Много от нашите читатели често ни задават въпроси за екологична борба срещу вредителите. Дори ни критикувате, че посочваме само химични средства за борба, които не са безобидни за здравето. Приемаме тази критика и в отговор на нея ще ви дадаме възможност да се възползвате от природната аптека. Тя ни предоставя голям брой растения, които имат инсектицидно действие.
ПАЩЪРНАКЪТ ДЕЙСТВА НА СМУЧЕЩИ НАСЕКОМИ
Настойката от раздробен пащърнак се използва за контрол на листни въшки, акари и други смучещи вредители по растенията. Тя се приготвя от изсушени листа, стебла и корени. Рецептата е следната: 1 кг от суровината се кисне в 10 литра вода в продължение на 10 часа. Използва се веднага след приготвянето му, като се избягва съхранение. Суровините се събира по следния начин: корените - преди и след цъфтеж, надземните части - само по време на цъфтеж.
ПРАХ ОТ СЕМЕНАТА НА БЯЛ СИНАП ДЕЙСТВАТ СРЕЩУ ГОЛЯМ БРОЙ ВРЕДИТЕЛИ
Белият синап, под формата на прах от смлени семена е ефикасен за контрол на листни въшки, гъсеници и молци. Концентратът се приготвя чрез накисване на 10 грама прах в 1 литър вода в плътно затворен съд за два дни, след което се филтрира. Преди пръскане към 150-200 мл концентрат се добавят 750-800 мл вода. Ефикасен е за пръскане на цариградско грозде, касис и ябълки срещу молци и акари. Пръскането се прави привечер. Срещу голи охлюви се пръска почвата, като към 100 мл концентрат се добавят 10 литра вода.
Коментари