Индикативният график изтегля с месец по-рано субсидиите за биопроизводство
Над 500 млн. лева са планира за плащане към земеделските стопани в следващите 2 месеца - до края на април. Според индикативния график, обявен от земеделското министерство, тази година окончателното (второ) плащане по бившата СЕПП или сега Основно подпомагане на доходите за устойчивост - ОПДУ, което е над 180 млн. лв. трябва да бъде преведено по сметките на стопаните с месец по-рано - между 10 и 30 април. През 2024 г. тези пари бяха платени едва на 20 май. Но все пак трябва да се уточни, че индикативният график е само ориентировъчен и са възможни закъснения. Например и в миналогодишния плащането трябваше да стане между 20 април и 10 май, но заради забавянето на кампанията и то закъсня.
Без промяна остава другото по-голямо плащане - допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост - ДП-ОПДУ, което е планирано за периода 10-31 март. То се очаква да бъде в размер на над 150 млн. лв.
Според индикативния график през 2025 г. парите за биоземеделие също ще бъдат получени с месец по-рано. Преводите по интервенциите за биологично растениевъдство и за такова в преход са предвидени за 20 март-20 април, докато през 2024 г. в графика бяха за 1-31 май.
Най-ранните плащания по индикативния график са за опазване на местните автохтонни породи животни и традиционните практики за сезонна паша (пасторализъм), както и за биопчеларството. Те са заложени за периода 20 февруари-20 март. По това време - между 1 и 10 март трябва да бъдат преведено и преходното национално доплащане за тютюн.
Последни в индикативния график, който е със срок до 30 юни, са оставени парите за екосхемите, както и за земеделските земи в зони от Натура 2000. Те са планирани за месеците май и юни. Преди тях са други сравнително по-големи субсидии за обвързаното производство на плодове и зеленчуци. Тяхното изплащане трябва да стане до края на април. За май са оставени парите по допълнителното подпомагане на младите фермери.
Още за плащанията по индикативния график четете в новия брой на в. "Български фермер" от 17-23 февруари
Коментари