Искате ли да получите първата реколта от картофи възможно най-рано? Изобщо не е трудно, ако отгледате ранни сортове, засадени върху полиетилен.

Има различни начини за получаване на ранна реколта от картофи. Един от най-простите и популярни е отглеждането на картофи на полиетилен. Това е екологичен, евтин и в същото време ефективен метод.

Както всеки начин за отглеждане на картофи, опцията „полиетилен" има своите плюсове и минуси.

Предимства:

  • под полиетилена почвата се затопля по-бързо;
  • младите поници се появяват по-рано и фазите на развитие на растенията се ускоряват;
  • без плевели, което означава, че няма нужда от плевене;
  • кореновата система на картофите се развива по-добре, тъй като късните студове не могат да я повредят.

Недостатъци:

  • под полиетилена картофите могат да изгният;
  • има трудности с поливането;
  • подходящи са само ранните сортове.

Подготовка на клубените

За да отглеждате ранни картофи, важно е да спазвате няколко практики. Като начало трябва да изберете подходящ ранен сорт и да подготвите клубените за по-бързото им поникване – за целта те трябва да се рътят.

За ранното производство е препоръчително да използвате по-големи клубени, тъй като те по-лесно понасят неблагоприятните условия, в които са поставени. Освен това растат по-бързо, образувайки високи и силни разклонения с голям брой стъбла и клубени.

Но първо те трябва да бъдат подготвени, така че периодът между засаждането и поникването да бъде намален до минимум. Посевният материал покълва на светло за 30-45 дни при температура 12-15°С (процесът се нарича яровизация). Клубените се поставят в сандъчета в 1-2 слоя с върховете навън.

Препоръка:

За да предпазите клубените от увяхване и да стимулирате покълването, пръскайте ги с вода веднъж на 5-7 дни.

Яровизираните клубени може да се поставят във влажна и хранителна среда 7-10 дни преди засаждане. За целта напълнете сандъчета на 2/3 с торф, заровете в него картофите и ги поставете в тъмно проветриво помещение с температура 13-15°С и относителна влажност 65-70%. Покълналите картофи развиват 2-3 см дълги издънки и корени.

Подходяща леха

Най-подходящото място за засаждане на ранни картофи е такова с южно изложение, което изсъхва по-рано от другите части на градината и е защитено от преобладаващите ветрове.

Идеалната почва е леката глинеста. Преди засаждането (което обикновено се извършва от второто до третото десетдневие на март) почвата трябва да се подготви. Например, наторете я с разтвор от 10 литра вода, 30 г калиев хлорид, 1 г меден сулфат и 60 г суперфосфат.

Засаждане

След като извършите необходимата подготвителна работа, можете да пристъпите към засаждането. Поставянето на клубените и схемата на засаждане се избират в зависимост от размера на полиетилена. Стандартната ширина на платното е 120-180 см, така че под него се побират 2-3 реда картофи. Схемата за засаждане на ранните картофи е следната: 60×25-30 см или 70×20-25 см (разстоянието между редовете, между клубените в редовете). Дълбочината на засаждане е 8-10 см.

Има два начина за покриване на ранни картофи: с рамка и без рамка.

  • С рамковия метод се монтират дъги с височина 60-80 см от всякакъв гъвкав материал (метал, пластмаса и др.). Върху рамката се опъва полиетилен, който се фиксира по краищата с шепи пръст или камъни.
  • Безрамковият метод включва просто разстилане на полиетилен върху лехата. В същото време не трябва да се натиска твърде силно отстрани и ръбове, за да не се повредят растящите издънки.

Особености на отглеждането

0 До поникването на картофите насажденията не се проветряват. Когато се появят кълнове и дневната температура навън е около 20°C, полиетиленът се обръща обратно в краищата, но се затваря отново през нощта, за да се предпазят издънките от замръзване.

Ако времето е постоянно горещо и растенията са достигнали височина 20-25 см, в полиетилена могат да се направят няколко отвори с диаметър 10 мм на всеки 10-15 см в шахматен ред.

0 Приблизително 2-3 седмици след засаждането растенията се поливат, като едновременно с това се добавя тор - 25 г амониев сулфат или 12 г карбамид на 1 кв. м.

Вторият път картофите се хранят в началото на пъпката. По това време се добавя калиев нитрат или калиев сулфат (30 г) или калиев магнезиев сулфат (50 г). Това количество тор се разтваря в 10 литра вода. За едно растение се използва един литър разтвор.

Ако времето е дъждовно, торовете се прилагат в суха форма, като се разпръскват по редовете, на разстояние 5-7 см от растенията. Една чаена лъжичка тор ще бъде достатъчна за всяко растение. След това картофите се загърлят.

0 Поливането се извършва според нуждите. Ако по това време има много дъжд и през отворите проникне достатъчно влага, картофите не се нуждаят от допълнително поливане. При сухо и топло време е препоръчително да се полива през 7 дни, като нормата е 50-60 литра вода на 1 кв. м.