Дърветата понасят честите и леки резитби по-лесно, отколкото редките и по-силни.

По правило санитарното подрязване на овощните дървета се извършва през есента, след падане на листата, когато всички издънки са ясно видими. Добре е есенното подрязване да стане не по-късно от две седмици преди постоянните студове, така че дърветата да имат време да се възстановят и да се подготвят за студа. Ако не е възможно, разбира се, може да се направи и по-късно.

В практиката

По-добре е да започнете да оформяте короната в края на зимата или началото на пролетта, когато студовете вече не са толкова сериозни. Важно условие обаче е сокодвижението да не е започнало.

Внимание!

През този период трябва внимателно да следите прогнозата за времето. Имайте предвид, че ако има опасност от силни повратни студове след резитбата, тогава някои дървета, особено младите, могат да пострадат.

Възможност:

В южните райони дърветата могат да се подрязват през зимата, ако температурата на въздуха не пада под минус 7°C.

През вегетацията

През лятото може да прищипвате или премахвате зелените издънки, за да подобрите вентилацията на короната. И, разбира се, независимо от времето на годината е необходимо да се отстранят издънки с признаци на заболяване, както и онези клони, които са се счупили от силни ветрове, от тежестта на плодовете или от други причини.

Важно!

Не забравяйте, че всяка рана на растението е „врата" за инфекция. Патогенните гъбички и бактерии се разпространяват особено активно във влажно време. Затова се опитайте да извършите подрязването при слънчево време и веднага след работа премахнете всички отрязани клони, както и изгнили или мумифицирани плодове от градината.