Какво се случва през ноември при домашните животни: Започваме с оборния период при овцете: в различните райони на страната той продължава обикновено 160-180 дни. С малки изключения
овцете са на яслово хранене
През оборния период те се нуждаят от солидно помещение. То трябва да е сухо, светло и просторно. Овцете издържат на студ, но не понасят влага, мръсен, задушлив въздух и течение. През зимата най-много страдат от влагата. Вълната им е силно хигроскопична. Когато овца с влажна вълна лежи на мокър под, на това място от тялото вълната се запарва и опада (предимно в областта на корема). А когато
овцата лежи с оголен корем, лесно простива
Простудата предизвиква дихателни инфекции, храносмилателни разстройства и най-лошото - аборти. Затова в овчарника постоянно трябва да има суха постеля.
Важно! За наближаващата зима трябва да предвидите по 100-120 кг слама на овца за постеля.
Влажният, мръсен и изпълнен с амоняк въздух пък дразни дихателните пътища и белите дробове на овцете и предизвиква възпаляването им. Това налага стопанинът да чисти и проветрява редовно овчарника.
Какво още трябва да знаете: Като се вземат предвид зимното агнене, яслите, хранилките и поилките всяка овца/коза трябва да разполага с площ от 1-1,4 кв. м.
Другото важно изискване: подът да е повдигнат на 20-30 см от земята.
Има нормативи и за температурата:
- не трябва да е по-ниска от 5-8 оС;
- оптималната температура е 10-17 оС;
- а по време на агненето - 15-18 оС.
Други задачи на стопанина:
- Прозорците в овчарника трябва да са разположени на 1,2 м от пода;
- Добре е да предвидите и дежурно нощно осветление.
- Огледайте и покрива - запечатайте пукнатините и дупките.
- Прегледайте и стените, за да не влизат гризачи. Запасете се с дезинфектант и препарати против тях.
- Не забравяйте и за лампите – денят намалява и ще ви трябва светлина.
И накрая - при сутрешно обледеняване около кошарата, веднага почистете. За да елиминирате подхлъзването, осигурете слама, сол, пясък и пепел. Ще ви трябват и инструменти за почистване.
Коментари