Те са особено важни, не ги пренебрегвайте

Казвали сме много пъти на нашите приятели, хоби фермерите, че лозите са гладници и „изяждат" от един декар за един сезон впечатляващи количества елементи.

Това трябва да ни подскаже с какво да ги подхранваме и да научим от какво се нуждаят, за да са нахранени и да ни дават хубаво грозде.
Тук ще се спрем на по-редки елементи и по-малко познати от любителя.

Магнезият е един от важните елементи за поддържане на фотосинтезата и за синтеза на протеини, което означава, че и той помага за по-високи добиви и по-добро качество на гроздето.

Особено е важен за производството на хлорофил. Цели 20-25% от магнезия в растението се намират в хлоропластите.

Как изглеждат лози с недостиг

Лози с недостиг на магнезий са по-чувствителни на физиологични повреди, като изсъхване на дръжката на чепките, което пък сериозно влияе на залагането на гроздовете и зреенето.

За лечение на изсъхването на дръжките се правят две-три листни приложения на магнезий.
Първото е във фаза нарастване на гроздовете, а второто и третото - по време на избистряне на гроздето.

Износът на магнезий с добива е 0,6-1,5 кг/дка.

Дефицитът му води и до неприятното преждевременно окапване на гроздето преди прибирането на реколтата.

При недостиг на магнезий в по-ранна фаза се появява хлороза по старите листа. При сортове с червено грозде листата може да станат червеникави, вместо хлоротично жълти.

Листата с изразен недостиг се завиват и много приличат на повредите от вируси, което често води до заблуди. Нужно е листно и почвено приложение.

Сярата е вълшебник -

намалява нападението от болести

С това, което консумират за една вегетация, лозите изнасят от почвата с добива, 0,4-0,8 кг сяра от един декар.

Затова при тях се налага елементът да им се подава като комбинация от почвено и листно торене, която се оказва най-подходяща.

Между другото биологичните производители лозари я използват редовно за прашене или пръскане на лозята и с нея предпазват лозята си от болести. Трябва да знаем и това, че едно време нашите дядовци и бащи са правили редовно прашене със сяра, за да опазят лозовите растения от гъбни заболявания, тогава не са имали на разположение днешните препарати за растителна защита.

Листно торене по време на началото на цъфтежа и залагането на плодовете освен това увеличава съдържанието на антоцианини и подобрява цвета на виното, което се произвежда.

Доброто съдържание на сяра доказано намалява нападението от опасни болести, като брашнеста мана, фомопсис, листни петна и други.

За залагането на гроздовете – цинк и бор

Микроелементите цинк и бор са много важни за залагането на гроздовете, и съответно за постигане на висок и качествен добив. Те са нужни за лозата в по-високи количества от всички останали микроелементи.

Борът участва в много ензимни процеси при лозята, играе важна роля в покълването на полена и в залагането на плодовете. Той подобрява оцветяването на гроздето, като увеличава съдържанието на антоцианини.

Борът влияе силно и на размера на зърната в гроздовете. Листното приложение на бор увеличава съдържанието на сухо вещество в гроздето и намалява съдържанието на киселини във виното. Износът на бор е цели 8-15 г/дка.

При отварянето на пъпките може да се забележи най-ясно недостигът на бор

Тогава се забавя растежът на младите леторасли, те може да започнат да се развиват произволно - на зигзаг, да станат със скъсени междувъзлия и да придобият многобройни вджуджени разклонения.
По-късно симптомите на недостиг на бор се проявяват във вид на намалено залагане на плодове и намален брой нормални зърна.

При липса на бор често се развиват зърна без семена и с нестандартна форма - по-сплескани на вид, а не с нормалната сферична или овална форма.
Дефицитът на бор води и до загиване на върховете на летораслите, зърната по гроздовете остават недоразвити. Може да се появи и междужилкова хлороза с жълт цвят.

