Балансираното торене се извършва на 3-4 пъти
Касисът се нуждае от редовно хранене през целия сезон. Без оптимално торене храстите ще дадат малки безвкусни плодове, т.е реколтата ще намалее драстично. Касисът се тори от три до четири пъти през сезона. Първите подхранвания се извършват през пролетта и лятото, по време на периода на растеж на храста и формиране на реколтата. Последният път, когато се прилагат торове, е след узряване и прибиране на плодовете.
Първо хранене - през пролетта
През пролетта касисът започва активно да нараства - зелена маса и млади издънки, така че през този период храстите се нуждаят основно от азот, който стимулира растежа им.
Първото подхранване на касиса се извършва в началото на пролетта, през март-април, когато пъпките започват да набъбват. Като източник на азот могат да се използват както минерални, така и органични торове.
0 Урея (карбамид): разпръснете 70 грама тор (нормата на 1 храст) около растението и изкопайте в почвата на дълбочина 7-8 см. Можете да приготвите течен разтвор. За да направите това, разредете 2 супени лъжици в кофа с вода урея и поливайте храстите в доза 2 кофи на храст.
0 Разтвор на пилешки тор: полейте с 1,5-2 кофи разтвор на птичи тор (1:20) всеки храст.
Можете също да използвате и компост като органичен тор: изсипете го около храста на слой от 3-5 см.
Второ хранене - през лятото
Преди цъфтежа (през май) касисът се нуждае от калий и фосфор, които влияят върху образуването на завръзите и вкуса на плодовете. Тези елементи се добавят 1-2 седмици преди началото на цъфтежа.
0 Суперфосфат: разпръснете 30-40 г от тора около храста, прекопайте на дълбочина 7-10 см и полейте.
0 Калиев сулфат: 20-30 г на храст.
0 Дървесна пепел: разпръснете 1 чаша (приблизително 100-150 г) около храста или добавете към водата за напояване.
0 Комплексни торове: можете да използвате готови препарати, които са подходящи за ягодоплодни култури.
Трето хранене - през лятото
По време на периода на прибиране на реколтата, през юни-юли, е препоръчително касисът да се подхрани отново. През този период храстът се нуждае от калий, фосфор и микроелементи за нормалното образуване на плодове.
0 В самото начало на юни добавете 15 г суперфосфат, 15 г калиев сулфат и 10 г карбамид или сложен минерален тор с равно съотношение на азот, фосфор и калий (16:16:16). Поставете гранулите в почвата или във водата.
0 Вместо минерални торове през този период може да използвате разтвор на дървесна пепел: 1 чаша пепел на 10 литра вода, изсипете 2-3 литра под всеки храст.
0 След няколко седмици е препоръчително да се извърши листно пръскане с разтвор на микроелементи. Вземете готов течен комплексен тор, съдържащ микроелементи и напръскайте храстите в облачно време, когато листата не са изложени на слънчева светлина.
Четвърто хранене – през есента
Последното подхранване за сезона се извършва след прибиране на реколтата, през август-септември. През този период касисът се нуждае от фосфор и калий. Тези елементи помагат на храста, отслабен след обилно плододаване, да си възвърне силата и да се подготви за зимата, а също така насърчава образуването на пъпки за следващата година.
0 В 10 литра вода се разтваря 1 супена лъжица суперфосфат и калиев сулфат, след това добавете чаша дървесна пепел. Изсипете получения разтвор под храста.




Коментари