Есента е период, в който можем да се радваме на изобилие от плодове и зеленчуци. Докато има домати и те са вкусни, никой няма да остане гладен, нали? Много от тези полезни благинки обаче са нетрайни и това налага да се консервират. В повечето зимнини се слагат най-различни съставки – оцет, олио, сол, захар, подправки, аспирин. Тяхната цел е да овкусят, но и да запазят храната в добър и подходящ за консумация вид. Хубаво е, когато на масата се сложи вкусна туршийка, а пък децата харесват домашните компоти и конфитюри.
Проблемът е, че когато изварим бурканите, една голяма част от полезните вещества на плодовете и зеленчуците се разпада или изпарява. Като добавим и вредното влияние на така наречените „бели отрови“ ситуацията става още по-сложна.
Следователно, не е ли по-добре да намерим начин да се храним здравословно с храни с растителен произход в свежо състояние? А възможно ли е това през зимата? Да! И то благодарение на една доста подценявана група от зеленчуци – кореноплодите и луковиците. Те са трайни, могат да изкарат целия сезон в мазето или килера. Освен това природата е помислила за всичко. В кореноплодите и луковиците има вещества, които са необходими на организма ни именно през късите и студени дни. В тях има повече минерали.
Та, нали всички знаят, че консумацията на лук и чесън пази от вируси? Но няма да си говорим за тях, а за кореноплодите.
Повечето кореноплоди са готови за реколтиране именно през този сезон. Можете да сте сигурни в това, когато листната им маса отмре сама. Тогава абсолютно всички биологично активни вещества са се натрупали в удебеления видоизменен орган. Това е един вид „застраховката“ на растението, че ще оцелее и ще може през следващия топъл период да разцъфти, семеобразува, а в резултат, и да продължи вида си. Толкова много енергия се съдържа в кореноплодите. И тя е така ценна не само за растението, но и за нас!
Ваденото от почвата на добре познатите ни моркови, цвекло, коренов магданоз пащърнак, земна ябълка, ряпа, както и на модерните джинджифил, куркума и други трябва да става, когато тя не е много мокра. Следва почистване от почвените частици, измиване, ако е необходимо и подсушаване. Важно е да се огледат добре за наранявания, заболявания и наличие на вредители. Съхраняват се само здрави грудки, кореноплоди и луковици, а през периода на лагеруване се проверяват често за евентуално загниване.
Възможно е да бъдат изсушени, но това не бива да става при температура по-висока от 50 оС. Причината е същата, както при консервирането.
Нека оставим обаче всеизвестните храни и насочим вниманието към някои по-непознати видове с лечебни свойства.
През този и следващите месеци може да си набавите:
- Корен от глухарче (Taraxacum officinale) - то е разпространено повсеместно у нас и в последните години стана доста обсъждана билка. Частите, които се прилагат с лечебна цел са корените, листата и цветовете. Глухарчето действа тонизиращо, диуретично, възбужда апетита, помага при кожни проблеми, разширени вени, запек, камъни в бъбреците и т.н
- Валериана (Valeriana officinalis) - позната билка с дългогодишна история и известни свойства. Подземните органи имат характерна миризма и горчив вкус. Действат при безсъние, успокояват нервната система, имат ефект при гърчове и спазми. Билката може да предизвика странични ефекти при предозиране и продължителен прием.
- Коприва (Urtica dioica) - от корените до цветовете това чудодейно растение се използва с множество предназначения. Младите връхчета и листата могат да се консумират през целия вегетационен период, а корените се вадят сега. Копривата действа имуностимулиращо, помага при анемия, женски проблеми, диабет, кръвотечение. Освен това се използва при косопад и кожни проблеми. Корените се вадят от почвата, почистват се и се сушат на сянка.
Коментари