Обикновено трябва да се прави профилактично ежегодно приложение на бор

Листното торене е много ефективно, доказано е, че 90% от приложеният бор се усвоява за 24 часа от листата и се придвижва до цветовете и плодовете. Предцъфтежните пръскания с бор са най-добрият начин да се осигури опрашването и залагането на плодовете.

Листното пръскане с бор след прибиране на реколтата пък води до запасяване на растението с елемента и избягване на ранните повреди през пролетта, като деформиране и изсъхване на леторасли.

Цинкът се изнася от лозите в рамките на 10-20 г/дка. Недостигът му може да бъде сериозен проблем и да доведе до залагането на много малко гроздове, до образуването на недоразвити леторасли с малки и деформирани листа.

Недостигът на цинк става видим през ранното лято
И съвпада с вторичния растеж на летораслите.
При винените сортове дефицитът е най-видим по най-младите листа, те стават по-малки. При сортове с големи нарязани листа зъбците им стават по-тесни от нормалното. Листата се покриват с жълти хлоротични петна, жилките на листата и прилежащата тъкан остават зелени.

При недостиг на цинк се ограничава развитието на гроздовете

Те стават рехави, зърната са малки, появяват се единични по-едри зърна и повечето нямат семки.

Цинкът подобрява качеството на гроздето, увеличава съдържанието на разтворими соли в плода и намалява киселинността на гроздовия сок.
Листното му приложение е добро средство за доставяне на достатъчно цинк на лозите. Трябва да се направи така, че растенията да имат достатъчно цинк две седмици преди началото на цъфтежа и за целия цъфтеж.

Желязото е фатално важно

за ранното развитие на листата

А от това зависи да подсигури и по-доброто развитие на гроздовете, както и крайният добив. Износът на желязо е 50-70 г/дка.

Липсата му намалява растежа на листата и те остават по-дребни и недоразвити. Намалява се размерът на гроздовете и добивът пада драстично. Желязото е необходимо за формирането на хлорофила и фотосинтезата. Единствено сортът Каберне совиньон е по-устойчив на алкални почви и недостиг на желязо.

Листното приложение на желязото може да се използва за стимулиране на ранното развитие и производство на листата и за повишаване на продуктивността на лозите.

При недостиг на желязо в почвата, при карбонатни и алкални почви, се налага почвено и листно приложение.

При сериозен недостиг на желязо, целите растения стават жълто-зелени, после жълти, загиват обаче и цели леторасли. Обикновенно първите листа, образувани през пролетта не страдат от хлороза, но по-късният им растеж е хлоротичен.

Манганът играе подобна роля на тази на желязото при лозата

Износът на манган е 8-16 г/дка.

Мед – участва в азотния метаболизъм

При елемента мед износът е 6-12 г/дка, той е важен, защото участва в азотния метаболизъм. Недостиг на мед се среща рядко, симптомите са малки бледи листа, забавен растеж и деформирани леторасли. Дефицитът засилва чувствителността на кубинска мана и ботритис.

С всичко казано става ясно колко важни са и микроелементите и тяхното листно и почвено приложение, с цел подобряване на растежа и развитието на лозите.

Те осигуряват здрави зърна на гроздето, помагат да няма деформации, напуквания и нападения на болести. Елиминират неприятните хлорози и загиването на леторасли. Тоест, не само засищат лозите, но ги правят здрави и по-високодобивни. Повишават и съдържанието на захари в зърната на гроздето.

Лозите с дефицит на магнезий имат листа с хлоротични петна между вените след средата на сезона
Лозите с дефицит на магнезий имат листа с хлоротични петна между вените след средата на сезона
Недостигът на сяра общо взето е фатален
Недостигът на сяра общо взето е фатален
Когато дефицитен е елементът бор може да се получат недоразвити зърна без семена
Когато дефицитен е елементът бор може да се получат недоразвити зърна без семена
Недостиг на цинк
Недостиг на цинк
Дефицит на желязо
Дефицит на желязо