Подхранването не бива да се пренебрегва. Първо, то е със значение за почвата, а след това и за културите, които се отглеждат

Често градинарите споделят, че не торят растенията, за да са по-чисти, т.е. екологични. Това обаче е много несериозен аргумент. Все едно човек да не се храни. Разбира се, не трябва да се прекалява, както и хората не бива да преяждат. А менюто трябва да е балансирано – от всичко да има.

Чрез торенето се възстановяват почвеното плодородие и балансът в природата, което е важно не само за културните растения, но и за всички микроорганизми и други почвени обитатели.

В любителската градина обаче едва ли се прекалява с торенето. Напротив, в повечето случаи то е недостатъчно. Така че за вредни последствия от торенето в растителната продукция едва ли може да се говори.

Разбира се, както споменахме, трябва да се спазват нормите на торене. Това особено важи за културите с кратка вегетация, като листните зеленчуци например.

Така че съветваме градинарите да не пренебрегват нито основното торене, което се прави в края на есента, а който не е успял и през зимата, нито внасянето на торове по време на засяването/засаждането, както и подхранването през вегетацията на растенията.

За да знаете:

Независимо дали торите, или не, растенията търсят необходимите им хранителни елементи от почвата.

0 Ако е направено балансирано торене с подходящи макро- и микроелементи, те ги усвояват по-лесно. Така растат и се развиват правилно, съответно се получава по-добра реколта.

0 Ако не се тори, растенията търсят и извличат елементите от минералите, но това им струва много енергия и те са подложени на стрес. Това се отразява на здравословното им състояние и на добивите.