатите части спират растежа си и изсъхват. Дървесницата е особено опасна за младите дръвчета. Когато са силно засегнати, те загиват напълно.

Ябълкова стъкленка

Вреди по ябълка, слива, круша, кайсия, дюля и др. Напада дърветата, които имат напукана структура на кората.

Обикновено гъсениците се намиран в основата на стъблото. Кората под мястото хлътва и се разкъсва. Когато пораженията са като пръстен в стъблото, младите дръвчета загиват.