Включете в лехите си добри практики от цял свят
Добрите отношения и екипната работа гарантират успех. Ето защо ще посветим 2025 година на приятелствата в градината, а първия брой на цветната ни страничка ще съдържа именно такива. И понеже е време за планиране, включете в графика и в лехите си добри практики от цял свят.
Повечето хора отглеждат цветя само заради красотата им, но те могат да бъдат много повече от просто красиви. Цветята изпълняват една от главните роли в приятелските отношения при растенията. Често добрите практики за засаждане на продоволствени и украсни култури заедно се предават през поколенията. Така например, без баба да знае защо, сади чубрица или босилек между доматите, копър до краставиците, а градината опасва с красиви и полезни цветя откакто самата тя градинарства.
И така, ето няколко украсни култури, които биха били полезни и във вашата градина:
Тагетес при зеленчуците и не само
Много пъти сме споменавали тагетесите като отлични съседи на зеленчуците, но нека ги вмъкнем и в овощарството и лозарството. Тагетесът изпълнява ролята на репелент. Това се знае! С аромата си той пропъжда летящи и пълзящи неприятели.
Ако наистина решите да му намерите място в градината тази година,
трябва да знаете следното:
Тагетесите се отглеждат много лесно от семена. Едно пакетче със стотина семенца струва около левче. Засяването може да започне на закрито към средата на март, независимо дали ще изберете слят разсад в сандъче или табли с индивидуални гнезда. Младите растения се изнасят и засаждат на постоянно място, когато опасността от мраз премине. Разсад може да се направи и в лехата със зеленчуците. Там той също ще ви е от полза. Ако пък сте имали проблеми с нематоди, тагетесът ще бъде от още по-голяма полза.
Роза в лозето, а до тях – чесън
В миналото в големите лозови масиви през няколко реда се засаждали рози. И днес тази практика се използва с цел прогнозиране на нападенията от патогени. Розата се събужда по-рано напролет от лозите, а това е сигнал за активни действия. Освен това тя е по-чувствителна на мана и други гъбни патогени. Щом по нея се забележи проблем, лозарят трябва да действа, за да предпази гроздето.
Чесънът е полезен в градината заради специфичния си аромат. Той маскира и обърква неприятелите в лицето на многото вредни насекомни. Не го харесват включително и охлювите.
Репелентните свойства на чесъна могат да се приложат по много начини. Например, чесън засаден сред ягодите подобрява вкуса им и ги предпазва от гниене, сред салати и марули пък ги предпазва от охлюви.
Алисум
Цветовете на алисума и по-конкретно ароматът на мед, който се носи от тях отблъскват и объркват колорадските бръмбари. Както знаем те са враг номер 1 на картофите и борбата с тях може да бъде много трудна. Не само това, но алисумът ще покрие почвата, ще се налага да поливате по-рядко, ще потиска плевелите, а и ще краси редовете, а наесен просто ще отмре.
Циния
Цинията привлича полезни насекоми с нектара си. Едно от тях е калинката, а тя е ненаситна хищна твар, която за нула време ще се справи с въшките по розите, в зелето или по фасула. Не подбира и помага без да се налага да се пръска с химия.
Искате ли още примери?
Снимка: 04-4
Коментари