За много стопани с животни и домашни птици ще възникват въпроси: как да спестят фуража, да го разпределят правилно и да го използват разумно, така че здравето и производителността да не бъдат засегнати? Как да увеличат хранителната стойност на фуража, с който разполагат?

Например при хранене на говеда през есенно-зимния период сеното може да се замени частично (до 1/3) със слама (това не важи за телета до 6-8 месеца), но сламата трябва да се дава в смачкана форма и овкусена с меласа за вкус. Меласата може да се замени със старо сладко – такова има във всяка къща. Необходимо е да се подслади храната, така че кравата да има по-голям апетит и да наддава на тегло.

При козите основата на храненето

е дребно тревисто или ливадно сено. На възрастните кози се дават до 2 кг от него на ден. При недостиг на сено то също се заменя частично (до 1/3) със слама. Козите ядат добре сламата от ечемик и просо, но по-зле - пшеничната, и много зле - ръжената. Те могат да бъдат хранени със сухи клони на дървета с листа (метли), които заместват половината от дневната нужда от сено.

Метлите се приготвят от клони на топола, бреза, върба, елша, липа и офика. Изсушените листа са по-хранителни от метлите. Добре е да сте събрали клони.

Овцете са по-малко взискателни

към храната от козите, така че до 50% от сеното може да бъде заменено със слама.

Проблемът при прасетата

За да се постигне най-голямо наддаване на тегло с най-малко количество фураж при тях, е необходимо да се гарантира, че фуражът винаги се яде с апетит, тъй като при добър апетит се отделят изобилно храносмилателни сокове, които допринасят за доброто храносмилане на фуража.

За поддържане на апетита на прасетата, особено през ноември или декември (в края на угояването),

фуражът трябва да се приготвя внимателно

Първото правило, което трябва да запомните и спазвате е: зърнените фуражи придобиват най-голяма смилаемост, когато се дават в смляна форма.

Запомнете: При угояване на едно прасе с финносмлян фураж се спестяват около 70 килограма зърно в сравнение с едро смлян фураж!

Съставът на зимната диета на домашните птици

също има свои собствени характеристики. Птицата се храни два пъти. Сутрин давайте натрошено жито, ечемик, навлажнено с месен бульон, подквасено мляко или просто вода. Удобно е порциите да се измерват на шепи: по 1 шепа на пиле. За патиците - шепа и половина. Към зърното може да се добавя и премикс (1 грам на пиле на ден). За вечеря приготвяйте каша. Тя е от варени картофи. Използват се и кухненски отпадъци, моркови, тикви, трапезно и кръмно цвекло, обелки. Триците се добавят към варени зеленчуци (до гъста маса).

Към получената храна добавяйте черупки от яйца, сенен прах и минерални добавки (креда, смлян варовик). Веднъж седмично си струва да готвите „месно ястие" за птиците (това е полезно да се прави през цялата година). Използват се вътрешностите и главите на заклани птици, зайци и др., както и кости от трапезата на стопанина. Свареното месо се смила и се добавя към кашата, а с бульона се овлажнява счуканото зърно.

От какво зависи производството

на мляко при козите?

Има няколко фактора. На първо място е наследствеността. Големият размер и добре развитото виме също допринасят за добрата млечност.

Производството на мляко зависи и от възрастта. Козата дава най-голяма млечност едва след 3-ата или 4-ата година. Често по това време местните привидно безпородни кози могат да постигнат добра продуктивност от 3,5-4 литра на ден, но и фуражът играе голяма роля. Например сочна трева, кореноплодни зеленчуци и много вода увеличават производството на мляко.

Имайте предвид, че голяма коза с дълго тяло е в състояние да преработи повече храна и да даде повече мляко.

Защо невинаги си струва да

отглеждате скъпи чистокръвни кози

Има много примери, когато чистокръвните Саански кози не са оправдали очакванията на своите собственици. Например, те имат къса козина и слабо подкосмие и затова изискват топли помещения, а в по-студените боледуват и имат ниска млечност. Голямото виме и навикът на тези кози да лежат по-често изискват повишено внимание към хигиената на самата коза, както и в помещението и постелята й. Добре е да знаете, че тази порода кози са по-чувствителни към качеството и пълноценността на фуража, особено през зимата.

Понякога Саанските кози почти не дават мляко през пролетно-летния период (най-продуктивният) поради изобилието от кръвосмучещи насекоми в някои райони. Рядката къса вълна не предпазва животните, те

не могат да пасат нормално и

са в състояние на постоянен стрес

Козата няма да започне рязко да увеличава добива на мляко още на следващия ден след създаването на подходящите условия. Трябва да мине време, за да се възстанови, да придобие сила и тялото да се преструктурира за по-продуктивна работа.

Но за да получите високи добиви на мляко, трябва да осигурите балансирана диета. Не забравяйте да давате на козите сол с храната (или за близане), както и макроминерални и витаминни съставки. Нежното и любезно отношение, правилната техника на доене и поддържането на добро здраве на Саанските кози също са важни.

Какво се случва на птичия

двор при студено време

Краткото естествено осветление на кокошарника през есента и зимата може да се компенсира с електрическо осветление. В кокошарник с площ от 6–12 квадратни метра и височина до 2 м е достатъчно да имате една крушка с мощност 60–70 W, окачена на височина 1,8–2 м от пода.

Продължителността на осветлението

през най-тъмното време на годината

трябва да бъде 12-14 часа на ден

При такива условия пилетата започват да снасят яйца дори в неотопляеми хамбари. Въпреки това, те реагират много на промените в интензитета и продължителността на осветлението. За това не се препоръчва да се направи светлината по-ярка и да се увеличат дневните часове (повече от 16 часа на ден). Причината е, че тялото на птицата бързо се изтощава при такива условия, яйцепроизводството и теглото на птицата намаляват, а пилетата стават агресивни.

Но е важно да запомните: в лошо вентилирани помещения се натрупват въглероден диоксид и амоняк, стените стават влажни, а сеното по пода мокро. Високата влажност на въздуха, съчетана с ниски температури, увеличава консумацията на фураж и може да причини настинки.

Внимателните птицевъди отдавна са забелязали, че птиците понасят студа по-лесно от температурите над нулата с високо съдържание на влага. Оптималната влажност на въздуха трябва да бъде 60-70%. Термометърът трябва постоянно да виси в помещението за птици, за да се контролира температурата на въздуха. Най-простото устройство за регулиране на обема на въздуха в помещението е изпускателна тръба с амортисьор. Така подаването на свеж въздух се регулира в зависимост от външната температура.

Ако няма изпускателна тръба, можете да проветрите помещението и през прозорец, покрит с чул или двоен слой марля. Така се предпазва от течения, които птиците не понасят добре.

По време на периоди на силна, устойчива слана е препоръчително да се затопли помещението за птици. За да направите това, инсталирайте пещ или безопасен източник на топлина - например маслен радиатор.

Започнат ли студовете е препоръчително малките козички да останат на топло
Започнат ли студовете е препоръчително малките козички да останат на топло
Краткото естествено осветление на кокошарника през есента и зимата може да се компенсира с електрическо осветление
Краткото естествено осветление на кокошарника през есента и зимата може да се компенсира с електрическо осветление
През ноември или декември (в края на угояването на прасето) фуражът трябва да се приготвя внимателно
През ноември или декември (в края на угояването на прасето) фуражът трябва да се приготвя внимателно