Сеитбата на спанак за пролетно производство се извършва при първа възможност в края на февруари и началото на март.
Тази студоустойчива зеленчукова култура е с къс вегетационен период и може да се отглежда като предкултура на пипера, средно ранните домати, краставици, тиквичките и др. Спанакът понася без проблем температури от порядъка на минус –8, -10оС ( във фаза 3-4 лист).
Растенията са с повишени изисквания към влагата в почвата. През периода на интензивен растеж на листната маса съдържанието на влага в коренообитаемия почвен слой (0-30см) трябва да е над 70% от ППВ(пределна полска влагоемност).
Спанакът се развива добре на по-леки, плодородни, почви с неутрална реакция. През вегетацията растенията извличат от почвата най-много калий, азот и по-малко фосфор.
Сеитбата се извършва на редове и на ленти. Разстояние между редовете е 20-25см. При лентова сеитба разстоянието между лентите е 50-60см. Обикновено една лента е с 4-6 реда. Семената се засяват на дълбочина 2-3см. Сеитбената норма е 2 - 2.5 кг/дка.
Спанакът се прибира във фаза 8 -10 лист, обикновено 40-50 дни след поникване. При прилагане на добра агротехника от един декар може да се получи добив над 1000 кг.
В началото на пролетта спанакът е предпочитан зеленчук. Богат е на витамини (А, В, С и др.) и белтъчини ( до 34% ), съдържа соли на желязото, натрия, калия и др.
Литература
Зеленчукопроизводство (проф. Ил. Минков)
Коментари