Правило 1:

Да се поддържа необходимото биологично равновесие. Какво означава това: различните видове риби се нуждаят от различно количество вода. За скалариите са достатъчни и 7 литра вода, за други риби - два пъти повече, а за една гупа е достатъчен само 1 литър.

Второ правило:

Препоръчително е в аквариума да има охлюви. Те изяждат остатъците от храна, които са основна причина за замърсяване на водата и появата на гнилостни процеси.

Трето правило:

Съставяйте правилно хранителните дажби на рибите. В тях задължително трябва да има жива храна: червейчета, личинки от комари, циклопи и дафнии. Нормата е 5 червейчета за денонощие за всяка възрастна рибка среден размер. Когата храните рибките, храната трябва да се изяжда за 15 минути и не бива неизяденото да остава в аквариума. Най-често това е причината за помътняването на водата.

Четвърто правило

Не забравяйте, че в аквариума се развиват сложни биопроцеси. Там непрекъснато растат растения и се раждат риби, а други - загиват. Това може да се случи и при най-добрите акваристи. Затова трябва да наблюдавате кога рибката, която смятате, че още не й е време да я отделяте, за да роди, вече е родила. Богатата растителност също иска много грижи. Защото, ако само едно листенце започне да гние, значи имате вече проблем.

Пето правило

Кои са най-честите причини за помътняване на водата:

- пренаселеност от рибките;

- повече растителност;

- неправилно доливане на чиста вода;

- голяма популация от гнилостни бактерии във водата - причина: неправилно хранене или много риби в малък аквариум;

- огледайте грунда по дъното - пясъкът трябва да е зърнест и добре промит, а дебелината му да е около 5 см;

- периодично почиствайте дъното, без да сменяте изцяло водата;

- доливайте вода с нужната температура.