Енервин® Про е първият и единствен продукт с гъвкави дози на приложение срещу заболяването

Ваня ВЕЛИНСКА

Нов фунгицид за контрол на болести в лозя и зеленчуци представи БАСФ пред производители от цялата страна. Напоследък да „извадиш" нов продукт за растителна защита си е истинско предизвикателство за агрохимическата индустрия.

Преди години препаратите буквално се регистрираха един след друг, казва Мария Неделчева, търговски мениджър. В днешно време се налага „да прекараш продукта през иглени уши", тъй като регулаторните промени в Европа са изключително сложни. Затова и от екипа на БАСФ сме щастливи, че вече може да ви предложим нов продукт. Имам удоволствието да представя този продукт, а именно Енервин® Про, който ще ви даде още едно „оръжие" в контрола на болестите по лозя и зеленчуци. Чакахме го дълго време, точно заради същите тези регулации, но в крайна сметка щом ги е преминал и е регистриран в Европа, това означава, че продуктът отговаря на най-съвременните изисквания, които растителната защита и агрохранителната верига поставя пред нас.

Енервин® Про има високо ниво на защита срещу болести, благодарение на своите качества и активни вещества. Фунгицидът дава и една идея повече сигурност в несигурния климат. Също така отговаря и на новите изисквания, включително и на вторичните стандартни на веригите, които производителите трябва да спазват.

Какво е характерно за Енервин® Про?

Фунгицидът е комбинация от две активни вещества. Лозарите знаят, че когато се контролира обикновена мана, без значение дали е по лозя или зеленчуци, то

фунгицидът трябва да има и контактна,

и системна съставка

Просто това е условие, за да може да се справи със заболяването успешно. Енервин® Про съдържа контактното активно вещество Инишиум® и системната съставка калиеви фосфонати (КНР).

Именно КНР е общото между Енервин® Про и Делан® Про, разяснява Мария Неделчева. В днешно време контактните препарати вече се броят на пръсти, повечето от тях излязоха от употреба. Това, което е характерно за Инишиум® е, че активното вещество се свързва с восъчния налеп и образува едни стабилни депа, които му дават предимството. Първо, да е устойчив по-дълго време на ултравиолетовите лъчи и второ, да е устойчив по-дълго на отмиване от дъждове. Така че действието му е контактно, но не съвсем, особено ако трябва да ги сравняваме със стандартните мед и сяра например, на които не трябва да се отричат качествата.

По отношение на системната съставка, то много често ще чуете или прочетете, че действа като ваксина и стимулира защитните механизми на растенето, казват специалистите. Това е така защото КНР, навлизайки в растението, освен че осигурява пряк контрол на мицела на гъбата, той подава сигнал към клетката - това са вътрешни физиологични механизми, т.е.

клетката вече е предупредена,

че „приближава нещо лошо"

Благодарение на този предупредителен сигнал клетката отделя специални полизахариди, които водят до удебеляване на клетъчната стена, като по този начин КНР подтиква растението да усили механичните си бариери срещу патогена.

С Енервин® Про имаме контрола върху заболяването и този двоен ефект от КНР, т.е. това е едновременно и защита, и тип ваксина, и пряк контрол, разяснява Мария Неделчева. Или, ако трябва да коментираме контактно и системно действието, то има изключително добро разпределение върху листа и свързване с восъчния слой - съответно на листата и по гроздовете. При системната съставка - това, което отличава Енервин® Про и Делан® Про, е едно много важно свойство, а именно КНР се движи не само нагоре по растенията заедно с клетъчния сок, той има свойството част от него да се движи и към кореновата система.

Когато се третират трайни насаждения и лозя, то

се изисква по-сериозно напръскване

на листната маса, за да има по-добро покритие

Енервин® Про е регистриран в лозя, картофи и зеленчуци срещу болестите - картофена мана и обикновена мана. И нещо, което е изключително ново за българския пазар е, че това е вторият продукт след Ревиона®, който е регистриран в гъвкави дози в зависимост от площта на вертикалната листа маса, която се третира. Регистриран е в доза 320 мл на 1000 кв. м площ вертикална листна маса.

