ВЪПРОС: Идеята ми е да нарежа лозови пръчки от харесвани от мен лози и тази зима да ги окореня, за да запълня останалото накрая празно место от лозето. Намислил съм като ги нарежа, да ги сложа в щайги със смес от пясък и земя, да ги полея и наблюдавам. Лошото е, че съм в апартамент и нямам подходящо место, освен в мазето, което зимата е студено и тъмно. Дали ще успея?
ОТГОВОР:Пръчките се вкореняват в тъмни, но топли помещения - има минимални изисквания за температурата, при която протичат биологичните процеси, както за образуване на калус, така и за вкореняване. Температура и влажност са възлови условия за това.
ВЪПРОС:Мога ли да използвам лозови пръчки, които ще нарежа напролет по време на резитбата. Така съм чувал, че е правил дядо ми?
ОТГОВОР:Може да опитате този вариант, но пак се иска топла изба, а и влажна - за да не засъхнат. Напролет ще прецените кои пръчки са подходящи за присаждане или засаждане. Но имайте предвид, че има опасност от частично измръзване на пъпките, затова е по-добре посадъчният материал да се събира от есента.
ВЪПРОС:Мога ли вместо пясък и пръст да използвам дървени трици за резниците?
ОТГОВОР:Много стари хора казват, че триците държат топлина и влага и влияят благоприятно на вкреняването, а и са по-леки от пръстта. Но имайте предвид, че те бързо изстиват, а за самото вкореняване и покълване на лозите е необходима температура по-голяма от 18°С. С две думи - триците стават за килера или балкона, който е остъклен, но са малко рискови за избата.
ИДЕЯ НА ЧИТАТЕЛ: Може да се пробва вкореняване в туба от 5-7 л вода - да е отрязана отгоре и да се напълни с тор, пясък и градинска пръст. Пръчките се забиват в нея, поливат се и още в началото на следващата година може да покарат първи листенца, а лятото да ги засадите на предвиденото място. Пробвал съм този вариант - лятото поливам, наесен вече съм имал лозички.
Коментари