Започне ли да кашля прасето, първата ви задача е откриете причината.  Вариантите са 2 - или е настинало, или има паразити в носоглътката.  Проверката се прави от ветеринарен лекар и в повечето случаи се оказва, че има паразити.

За какви паразити става дума

Най-често става дума за аскаридите, които предизвикват аскаридоза. Причинителят на аскаридозата при свинете е едър (дължината на женските аскариди стига до 40 см) кръгъл червей. Възрастните самки на аскаридите всекидневно снасят до 200 хиляди яйца, които с изпражненията се отделят навън. Във външна среда яйцата са жизнеспособни до 2 години. За естествен акумулатор на аскаридите служат дъждовните червеи, в които се натрупват голямо количество личинки, получени от погълнати яйца.

Прасетата се заразяват

от замърсени фуражи, вода, цицките на майка си, при ядене на земя заради недостиг на минерални вещества. След като попаднат в червата на животните, личинките пробиват лигавицата им и с кръвта достигат до черния дроб и сърцето, а оттам - до белите дробове и бронхите.

Внимание! Именно тогава, особено при силно опаразитяване, прасетата започват да кашлят и вдигат температура. Тогава стопаните им решават, че са изстинали и започват да ги лекуват от простуда. А през това време личинките се развиват и, попадайки със слузта в устата на прасетата, се поглъщат повторно.

След 1,5-2,5 месеца аскаридите в червата стават полово зрели, започват да снасят яйца и цикълът се повтаря.

Какво трябва да предприемат стопаните

Профилактиката на аскаридозата при свинете включва:

  • своевременно почистване на тора и
  • редовна дезинфекция на кочината.