Имате голям двор? Искате да отглеждате гиганти? Или пък да внесете тропически привкус в цветната градина?

А може би имате малко дворче, но искате естествен зелен чадър различен от старата асма. Е, както казват старите хора "за всяка болка си има билка".

А "билките" за колекционерите, запалените ентусиасти и градинарите, които отглеждат нетрадиционни за нашата страна растения не са една и две. Но... трябват и специални грижи. 

Да набереш банани от собствения двор

Гигантът идва от Азия

Бананите са любим плод на малки и големи. Голяма заблуда е обаче, че тези плодове се берат от дърво. Всъщност растението банан или Musa, както е по-известен в ботаническите среди е една огромна трева. Да, точно така - трева.

С рекорд по студоустойчивост е видът Musa basjoo (муса басьо). Малко труден за произнасяне, но много успешен в нашите ширини. Наречен е още японски банан, защото произхожда именно от там, както и от Китай. Този банан е отличник в още много отнощения. Височината, която достига надхвърля 2 и дори 4 метра.

Дължината на един-единствен добре развит лист е минимум 70 см. А самата корона наистина може да играе ролята на естествен чадър със свойте 2 метра в диаметър.

Цветовете също са внушителни. Те са мъжки и женски. Плодовете са сравнително дребни, жълто-зелени. Лошата новина е, че не се ядат. В Япония муса басьо се отглеждат за добив на влакна. Стъблата се нарязват на дълги ленти, изсушават се.

С получения материал се плетат килими, покривки, дрехи и дори се изработват хартия и въжета. Смята се, че бананът има и лечебни свойства основно свързани с прочистване на токсините.

Отглежда се много лесно

Осигурете му от всичко по много

Засаждането на банан в градината не се различава по нищо от всички останали растения. Това може да стане почти по всяко време на годината стига условията да го позволяват.

Препоръчва се подготвяне на по-голяма ямка, в която да се объркат равни части почва и прегорял оборски тор. Тайната за бърз растеж на този екзотичен гигант е в поливките и подхранването. Колкото повече вода и храна му давате, толкова по-бързо ще расте. В интерес на истината, растежът може да се проследи, ако нарисувате белег с маркер на някое листо. Ще останете изумени.

Друго важно условие за добър външен вид е защитата от ветрове. Големите листа се накъсват грозно от силни въздушни течения и започват да приличат на опърпани зелени парцали. Интересното е, че въпреки повредата остават зелени и продължават да изпълняват фотосинтетична дейност. Но не са красиви, което е най- важното в случая. И за да бъдем достатъчно изчерпателни сме длъжни да споменем и светлината.

Пряката слънчева светлина е от съществено значение за банана. Въпреки това, ако има възможност за засенчване през най- горещите часове той ще се чувства по-добре.

Поливките и подхранването се намаляват и постепенно се прекратяват с наближаването на зимата.

Как бананът да не мръзне през зимата

Осигурете му защита

Ще го кажем направо. Листната маса на японския банан се поврежда при 1-2 градуса под нулата, а стъблото при минус 7-8 градуса. Органът, който издържа на студ е кореновата система или по-точно ризома. Ризомата може да издържи до -25 градуса при наличие на снежна покривка или изкуствена защита. На такива температури не устояват дори някои от добре познатите ни овощни видове. Е, да, надземната маса се поврежда, но с бързия си растеж на пролет растението компенсира загубата за нула време. Ризомата дава началото и на много нови издънки, с които можете да си направите цяла бананова горичка, стига да располагате с терен за това.

Зазимяването не е философия. Достатъчно е да отрежете стъблото и да покриете почвата около ризомата със сухи органични отпадъци (листа, слама, мулч и др.). Върху тях се слага непромокаема материя, за да се предпазват от влагата.

Зимната защита се премахва, когато температурите през пролетта трайно се задържат над нулата. Не бива да закъснявате с премахването на защитата, защото има голяма вероятност от спарване и загниване на органичните материали. В някои райони на страната дори не е необходимо да се прави каквато и да било зимна защита. А за да ускорите нарастването на банана през пролетта може да му направите индивидуална оранжерийка.

Musella lasiocarpa и Musa velutina са още два вида банани, които биха издържали нашите зимни студове.