Производството на картофи в Румъния продължава да намалява, тъй като разходите за семена са се удвоили през последните години, а работната ръка е все по-скъпа и трудна за намиране.
През 2024 г. производството на картофи в Румъния е било най-ниското от осем години насам, според Националния статистически институт на страната, въпреки че в страната се намира почти една трета от фермите за картофи в ЕС, пише euronews.com
Средно за ЕС добивът на картофи е около 35 тона от хектар. Докато добивът в Румъния през миналата година е около 14,8 тона. Сушата и горещините през 2024 г. допълнително изостриха спада в производството, но търсенето продължава да расте.
Румънските земеделски стопани твърдят, че вътрешното производство покрива само половината от нуждите на страната. В резултат на това магазините са пълни с вносни картофи, което се отразява на цените - на типичен пазар килограм картофи обикновено се продава за 5 леи (1 евро).
Търговците изпитват затруднения при снабдяването, като твърдят, че продажбите не са толкова високи, колкото през предходните години, а някои земеделски стопани казват, че са принудени да се откажат от отглеждането на картофи заради първоначалните разходи.
За да се влошат още повече нещата, в други страни от ЕС също се наблюдава спад в добивите на картофи. Почти 70 % от площите, заети с картофи в ЕС, са съсредоточени само в пет държави: Франция, Полша, Нидерландия и Белгия.
Между 2000 г. и 2023 г. реколтата от картофи в ЕС е намаляла с 27,9 млн. тона, което се равнява на спад от 36,7%.
Особено силен спад има в Полша - а най-големият получател на полски картофи е Румъния.
Коментари