Защо се наричат така?
С термина двугодишни цветя се определят цъфтящи растения, които през първата година от засяването развиват листна розетка, а на следващата цъфтят. Двугодишни се наричат и цветята, които, ако се засеят рано, могат да разцъфтят още същата година, но най-пищен и обилен е цъфтежът им на втората година от засаждането.
Няма да говорим за добре познатите ни теменужки, парички и незабравки. За тях всичко е ясно - от засяването до разсаждането, че и по време на цъфтежа. Ще разгледаме няколко вида, които не са толкова известни, но пък могат да станат чудесно допълнение във всяка цветна градина.
Изброените по-долу видове рядко се предлагат засадени в саксия. Затова, ако искате да ги имате в градината си, трябва да се потрудите.
Пъстър напръстник
Дигиталисът цъфти продължително
Напръстникът /дигиталис/ е растение, което е разпространено в нашата страна в диво състояние. Има и много културни форми, които у нас не са много известни. Може би затова, а и заради забавянето в цъфтежа, дигиталисът е недооценен.
В интерес на истината той е растение, което се засява веднъж. Семената са евтини - между 1 и 3 лв. за пакетче. Засяват се през лятото, за да има време да покълнат и да се формира здрава и силна розетка. Цветоносното стъбло надхвърля 150 см. Затова мястото на дигиталиса е в задните редици.
Цъфтежът е продължителен, а багрите - невероятни. Само природата може да рисува така. Красотата на това цвете е някак девствена, приказна. Сякаш всеки момент от някое цветче ще изскочи малка фея и ще разпръсне вълшебен прашец в цялата градина.
Дигиталисът обича слънчевите лъчи, но се справя добре и на по-сенчести места. Предпочита рохка, богата почва с добра влагозадържаща способност. Въпреки това неблагоприятни климатични промени не му се отразяват много. Понася засушаването добре. Няма нужда от специално подхранване или грижи.
Семената се засяват директно в градината. Кълняемостта им е добра и може да се наложи прореждане. Разстоянието между отделните (вече проредени) растения да е поне 20-30 см. Не е добра идея да се прави разсаждане. Опитите често са неуспешни. Формираната розетка е устойчива на минусови температури и няма нужда от защита.
През пролетта и лятото започва нарастването на цветоноса. Изцъфтяването става отдолу нагоре. По същия начин се формират и семенните кутийки. При узряване на семената те се разпукват, а семената попадат в почвата. Самозасяването не може да е проблем, ако растенията се прореждат. А и не всяко семенце пониква.
Дигиталисът е силно отровен при поглъщане. Не се препоръчва отглеждането му, ако имате малки деца и домашни любимци.
Посейте "жълтички"
Кореопсисът понася засушаване
Слънчевите цветове на непретенциозния кореопсис ще ви радват почти през цялата следваща година, ако ги засеете сега. Възможно е дори още през есента да блесне някоя "жълтичка" в двора ви или на терасата. Цветето е представено предимно в жълтата гама, но има двуцветни форми с тъмен център, както и сортове в бяло, червено и розово. В зависимост от сорта растенията достигат височина от 20 см (джуджета) до над метър. Тази особеност ги прави подходящи както за градински условия, така и за отглеждане на балкона в саксия.
Кореопсисът може да бъде самостоятелна атракция, линеен бордюр или център на вниманието, отглеждан в група с други цветя. Той предпочита слънчеви местообитания, а към почвата не е претенциозен, стига да не задържа много вода. Отплаща се на подхранване, ако е засят в бедна почва.
Понася засушаване. Има склонност към самозасяване, но не превзема яростно отредената му площ. Ако прецъфтелите цветове се почистват редовно, цъфти без почивка. Иначе има период на обилен цъфтеж, последван от семеобразуване, кратка пауза и нова вълна от безброй златни цветове. Пакетче със семена струва 1-2 лв. Засяването може да стане директно в градината или в съд за направа на разсад. Растенията поникват за около 10-14 дни. Разстоянията на разсаждане зависят от размерите, които ще достигне конкретният сорт. На есен туфата се орязва на около педя над почвата, за да се зазими растението.
Разсад от кореопсис може да се направи и през пролетните месеци, но цъфтежът не е така обилен. Повечето видове кореопсиси имат кратък живот. Затова е нужно да събирате семена всяко лято или да го оставяте да се самозасява. След поникване се налага прореждане. Излишните коренчета можете да засадите на друго място или да споделите със съседката. Освен със семена кореопсисът може да се размножава чрез разделяне. Това се прави през септември, но туфата трябва да е доста гъста.
Нежни звънчета през цялото лято
Важно е почвата да се поддържа влажна
Кампанулата е цвете, което сме обсъждали много пъти с различна насоченост. Този път ще разгледаме двугодишната Campanula Medium. Цветето е наречено така, защото заема средно положение между различните видове. Популярното име на вида е Кентърберийски камбани. Нежните камбанковидни цветчета са представени в бяло, синьо- лилаво и розово. Цветовете са прости или кичести в зависимост от сорта. Цветоносното стъбло се извисява на около 70- 80 см височина и цялото е покрито с цветове. Те привличат различни насекоми-опрашители като пчели и пеперуди. Осанката на цъфнала кампанула придава на градината романтика и свежест. Цветовете могат да се използват за букети и аранжировки, но нямат много голяма трайност. Във ваза издържат няколко дни.
Цената за пакетче семена започва от 1 лев, рядко повече от 2 лева. Повечето фирми предлагат миксове от изброените цветове. Засяването на семената става през лятото директно в градината или рано напролет се прави разсад. Предимството на лятното засяване е, че растенията заякват и цъфтят повече. Освен това се изискват по-малко грижи за младите растения.
Засяването става директно на място. Почвата се подготвя добре. Към нея може да се добави торф или компост. Семената се изсяват на около 5 см едно от друго и не много дълбоко. Поникват бързо при редовно поливане. Малките розетки могат да се разсадят, ако са прекалено на гъсто. Отличен средно висок бордюр се получава, ако растенията се подредят в линия или някаква форма през 30-35 см. Приличат на войници.
Кампанулата чудесно се съчетава с много други цъфтящи или нецъфтящи растения. Обича слънчеви изложения. Понася леко засенчване, но не и плътна сянка. Важно е почвата да се поддържа влажна особенно през периода на цъфтеж. Може да се прави подхранване с торове за цъфтящи веднъж в месеца през лятото. След прецъфтяване се оформят семена, които трябва да съберете и да посеете отново. Рядко (но се случва) семената се самозасяват.
Коментари