Какво означава това?

В зависимост от височината на летораслите, специално в лозята и съобразявайки се с междуредовото разстояние, може да се използват адаптирани по-ниски дози. Стандартната е 320 мл, а максималната - 420 мл, но в лозя почти не се стига до нея. На сайта на БАСФ има калкулатор, с който лесно се изчислява дозата, казват от екипа на компанията.

Обяснено по-просто се дават следните изчисления: минималната доза в лозя е 250 мл/дка и тя се прилага и използва при височина на летораслите 15-20 см; до 60 см височина - достатъчна доза, за да се овладее атаката на обикновената мана, е 40% по-ниска от максималната. Тоест освен точната доза в точния момент, има и екологични предимства, с които трябва да се съобразяват производителите. Това носи и по-нисък разход на декар, което е

предпоставка за оптимизация на разходите,

към което трябва да се стремят

Енервин® Про - дава възможност за оптимизиране на производството без риск. При височина 80 см - 300 мл; когато са 1 м - тогава се използва регистрираната доза за 1000 кв. м или 320 мл.

Кога би се наложило да пръскате

с дози между 320 и 400?

В лозя това обикновено се прави в стари насаждения, които са на формировка Ъмбрела, или когато не се правят зелени резитби, или при десертни сортове, които са на тип Италианска пергола, т.е. в масиви с голяма листна маса.

А защитата е най-важна в критични фази от формиране на зърната до прошарването им, подчертават специалистите.

И нещо много важно, на което се обръща внимание, а именно остатъчните количества от продукта – те са доста под позволените нива. Благоприятният му регулаторен профил го прави безопасен за хората и околната среда.

И като казахме остатъчни количества - да ги видим, казва Мария Неделчева. Всички знаем, че има вторичен стандарт, който изисква остатъчни количества от множество пестициди да бъдат под допустимите, одобрени за страната и ЕС. Когато говорим за Енервин® Про, то

максималните приложение за сезон

в лозята могат да бъдат две,

т.е. имате 6 пъти по-малко остатъчни количества от контактната съставка инишиум в гроздето, съответно във виното. Допустимото количество е 6 милиграма на килограм и при гроздето, и във виното. Остатъчните количества са от порядъка на 1 мг на кг. Разбира се, тези остатъчни количества много зависят от климатичните условия, но колкото и да се сухи, то трудно тази стойност ще бъде умножена по 6, ако се спазват препоръките и се пръска според стандартните практики.

Когато става въпрос за КНП, който се съдържа в двата продукта, максимално допустимите вегетационни третирания са 5 пъти на сезон общо - 2 пъти с Еневрин® Про и 3 пъти с Делан® Про. При тази ситуация виждаме, че максималните количества, които остават в гроздето и виното са 10 и 12 пъти по-малко от допустимите. Това е показател, на който все повече обръщаме внимание – както производителите на плодове и зеленчуци, така и ние производителите на продукти за растителна защита. Целта на всички нас е

да работим за продукция, която да е

безопасна и да отговаря на стандарти

БАСФ предлага различни схеми за опазване на лозя. Едната включва Енервин® Про и Ревиона® - много добри партньори. И двата продукта са с гъвкави дози и третирането с тях освен сигурна защита срещу мана, оидиум и черно гниене, би ви донесло и по-добра икономическа ефективност. Защо?

Ревиона® е най-новият триазол на българския пазар. Тя се използва от 2-3 години в трайните насаждения и е сред водещите в практиката, тъй като са малко триазолите, които работят едновременно и срещу брашнеста мана, и срещу кафяво гниене.

Благодарение на качествата си Ревиона® стана хит много бързо. Това е и заради нейното действие при по-ниски температури, а в последните години сме свидетели на не много нормален климат - 30 градуса през март, минусови температури през април (каквито наблюдавахме и тази година), сутрините хладни, дори студени. Много често овощарите и лозарите пръскат вечер, така че ефикасността при ниски температури тук е голямо предимство. Фунгицидът има ефикасност и при високи температури. А бързото усвояване на продукта води до минимални загуби от UV-лъчи, измиване и други фактори, които понижават ефикасността.

