Хобито с отглеждане на златни рибки непрекъснато расте. Появяват се нови тенденции и идеи, а аквапониката става все по-популярна сред любителите. Инвестирането в златни рибки може да отнеме време и пари, но резултатът си заслужава. Няма нищо по-хубаво от създаването на красиво и уникално живо пространство за вашите златни рибки, на което и вие, и те да можете да се наслаждавате.
Започването на аквапоника със златни рибки е чудесна идея за любителите, които искат да подобрят грижите за рибките си и, в крайна сметка, техния дом, докато отглеждат и поддържат здрави растения за култивация. Може би не сте запознати с термина „аквапоника със златни рибки". Това е създаването на симбиотична среда между златните рибки и растенията, които те наторяват. Тя функционира като производствена система, която комбинира аквакултура и хидропоника.
По-просто казано, аквапониката е система, при която отглеждате рибки в голям съд или езерце, заедно с растения, които използват водата, в която живеят рибите, за да растат и усвояват хранителни вещества.
Отпадъците от златните
рибки са богати на азот,
който е полезен за растежа и жизнеността на растенията. Рибките произвеждат тези отпадъци във водата, а растенията след това усвояват хранителните вещества от тях. Тази система е от полза както за рибките, така и за растенията, които по естествен начин пречистват водата и получават хранителни вещества от отпадъците на рибките.
Може да използвате аквапоника със златни рибки както за малки, така и за по-големи селскостопански цели. Това е добра идея, ако искате да имате аквапонна система у дома, за да отглеждате билки и други растения, които да използвате за храна. Наскоро дори опитите потвърдиха, че шафранът също може да се култивира в аквапонична система. Ако обаче искате да отглеждате билки и други растения в големи количества, можете да поставите голям съд с много златни рибки, за да произведете голям брой растения, или да използвате няколко аквапонни системи за същия резултат.
Следвайки стандартната дефиниция за аквапоника със златни рибки, може би все още се чудите как работи тази система от научна гледна точка. Първо, златните рибки ядат храната, която им предоставяте, която след това се преработва и излиза под формата на амоняк в техните отпадъци. Амонякът се преобразува в нитрити чрез полезни бактерии, които са необходими за растежа на растенията. След това
растенията усвояват нитратите и
така пречистват водата за рибките
Златните рибки са идеални за аквапонни системи, защото са устойчиви, красиви и адаптивни. Стартирането на аквапонна система за златни рибки е просто и евтино, след като разберете какво е необходимо за настройката и как да се грижите за тях. Освен това златните рибки са лесни за отглеждане и с толкова много различни видове, имате безкраен избор за вашата система.
Златните рибки са изключително устойчиви риби, които могат да понасят широк спектър от условия, при които други видове не биха оцелели. Те са адаптивни и евтини за отглеждане, което означава, че
лесно се приспособяват към
живот в аквапонна система,
както на закрито, така и на открито, без да е необходимо използването на нагревател или друго скъпо оборудване. Те също така произвеждат голямо количество амоняк, който се преобразува в нитрати, които лесно се усвояват от всички растителни видове.
В контекста на това кой вид златна рибка е най-подходящ за аквапонни системи, единичноопашатите са по-добрият избор. Това е така, защото те са по-устойчиви в сравнение с ветрилоопашатите, тъй като са запазили естествената си форма на тялото въпреки десетилетията на селективно развъждане. Те плуват по-добре и по-лесно намират храната си.
Що се отнася до ветрилоопашатите, при отглеждане в открита аквапонна система могат да се движат по-бавно и да имат трудности с намирането на храна, което ги прави по-уязвими за хищници. Те са по-подходящи за закрити или терасовидни аквапонни системи. Освен това единичноопашатите златни рибки изглеждат по-привлекателно при наблюдение отгоре, докато ветрилоопашатите са по-добри за аквариуми, където може да ги видите в пълния им блясък.
Количеството вода и растения, отглеждани в аквапонната система, ще определи колко златни рибки ще са ви необходими. Ако разполагате с резервоар с по-малко от 190 литра, можете да отглеждате около две до четири златни рибки. По-големи резервоари с обем над 380 л могат да поберат повече рибки. Тъй като златните произвеждат много отпадъци, ще трябва да включите много растения в аквапонната система, за да се уверите, че отпадъците се разграждат ефективно. Ако имате по-малко рибки, може да изпитате затруднения в балансирането между количеството произведени отпадъци и скоростта, с която растенията абсорбират азот и други хранителни вещества от водата. Общото правило при запълване на аквапонна система със златни рибки е да вземете предвид колко пространство е необходимо на
рибките да плуват свободно,
без да се чувстват притиснати
Дори ако основната ви цел е отглеждането на здрави растения, трябва да вземете предвид нуждите на златните рибки, защото аквапонната система ще работи добре само, ако условията за рибите са подходящи. Трябва да се съобразите с темпа на растеж и максималния размер на избрания вид. Ако поставите голяма група едноопашати рибки, като комети, те могат бързо да надраснат резервоара, а биологичният товар ще се увеличи до степен, при която рибките ще плуват в собствените си отпадъци, защото никакво количество растения няма да може да абсорбира отпадъците достатъчно бързо. Ако биологичният товар достигне опасно високо ниво, рибките може да започнат да умират, което ще повлияе неблагоприятно на цялата система.
През първите няколко седмици ще е необходимо да сменяте водата. Използвайте кофа и евтин сифон, за да премахнете отпадъците от дъното на съда. След като системата се установи напълно, няма да е необходимо редовно да сменяте водата. Хранете златните рибки с висококачествена храна ежедневно. Препоръчително е да използвате гранулирана храна, защото тя се разтваря по-бавно от люспестата. Може също да добавяте обелени грахови зърна, за да подпомогнете храносмилането на рибките. Ежедневно ги наблюдавайте за признаци на заболяване или наранявания. Ако някоя рибка изглежда апатична или лежи на дъното, може да се наложи да я поставите под карантина и да я лекувате. Никога не поставяйте лекарства директно във водата, защото те могат да навредят на растенията.
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/382/Image_19862382_811_0.jpg)
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/384/Image_19862384_811_0.jpg)
Коментари