Зависи и от вида, и от подложката
Разстоянията на засаждане са от съществено значение при засаждането на нови дръвчета. Това е много важно при създаване на по-голяма овощна градина. В този случай е препоръчително дръвчетата да не се засаждат разпръснато из цялата градина, а да се подредят в редове. Добре е дръвчетата от един вид да са групирани заедно, за да могат да се опрашват по-лесно, както и да се извършват различни дейности - резитба, пръскане с продукти за растителна защита и др.
Акцентите са:
- Внимавайте с разстоянията покрай оградата, не бива след време, когато короните нараснат да имате проблем със съседите.
- При отделните овощни видове се препоръчват различни разстояния на засаждане. Например при прасковата могат да се дадат различни разстояния 5/3,4/4,4/3 (между редовете/вътре в реда).
- Не бива овошките да се разполагат много близко, особено ако видът е бързорастящ или образува по-обемна корона.
- При засаждане на нова овощна градина, в зависимост от вида и растежната сила на подложката, се препоръчват съответно схеми на засаждане.
Ориентировъчни схеми:
- Ябълки и круши на силно растящи подложки - на равни терени и при напояване – 7 х 5 м и 7 х 4 м, на стръмни терени на тераси – 6 х 4 и 5 х 3 м.
- Ябълки и круши на среднорастящи подложки – 6 х 4,5 х 4 м.
- Ябълки на слаборастящи подложки с обикновена формировка – 4 х 3, 4 х 2 м.
- Когато ябълките и крушите се отглеждат палметно, засаждането е по-гъсто: 4 х 2,5 х 3 м - на среднорастящи подложки, и 5 х 1,5 и 4 х 1 м - на слаборастящи подложки.
- Праскови и кайсии – 5 х 4,5 х 5 м.
- Сливата се засажда на разстояния в реда между 4-5 м, а между редовете - 5-7 м. Какви са се определя в зависимост от предназначението на плодовете - за преработка или десертни сортове.
- Череша - на подложки махалебка и дива череша между редовете 5-6 м, а в реда 4-5 м. За по-слаби подложки – 4 х 3,4 х 2 м.
- При вишните разстоянията на засаждане са по-малки от тези на черешите, тъй като не развиват толкова обемисти корони.
Коментари