Проверките са част от предприетите мерки от правителството за скъсяване на веригата на доставки и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки
От днес съвместни екипи на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП) започнаха масирани проверки в цялата страна. Това заяви пред журналисти Бистра Иванова, началник на отдел „Контрол на храните и граничен контрол" към ОДБХ - София-град при проверка на произволно избран хранителен магазин в столицата. Основната цел на контрола е да се установи дали се спазват правилата за прозрачност и лоялност в агро-хранителната верига (производители, преработватели, дистрибутори, търговци на едро и дребно, вносители).
Събраната информация за нелоялни практики ще послужи за целите на проекто-закона за регулиране на договорите по веригата на доставките, чието изготвяне министър-председателят Росен Желязков възложи на земеделския министър д-р Георги Тахов.
„Фокусът е върху храните. От БАБХ следим придружаващите документи, спазването на стандартите за етикетиране, съхранение и срок на годност, начина на излагане. Целта е да се събере информация и да се проследи цялата хранителна верига. Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти", обясни Иванова. Тя уточни, че ще се проверява връзката на информацията, обявена върху етикета, с тази на придружаващите документи. „Акцент ще има и върху храните, които се предлагат неопаковани. Дали информацията, обявена към потребителя, съответства на информацията, посочена върху придружаващия документ и груповата опаковка", допълни тя.
При установяване на несъответствия ще се предприемат предвидените законодателни мерки – възбрана на храни и насочване за унищожаване, ако за тях няма достатъчно информация, гарантираща произхода им. „В по-леки нарушения - предписания. За нарушенията, касаещи пряко безопасността на храните, ще бъдат съставяни актове, ако се наложи и заповед за спиране на обекти", обясни Бистра Иванова.
Съвместните проверки обхващат още практиките при промоционални кампании и ценообразуването; заблуждаващи реклами; несъответствие между цената на етикета и на касовия апарат; некоректност при обявяване на цени за различните разфасовки на един и същи продукт; ясно обозначаване на единичната цена при продукти в насипно състояние и др.
„Всеки орган има своите компетенции. КЗП следи как се предоставя информацията на потребителите. Често едни стоки се представят с български произход, а всъщност са от трети страни, следим за нереалистични промоции – това е, когато търговецът е подвел потребителя по отношение обявено намаление. За да се обяви намаление на даден продукт, същият трябва да се е продавал на старата си цена поне един месец. Следим също и дали цената на етикета съответства на това, което се таксува на касата, тъй като нарушението е често срещано", обясни Игнат Арсенов от главна дирекция „Контрол на пазара" към КЗП.
Седем са съвместните проверки, извършени до момента, от страна на БАБХ, КЗП и НАП. Проверени са храни от основните групи: месо и месни продукти, мляко и млечни продукти, пресни плодове и зеленчуци. Храните са с произход България, ЕС и извън ЕС. В хода на проверките са предоставени придружаващи документи за произход на храните, етикетите отговарят на действащото законодателство, осъществява се ефективен входящ контрол на приетите храни от страна на бизнес операторите.
Проверката на финансовите документи по цялата верига на доставките се извършва от НАП. Засиленият съвместен контрол на трите институции ще се извършва до нормализиране на отношенията в агро-хранителната верига. Проверяват се както обектите на големите вериги, така и по-малките магазини.
Коментари