Загубите на добиви в световен мащаб могат да се увеличат с 10-25% с всеки градус затопляне на повърхността
Фермерството винаги е било предизвикателна професия, но днешните земеделци са изправени пред уникален набор от трудности, които изискват промяна в мисленето. Отминаха дните, когато простото увеличаване на обема на реколтата беше достатъчно, за да се осигури успех. Новият императив е ясен: обработвайте земя за стойност, а не само за обем.
Нека си признаем, че фермерите по света са майстори на адаптацията. Те винаги са се фокусирали върху това, което могат да контролират в условията на непредсказуеми обстоятелства. И когато навлизаме в селскостопанския сезон през 2025 г., ние също трябва да го направим - независимо дали сме фермери, партньори във веригата за доставки или инвеститори. Този подход е по-важен от всякога, тъй като селскостопанският сектор преминава през неспокойни времена. Земеделските стопани традиционно се фокусират върху неща като разходи за ресурси, качество и земеделски практики, за да оптимизират производителността. Земеделските стопани, отглеждащи редови култури, са ограничени от стоковата стойност на своята реколта и следователно пътят към успеха е производителността при оптимизиране на вложените ресурси. Въпреки че тези фактори остават важни, те вече не са достатъчни, за да гарантират рентабилност в условията на намаляващи цени на агростоките и свиващи се маржове, пише Нийл Гътърсън за croplife.com.
Ситуацията изглежда още по-предизвикателна, когато погледнем напред към 2025 г. Според икономическите прогнози нетният доход на земеделските стопанства се очаква да спадне до най-ниското си ниво от близо десетилетие, като прогнозираното намаление е 15-20% спрямо нивата от 2024 г. Този рязък спад подчертава спешната необходимост земеделските стопани да намерят нови начини за създаване и улавяне на стойност от своите култури.
Всичко се състои в това да се генерира по-голяма стойност от декар. Не става въпрос само за по-усилена работа, а за по-интелигентна и по-кооперативна. Промяната изисква значителни нововъведения и най-вече колективни действия.
Моделът на иновации и сътрудничество има потенциала да преобрази целия селскостопански сектор. Като използват колективната сила на асоциациите на производителите и си партнират с далновидни инвеститори, фермерите от всички сектори могат да стимулират ръста на стойността в целия отрасъл.
С поглед към бъдещето е ясно, че земеделието за създаване на стойност ще изисква многостранен подход. Става дума за възприемане на нови технологии, насърчаване на партньорства по цялата верига на стойността и адаптиране към изискванията на пазара за устойчиви продукти с висока стойност. Това е голяма промяна.
Още агропрогнози и тенденции за 2025 г. четете в новия брой на в. "Български фермер" от 6-12 януари
Коментари