Можете да съхранявате ябълки и круши в мазето (това е най-подходящото място), на балкона, в хладилника и дори в земята. А ето и кои са най-популярните и ефективни начини за запазване на реколтата от плодове до зимата:
Между хартия
Малки количества от ябълки и круши може да се съхраняват в хартия. Увийте всеки плод хлабаво с мека хартия (вестникът не е подходящ за тази цел) и поставете на един слой на дъното на дървена или пластмасова касетка.
Моля, обърнете внимание: плодовете трябва да се поставят с дръжката нагоре или леко настрани, за да не се повредят. Плодовете без дръжка се съхраняват по-лошо и по-често започват да гният.
В пясък
Пясъкът също ще помогне за запазването на плодовете. На дъното на плътна касетка или кашон се изсипва слой сух калциниран пясък. Върху него се нарежда слой от ябълки или круши. След това плодовете напълно се покриват с пясък. Върху него отново се поставят плодове. И така до края, като всеки слой ябълки или круши се поръсва с пясък.
Пясъкът ще „абсорбира" излишната влага и ще предпази плодовете от появата на горчивина и миризма на плесен. Съдът с опакованите плодове се покрива с капак и се поставя в подходящо място за съхранение.
В стърготини
Вместо пясък могат да се използват други материали, като дървени стърготини например. Основното правило е те да са добре изсушени.
Стара градинарска практика е да се поръсват ябълки и круши с малки дървени стърготини, сух мъх, изсушени кленови или дъбови листа, торфени стърготини и др. Тези материали помагат за изолирането на слоевете един от друг и по този начин минимизират нараняванията и щетите на всички плодове, ако един или повече внезапно се развалят.
В миналото сухата слама често е била поставяна между слоевете плодове. Сега обаче експертите не препоръчват да правите това, тъй като сламата е доста ненадежден материал. Ако една ябълка изведнъж започне да гние, гниенето от нея много бързо ще се разпространи върху сламата. И вече гнилата слама лесно ще съсипе цялата реколта.
В найлонови торбички
Можете да запазите ябълките и крушите свежи няколко месеца у дома. Основното е, че мястото за съхранение има постоянна ниска температура и висока влажност. Едно такова място, което се намира във всеки дом, е хладилникът.
Поставете ябълките и крушите в плътни пластмасови торбички, като ги напълните до половината. Не пълнете напълно, за да не се притискат плодовете един към друг. Завържете торбите здраво и пробийте няколко дупки във всяка торба. Това ще позволи на въздуха да циркулира и плодовете да „дишат", което ще намали количеството на конденза. Поставете опакованите плодове в долната част на хладилника, в чекмеджето за зеленчуци.
Ябълките и крушите могат да се съхраняват и в найлонови торбички в мазето. Те се подреждат върху стелажи в един слой или се окачват. В такива опаковки плодовете се съхраняват по-дълго, отколкото просто поставени в кутии или на стелажи.
В земята
Методът за съхранение на реколтата от плодове в земята е известен от древни времена. По този начин се запазват не само плодове, но и зеленчуци: картофи, цвекло, моркови, ряпа и др. Плодовете и зеленчуците са поставяни в ровниците преди настъпването на сланите и големите студовете.
На избрано място в градината се изкопава подходящ ров, в който може да се поставят дървени сандъци, в които се насипва реколтата. Плодовете се редят, като всеки слой се застила с хартия или друг материал. След това сандъците се покриват с дъски и върху тях се насипва слой пръст - около 8-10 см, отгоре се поставя найлон, за да се предпази от дъждовна вода и дупката се запълва с пръст.
Преди силните студове върху ямата се поставя слой от изолационен материал (слама, торф или дървени стърготини) и се насипва сняг, ако има. Общата височина на защитния слой над сандъците и отстрани на тях трябва да бъде най-малко 1 м, за да се предотврати разнасянето на снега от вятъра, а върху него се поставят смърчови клони или други подходящи материали.
Коментари