Механични капани
Опитите за улавяне на плъхове в различни видове капани невинаги завършват с успех. Гризачите са умни. Дори ако успеете да примамите един в хитър капан, това не означава, че другите ще го последват.
Обикновен механичен капан за мишки с пружинен механизъм няма да е подходящ за улавяне на плъх. Тук трябва по-сериозен капан със стегната пружина. Почистването на задействан капан от труп е доста неприятна задача, а инсталирането на капан за плъхове е сложен и травматичен процес.
Различните видове живи капани са хуманен начин за улавяне на гризач, но какво да правите с него след това? Веднъж пуснат в природата, плъхът вероятно ще се върне.
Когато поставяте домашни капани, трябва да вземете предвид, че:
- плъхът е много по-голям от мишка;
- плъхът е пъргаво животно, което може да скача на разстояние от 80-100 см;
- плъховете могат да плуват и могат да останат във вода до 3 дни.
Затова обикновено за капани се използват метални или пластмасови варели с обем 100-200 литра, които се пълнят с вода до една трета. Над бурето се поставя напречна греда с апетитна примамка, която се преобръща под тежестта на гризача и животното пада във водата. Като напречна греда се използва и пластмасова бутилка, монтирана на щифт, за да може свободно да се върти около оста си. Повърхността на бутилката се намазва с растително масло. В опит да се доближи до стръвта, плъхът стъпва върху нестабилна повърхност, подхлъзва се и пада във водата.
Отровни примамки
Химическата борба с плъхове е най-ефективният начин да се отървете от тях. Съвременните родентициди се основават на антикоагуланти: бромадиолон, бродифакум, дифенакум, зоокумарин. Тези вещества блокират производството на витамин К, който е отговорен за съсирването на кръвта. Смъртта на гризачите настъпва в рамките на 4-7 дни след приема на отровата.
Отровните примамки за убиване на плъхове се произвеждат под формата на тестени брикети или восъчни таблетки. Благодарение на ароматните хранителни добавки, животните не могат да устоят на „лакомството".
Внимание! Когато поставяте отровните брикети от тесто, трябва да работите с гумени ръкавици, така че върху стръвта да не остане човешка миризма. В кочината отровната примамка трябва да се постави на места, недостъпни за прасенца.
Народни средства
Още преди изобретяването на съвременните родентициди стопаните са се борили с гризачите с различни налични средства. Много рецепти са популярни и днес.
0 За да убиете плъхове, използвайте смес от хранителни продукти с алабастър, гипс или цимент в съотношение 1:1. Най-често се използва брашно или смес от брашно, зърна и захар. Брашното привлича гризачите със своята миризма и вкус. След изяждане на стръвта гипсът, алабастърът или циментът набъбват и блокират функционирането на стомашно-чревния тракт на животните, което причинява смъртта им.
0 Други народни средства се основават на изгарящия ефект на алкалите върху стомаха. Хранителните продукти (брашно, зърно) се смесват с вар или сода бикарбонат в съотношение 1:1 или 2:1.
0 Лютият пипер и горчицата имат интересен ефект върху гризачите. Те се изсипват в дупките на животните. Каустичните вещества дразнят лигавицата на очите и дихателните органи на животните, което причинява силен дискомфорт. Плъховете бързо напускат помещенията в търсене на по-удобно жилище.
0 Друг метод е още по-радикален, но се използва само в празна стая, тъй като ефектът му обхваща всички присъстващи. Няколко шушулки лют пипер се хвърлят в метален съд с горящи въглища. Най-силното освобождаване на капсаицин причинява дразнене на лигавицата дори на разстояние от няколко метра, което принуждава гризачите да напуснат дупките си.
Коментари