Изложението за технологичен глобален напредък в различните индустрии, Consumer Electronics Show акцентира и на дигитализацията в производството на храни
Съвременните решения в областта на агротехнологиите стават все по екологични и достигат по-високи нива на устойчивост. В помощ на агропроизводството са роботизирани и високотехнологични системи за прецизни операции на полето или във фермата. Цифровият достъп до данни автоматизира изпълнението на задачите, планирането и съхранението на информация за стопанството, жизнения цикъл на културите, състоянието на животните, управление на напояването и др.
Изложението за технологичен глобален напредък в различните индустрии, Consumer Electronics Show (CES), което се проведе в началото на месеца в Лас Вегас, хвърля светлина и върху дигитализацията в производството на храни. Електрификацията на самоходни агромашини и зърновози също е част от програмата.
Модернизирането на агротехниката с нови технологични решения опростява управлението на процесите, прави ръководенето на агробизнесите по-организирано и практично. Съпътстващото оборудване систематизира данните, следи изпълнения в реално време и от разстояние. Освен мениджърите на големи ферми, стопаните на вили и имоти с големи градини също могат да се възползват от някои от изброените устройства. Новите джаджи от последните издания на изложението са насочени към широк кръг от потребители по агрохранителната верига. Те включват:
Робот за мониторинг на растенията SentiV
Френската компания за земеделски роботи Meropy Agricultural robotics разработила разузнавателния наземен робот SentiV, който напълно автономно се използва за мониторинг на културите за болести, плевели, неприятели и т.н. Следи здравето на растения в рамките на до 160 дка/ден, като използва GPS технология. Тежи малко над 13 кг, но е разработен с минимален натиск върху почвената повърхност. Колелата му са със спици и са разположени така, че да прекрачват растителността, без да я увредят. Информацията се сканира от две бордови камери под и над културите, в реално време във всеки етап на растежа.
За разлика от съществуващите решения за дистанционно наблюдение, изображенията, заснети от сензора на този робот, предоставят повече детайли, отколкото могат да се видят от човешко око на графиката. Анализират се от алгоритми с изкуствен интелект, позволяващи наблюдение на нуждите от хранителни вещества и вода на културите с променлива норма или пръскане, идентифициране наличието на биологични заплахи като плевели, болести, вредители, познаване на фенологичните етапи за наблюдение на растежа на посевите.
Ежедневното пилотиране се извършва с по-голяма прецизност, повишена рентабилност (спестяване на ресурси, подобрени добиви и качество на продукцията), опазване на околната среда, намаление на разходите и по-малко уплътняване на почвата. SentiV отчита променливостта в рамките на парцелите с полски култури и открива потенциални заплахи. Предназначен е за специалисти в областта на селското стопанство, като инструмент за подобряване на практиките на фермерите.
Сензорна система за прецизно пръскане
Концепцията PoC за целево пръскане е в резултат от сътрудничеството между AGCO, BASF Digital Farming (Xarvio), Bosch и Raven Industries. Комбинацията от компании за растителна защита, агротехника и софтуерни разработки сътворява сензорната технология за прецизно пръскане на културите. Чрез нея се намалява приложението на хербициди, извършва се мониторинг в реално време и се вземат решения за защита на културите. Така се пестят разходи на растениевъдите и се стимулира устойчивостта на стопанствата и околната среда.
Системата за целенасочено пръскане е тестван в Европа и напълно отговаря на зелените цели за намаляване на употребата на хербициди с минимум 50% и за ефективен контрол на плевелна растителност, която не подлежи на пръскане. Устройството разполага с точна до милиметри насоченост за плевели, като при полевите опити се наблюдава намалена употреба на хербициди с около 70%. Технологията е тествана съвместно с различни машини, като подлежи на тестове на издръжливост и ефективност, също на непрекъснато обучение на алгоритми, стратегии за пръскане, нива на чувствителност към нежеланата растителност при максимална икономия на хербициди и т.н. Приложението на системата в практиката може да бъде денонощно.
Безжично управление на напояването
Системата Lumo е безжична, проектирана да улесни бързото и икономично внедряване на прецизни напоителни решения. Захранвана се от слънчева енергия и е свързана с облак, като използва патентовани интелигентни вентили с вграден разходомер и сензори за налягане, отчитащи производителността на напоителната система. Чрез безжичен интернет се свързва с клапаните на съоръженията за капково напояване и разполага с вградени сензори за мониторинг на дебита, входни и изходни връзки за лесен монтаж, механизъм за защитен контрол на потока, система за известяване и т.н. Прецизно управлява водните обеми във всяка зона и по всяко време на денонощието. Конструкцията е здрава, от инженерен полимер, разполага с иновативен дизайн, технология за плавно затваряне и т.н. Предимствата включват липсата на разход за електроенергия и отстраняване на разходите за работна ръка за управление на напояването. Контролът подобрява равномерното разпределение на водните ресурси.
Дистанционно управление
на стада едър рогат добитък
Турският производител Cowealthy Technology разработва система за интегриран мониторинг на млекодайни животни с измерване на количеството от млеконадоя, за да осигури пълноценна индивидуална програма за добив от всяка една крава/биволица. Поставят се марки на ушите на добитъка, които работят над 10 години и осигуряват безжично зареждане. Чрез системата се проследява еструсът, движението, руминацията, телесната температура и общото здраве на животното. Системата може да бъде свързана с доячите, за да съпостави извлечената продукция с данните на ушните марки за холистично управление на здравето на кравите.
Автоматизация на трактори
Подобно на други устройства за самоходни трактори, за които екипът на в. „Български фермер" е писал (като GOtrack и Sabanto), MoveOn може да бъде монтирано на всяка марка и модел конвенционален трактор и да го превърне в напълно автономен. Необходимостта от оператор зад волана е заменена с дистанционно управление на машината през мобилно приложение. Конкретната система използва подход за визуално насочване, за да осигури прецизно управление на място. Компанията предлага базирана на камери система за прецизно придвижване. TASAI и TAS се наричат моделите комплекти на Move On за зрително навигиране на трактора и придвижването му по оптимален маршрут, а MAC е облак, който се свързва към тях с цел съхраняване и предоставяне на база данни.
Защита на пчелните кошери
Системата на Smart Hive е представена на CES през 2022 г. Корейската марка тази година промотира нов продукт за автоматизиране на управлението на пчелните кошери – Hornet Guard. Това е детектор за оси, който проследява движението им чрез мониторинг, свързан с мобилно приложение, и автоматично затваря входа на кошерите, когато осата се доближи или опита да проникне в пчелната пита, след което го отваря. Камерата може да открива стършели и изпраща предупреждения.
Коментари