Каква беше елхата ви тази година? Изкуствена, отрязана или засадена в контейнер? А каква ще бъде съдбата ѝ след празниците?

Изкуствената елха е перфектна на външен вид и може да се използва година след година. Когато ви омръзне и решите да я изхвърлите, трябва да знаете, че най-често не може да се рециклира, а за да се разгради, са необходими столетия.

Отрязаното дърво е култура и се отглежда целенасочено. Както овошките например. Спрете да мислите, че гората ще изчезне заради Коледа. Елхите се произвеждат, допринасят за околната среда, въздуха и всичко друго, а след „беритбата" биват заменени с нови.

През последните години повечето хора избират да украсят елха в контейнер, а след празниците да я засадят. Ако и вие сте избрали тази опция за коледно дръвче и се чудите какво да правите с него докато се затопли, ето няколко съвета.

Жива елха, отгледана в контейнер в разсадника и държана в дома на топло място има малко по-специфични изисквания

от онези в гората. Със сигурност иска внимание. Ако не са ви посъветвали как да се грижите за нея, когато сте я купували, то на първо място е важно да разберете, че трябва да поливате. Обърканият жизнен цикъл на дървото заради топлината си има цена.

При високи температури и липса на вода ще започнат да падат първо стари иглички, след това младите и накрая ще имате просто голи клонки. Затова поливайте редовно и по възможност изнесете растението на хладно. Стълбището в блока, остъклена тераса или неотопляема стая вършат чудесна работа.

Едно е сигурно, ако температурите навън са отрицателни, а почвата замръзнала, най-добре е да изчакате, докато се покачат трайно.

Изберете специално място

Не засаждайте елхичката къде да е. Избягвайте близостта до сгради, стени или пътища. Мястото трябва да е слънчево, с подходяща по киселинност, структура и запасеност почва. За да сте сигурни, че тя отговаря на изискванията, добре е да купите един-два чувала специален торфен субстрат за иглолистни растения. Да изкопаете доста по-голяма посадъчна ямка и да размесите почвата с киселия субстрат. Това ще даде възможност на дървото да се приспособи постепенно.

Засаждането следва стандартни правила. Не наранявайте корените на растението и внимавайте при изваждане от саксията формата ѝ да не се разпадне. Дълбочината на засаждане е както си е била. Утъпчете добре, полейте. Ако почвата се слегне, добавете още. През първата година елхата ще има нужда от повече грижи.

Добър вариант да спестите пари през годините

е да оставите елхата в саксията. Имайте предвид, че всяко растение в саксия изисква доста грижи. Елхата не прави изключение и е добре да я приемете като цвете. Също трябва да знаете, че иглолистните видове не се чувстват много комфортно в условия на ограничения, каквато е саксията..

За да я запазите и тя да расте добре през годините, проучете добре какъв точно е видът ѝ. Потърсете подробна информация. Ако няма да имате възможност да пресаждате често, потърсете торове, които да внасяте по схема през топлата част от годината. Ангажирайте се с редовно поливане и подхранване, а може би и резитби. Има ли нов растеж, всичко е наред. Справяте се добре. Успех!