При Ревиона® регистрацията е

100 мл на 1000 кв. м листна маса

Без калкулатор изглежда така: в първите фази от развитието на летораслите 25-40 см, а и при нулева фаза – минимална доза от 40 мл/дка, под тази норма не се използва; при 60 см дължина на летораслите - 60 мл; 80 см - 80 мл, при 1 м - 100 мл. Ако добавим и Енервин® Про и имаме 1 м леторасъл, работим с регистрираните дози на 1000 кв. м, т.е. това означава, че всеки процент намаляване на дозата намалява и инвестицията, вложена в това третиране, и то безопасно.

Друга топ комбинация от БАСФ в лозята е Делан® Про и Серкадис®. Препоръчва се за едновременна борба с мана, оидиум и черно гниене.

За да не се злоупотребява с използването на Ревиона® подходящо е да се редува със Серкадис®, защото той е от друг химичен клас. Делан® Про е одобрен в Националната програма за борба с вредители в лозя срещу ескориоза.

И малко внимание за черното гниене, което не е ново, а и не е често срещано у нас, но все пак е заплаха. Болестта напомни за себе си със засаждането на нови сортове, а и с промяна на климата и превалявания по време на цъфтежа. Затова, за да няма неприятни изненади от черно гниене, то трябва да се знае, че

периодът от 20 юни до към 20 юли е

много рисков, тъй като тогава е

най-голяма опасността от заразяване,

след това зараза не става. Фунгицидите на БАСФ срещу черното гниене са Делан® Про, Ревиона® и Серкадис®.

Друго отличително свойство на Серкадис® е различната химична група, т.е. има добра предпоставка за управление на резистентността. И нещо много важно - бързо усвояване на продукта от растенията след третиране. Установено е, че и при пропуски в пръскането, т.е. ако има непокрити растителни части, то продуктът много бързо се придвижва в цялото растение.

И биологичното предложение от БАСФ -

Серифел® – биофунгицид на база

Bacillus amiloliquefaciens, щам MBI 600

В лозя се използва срещу сиво гниене - болест, която не е масов проблем у нас, локализирана е в райони до водни басейни – море, реки, а също така и при някои сортове с по-късно узряване. Срещу заразата трябва да се пръска превантивно, за да се постигне ефект. БАСФ има химичен продукт - Кантус®, а сега вече предлага и биолгично решение. Серифел® има 0 дни картина, което позволява да се третира с него преди беритба. Използва се в доза 50 г/дка. И нещо много важно - температурата не възпрепятства развитието на бактериите върху растенията.

Нашата схема за опазване на лозя е следната, разяснява Мария Неделчева. Делан® Про позициониран за ескориоза, по отношение на мана - редуване на 2 продукта - с Еневрин® Про 1 цъфтежно и 1 след цъфтежа при оформяне на зърната, защото защитава восъчните листа и гроздове, когато са още зелени. За брашнеста мана - редуване на продукти от различни химични групи - Ревиона®, Серкадис®, Вивандо®. И в края, когато искаме превенция освен срещу брашнеста мана и сиво гниене – Колис®. Срещу сиво гниене - Кантус® и Серифел®, а също и Кумулус® - препоръчваме сярата, а той е регистриран и в Националната програма за борба с вредители в лозя срещу ескориоза и преди листопада срещу брашнеста мана.

Разлика между Кумулус® и всички останали продукти със сяра на българския пазар е, че той е направен така, че частиците му са с различна големина. 50% от тях са под 2 микрона, което означава че в момента на третиране те започват да се изпаряват веднага и действат срещу оидиума; 40% са между 2-5 микрона - те не се изпаряват веднага, а в продължение на 2-3 дни, за да дадат това поетапно освобождаване; 10% са над 5 микрона, т.е. те осигуряват още по-голяма продължителност на действие. И това е още една иновация от БАСФ - в една на пръв поглед проста сяра, казват от компанията.